4K UHD műholdvétel

Műholdas TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Egy rendkívül érdekes "tapasztalásomtól" szeretnék beszámolni a Fórumunk olvasói, műhold vadászai felé .......

Öt éve használok az asztali PC-mben egy Ukrán beszerzésű, OMICOM S2 rev.3 PCI kártyát műholdvadászatra, amely többek között vakkeresés tekintetében is jól muzsikált. A műholdvevő PC kártyát telepítése óta Grazy Scan 1.0.1.66 sorozat számú softwerel használtam, amellyel néhány 16APSK rendszerű transzpondert is megtaláltam, de az természetszerűleg a HEVC (H.265) tömörítésű adásokra nem volt alkalmas, s az UHD 4K-s adások tekintetében sem nagyon muzsikált.
Mint korábban írtam róla, 2018 december elején tönkrement az asztali PC-m, s egy teljesen újat raktunk össze, amelybe az OMICOM S2-es műholdvevő kártya visszaépítésre került Bartos Tibi segítségével december utolsó napjaiban, de a PC kártya működtetésére most már egy újabb, az 1.0.2.149 sorozatszámú Grazy Scan program került telepítésre. Az új softtal a kártya lekeresi az ismert 8PSK-s transzponderek mellett, a 16APSK és a 32APSK modulációjú jelek transzpondereit is, de ezek képét természetszerűleg nem látom (az esetlegesen kódolatlan feeds adásokat sem).
Az igazi meglepetést viszont az hozta, hogy a nyugati 47,5 fokon (SES 14) műholdpozícióból 4,095 GHZ (L), SR:30000, FEC:2/3 transzponder értékű, S2 8PSK modulációjú SES szolgáltatói csomagból (180 cm-es antennával) kitűnően (vételi tartalékkal) veszi az új softtal az OMICOM S2-es kártya a HEVC (H.265) tömörítésű, kódolatlan Fashion One 4K L.A. UHD-s csatornát is! Így azzal a más műholdpozíciójú 4K-as adások is jól levadászhatók lennének.

Figyelemmel arra, hogy az új asztali gépemet a Full HD-s adásokra (1920x1080 pixeles képre) raktuk össze, így annak alaplapjába csak egy "szerény", kifutó modellű, Geforce GT 710 típusú VGA grafikus kártya került beépítésre, ami "csak", 1 GB DDR3 rammal rendelkezik, ami miatt néhány másodperc múlva, "lefagy a 4K-s adás (3840x2160 pixeles) képe. Azaz, ha legalább (a minimális árkülönbségű) 2 GB DDR3-as memóriájú grafikus kártyával történne a vétel, akkor nagy valószínűséggel, teljesen stabil lehetne a 4K vétel, azaz a még szerény program kínálatú UHD adások élvezete is.
A HEVC (H.265) tömörítésű, UHD képtartalmú Fashion One 4K L.A. vételéből rögzített képernyő fotóim közül egy program logo és egy adáskép vételi fotóját mutatnám be az "új típusú" vételemről;

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: chucky »

Gratulálok az UHD vételhez! Akkor mehet is a videókártya csere!
:D
Szabolcs
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A 1.0.2.149 sorozatszámú Grazy Scan programmal feltuningolt OMICOM S2 rev.3 PCI kártyámmal elért HEVC (H.265) tömörítésű, UHD -4K, azaz 3840x2160 pixel képtartalmú műholdas tv-adások vételi lehetőségei között vadászgatva, a napokban Nashe (azaz "Mi") néven elindult ukrán UHD-4K tesztadás vételi lehetőségére hívnám fel a téma iránt érdeklődők figyelmét.
A nyugati 4,0 fok (Amos 7) műholdpozíció 12,518 GHz (H), SR:12500, FEC:3/4 értékű transzponderén DVB-S2 8PSK modulációval sugározott, viszonylag új ukrán tv-műsorcsomagban 4433/4434 PIDs értékekkel, elindult a HEVC tömörítésű, Nashe UHD-4K képtartalmú tesztprogramja. A Nashe tesztadása jelenleg, alapvetően az Etno Kanal 4K HDR (végtelenített promo) adására épül.
A 3840x2160 pixeles adásból rögzített képernyő fotóim közül 4 db.-ot közreadnék azzal a megjegyzéssel, hogy az eddigi megfigyeléseim szerint, az OMICOM PC kártyával ez a 4K-s adás vehető a legjobban, a legkevesebb "lefagyással".

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: chucky »

Nem volt még szó a NASA TV UHD műsoráról, mely lenyűgöző felvételeket mutat a világegyetemről, űrhajófellövésekről, a nemzetközi űrállomásról, stb. A műsora eltér a NASA TV HD programjától. Érdemes belenézni!
Vételi adatok: Hot Bird (13K) 10.727H SR:30000 DVB-S2 8PSK HEVC

Kép.Kép
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Az ukrán 4K - UHD nyugati 4,0 fokos vételei lehetőségének bemutatása után, átnéztem én is az OMICOM S2-es PC-kártyámmal a HEVC (H.265) tömörítésű, UHD képtartalmú (3840x2160 pixeles) tv-programok kódolatlan műsor kínálatát a keleti 13,0 (Hot Bird) és a keleti 19,2 fok (Astra 1) műholdpozícióban is, de ezen vételekről idő hiány miatt, még nem tudtam beszámolni itt a Fórumunkon. Így most Szabolcsnak a NASA TV UHD vételi prezentációjához csatlakozva, bemutatnék én is 2 db., két hetes vételi fotómat, melyet szintén a Hot Bird 10,717 GHz (H) transzponderéről rögzítettem az OMICOM PC kártyámmal.

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: chucky »

Elindult a Lounge TV 4K a Hispasat (30W) 11891V SR:30000 DVB-S2 8PSK frekvenciáján.

Kép.Kép
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Elindult most a nyugati 40,5 fok (SES 6) műholdpozícióban is egy UHD - 4K-s minicsomag, amelyből a Fashion One 4K nevű divatcsatorna kódolatlanul vehető.
Vételi adatok; 3,803 GHz (L), SR:30000, FEC:3/4, PIDs:767/768, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározva. Vételéhez 170 cm-es antenna szükséges. A vételt (UHD-4K-s műholdvevő híján) OMICOM PC kártyával sikerült elérnem, de így a vétel nem stabil, hiszen nem elegendő a PC-m "erőforrása" a 3480x2160 pixeles adáskép akadásmentes vételéhez. Az új műholdpozíciójú 4K-as adás vételét egy programrészlete képernyőfotójával szemléltetem.

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Egy infó a BBC UHD-s (4K) elektronikus tesztábrájáról, amely a még mindig az 1967-ben készült színes monoszkóp alapukra (Carole Hersee fotójára) épül, azt továbbfejlesztve;

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

ING-SAT írta:Egy infó a BBC UHD-s (4K) elektronikus tesztábrájáról, amely a még mindig az 1967-ben készült színes monoszkóp alapukra (Carole Hersee fotójára) épül, azt továbbfejlesztve;

Kép
Szia Misi!

Ez a kép melyik holdról van és melyik frekiről?

Üdv.: János
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: 4K UHD műholdvétel

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

regimotoros írta:
ING-SAT írta:Egy infó a BBC UHD-s (4K) elektronikus tesztábrájáról, amely a még mindig az 1967-ben készült színes monoszkóp alapukra (Carole Hersee fotójára) épül, azt továbbfejlesztve;
Kép
Szia Misi!
Ez a kép melyik holdról van és melyik frekiről?
Üdv.: János
Szia János!
Nem új vétel! Ilyet nem is írtam. Most, hogy üzembe állt az Ustym 4K-s "vasam", próbálok ilyen témában is jobban "szétnézni" a horizonton, mivel az OMICOM S2-es kártyával csak 1-2 mp-re lehetett megfogni (az én erőforrásaimmal) az UHD-s programokat, így csak az alapján tudtam itt a Fórumon is "írogatni". Most már kicsit jobb a vételi helyeztem, éppen a W.40,5 fokról nézem a HEVC-es, 4K-s Fashion One-t, kódolatlanul. Ezért osztottam meg egy BBC UHD-s tesztábra fotót a netről.
Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése