HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Műholdas TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A H.265, más nevén High Efficiency Video Coding (HEVC) az MPEG-4 videó tömörítési család legújabb, kidolgozás alatt álló formátuma, a H.264/MPEG-4 AVC továbbfejlesztett változata, mely a H.264-gyel összehasonlítva akár kétszeres tömörítési arányt is képes elérni azonos minőség megtartása mellett. Maximális támogatott felbontása 7680 × 4320 pixel, tehát az UHD képtartalmú adások tekintetében is használható, új tömörítési rendszer.

Lassan elfeledjük az analóg rendszerű műholdas jel (program) sugározást, s hamarosan ez a sors vár az ún. MPEG-2 tömörítési rendszerben való képjel sugározásra is.
Az „újdonságnak” számító MPEG-4 tömörítési rendszer helyébe „tör” a legújabb képtömörítéssel történő sugározás, a HEVC H.265 képtömörítési rendszer is, amellyel már egyre több új program jelenik meg a nálunk vehető műsorszóró műholdak „kínálatában” is. Így az e legcélszerűbb, ha a HEVC H.265 rendszerű, „C” és „Ku” sávban sugározott, ezen újszerű programok vételi lehetőségei számára egy új könyvtárat indítunk. Annál is inkább mivel a Fórumunkon is megjelent már néhány HEVC rendszerű adás, vételi lehetőségének ismertetése, így célszerű ezek egy külön csoportosításban kezelni.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Átemelve ide, az új "témakörös" könyvtárba chucky 2017.09.13.-i "C"-sávos" vételi értesítőjét!

Új csatornával bővült az ABS2 (75K) "kisméretű" antennával vehető adóinak száma! A 3522V frekvencián (SR: 2751 DVB-S2 QPSK) elindult ugyanis a Max muay thai nevű thaiboxot sugárzó program. Mivel HEVC (de nem UHD!) tömörítést használ, ezért a kép megjelenítéséhez UHD vevő, PC-kártya vagy PC-re streamelés szükséges.
A stabil vételhez nálam 175cm-es antenna szükséges.
Két, logóról készült vételi fotót mellékelek.

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Miután pénteken este végre hozzájutottam (én is) a "Denys a komisz"-hoz, azaz az ukrán gyártású UClan Denys H.265 típusú, többek között HEVC tömörítést is felismerő és kicsomagoló, Linuxos operációs rendszerrel ellátott, "asztali" (115 x 80 x 20 mm-es nagyságú) műholdvevő készülékhez, a szombat és vasárnapi napot jelentős részben az új készüléknek a PC-mhez illesztésével, a képernyőfotók (screenhots) készíthetőségének kialakításával, majd az eddig "szűz vételi területeken" történő vadászat megindításával töltöttem.
Elsőként a nyugati 8,0 fok (Eutelsat 8 West B) műholdpozícióból, 3,853 GHz (R), SR:9464, FEC:3/4 transzponder értékekkel, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározott zambiai, angol nyelvű műsor csomagból eddig venni nem tudott HEVC (H.265) tömörítésű programok levadászásával, logoik, inzertjeik, stb. rögzítésével kezdtem.
A 180-as cm-es antennámmal stabilan vehető angol nyelvű zambiai (ill. zambiai változatú) HEVC-es tv-programok csatorna adatai a következők;
- Revelation TV; PIDs:2105/1105.
- Prime TV; PIDs:2106/1106.
- ABN TV; PIDs:1107/2107.
- Fresh TV; PIDs:1109/2109.
- Q TV; PIDs:2110/1110.
- City TV; PIDs:2155/1155.
- CBC TV; PIDs:2156/1156.
- Diamond TV; PIDs:1157/2157.
- Camnet TV; PIDs:1160/2160.
- Life TV; PIDs:1162/2162.
- Hope Channel; PIDs:1450/2450.
- TBN; PIDs:1456/2456. (új vételi lehetőség, mivel még a Lyngsat műholdas listájában sem szerepel!)
A HEVC rendszerű (tömörítésű) programok vétele során rögzített nagyszámú képernyő fotók közül, programomként itt, 1-1 db.-ot mutatnék be:

Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

chucky írta:Új csatornával bővült az ABS2 (75K) "kisméretű" antennával vehető adóinak száma! A 3522V frekvencián (SR: 2751 DVB-S2 QPSK) elindult ugyanis a Max muay thai nevű thaiboxot sugárzó program. Mivel HEVC (de nem UHD!) tömörítést használ, ezért a kép megjelenítéséhez UHD vevő, PC-kártya vagy PC-re streamelés szükséges.
A stabil vételhez nálam 175cm-es antenna szükséges……….
Az ukrán gyártású, UClan Denis H.265 típusú, a HEVC tömörítést is kicsomagoló új műholdvevőm üzembeállítása óta, több alkalommal is sikertelenül próbálkoztam a Szabolcs által már kettő hónapja ismertetett, thai, HEVC tömörítésű, MAX Muay Thai programjának vételével, s nem értettem, hogy nekem (hasonló antenna adottságok mellett) miért nem sikerül. Ma, az esős időszak ellenére is sikerült a két hetes "probléma elhárítás", s így a thai box műsor sikeres vétele is. A probléma banális volt, a körpoláros vételekhez DreamSat LNB-t használok, míg a H/V transzponderű műholdak esetében egy USA gyártmányú Vector 2000 típusú LNB-t. A probléma, amire ma jöttem rá, az, hogy a több mint 20 éves VECTOR 2000 tip. LNB, bár milyen jól muzsikál is, csak a 3,7 - 4,2 GHz közötti frekvencia tartományú transzpondereket tudja venni. A H/V polaritással viszont csak a keleti 75,0 fok ABS 2 műholdról sugároznak jeleket a 3,4 - 3,7 közötti frekvencia tartományban is, erre viszont én nem figyeltem oda az elmúlt kettő hétben. De ma megoldódott a probléma, s sikeresen abszolváltam ezt a vételi lehetőséget is, melyről egy ma esti vételi fotót (logot) is bemutatok;

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Korábbi kommentemben beszámoltam már az ukrán gyártású UClan Denys H.265 típusú, többek között HEVC tömörítést is felismerő és kicsomagoló, újabb műholdvevő készülékemmel a nyugati 8,0 fok (Eutelsat 8 West B) műholdpozícióból, 3,853 GHz (R), SR:9464, FEC:3/4 transzponder értékekkel, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározott zambiai műsor csomagból vett, HEVC (H.265) tömörítésű programok vételi lehetőségeiről, vételi eredményeiről.
Most, azon kiegészítő információval jelentkeznék ezen műsorcsomag tekintetében, hogy a 180-as cm-es antennával stabilan vett, 2110/1110 PIDs értékű, zambiai Q TV, HEVC tömörítésű tv-programja tekintetében, több alkalommal vettem, veszem, az alábbiakban bemutatandó képernyő fotót, amely azonban sem a tesztábrák, sem a logok, inzertek közé nem sorolható be.

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A H.265 (HEVC) tömörítési eljárásban sugározott tv-programok esetében - a 4K UHD programokon túl - mint különleges, egyedi sugározásokról számoltunk be eddig, de ez egyszer és mindenkorra véget érthet és általánosan használatos tömörítési eljárás "használatba vételéről" beszélhetünk, hiszen 2017 legvégén elindult új, cseh-, és szlovák műholdas szolgáltató, az "Antik Sat" lényegében, valamennyi kódolt és kódolatlan programját H.265 (HEVC) tömörítéssel kezdte el sugározni a keleti 16,0 fok (Eutelsat 16A) műholdpozícióból. A 11,055 GHz (V), és 11,094 GHz (V) frekvenciájú, egyezően SR:27500, FEC:4/5 transzponder értékű, H.265, DVB-S2 QPSK rendszerű szolgáltató csomagjaiból, e rendszerben vehetjük kódolatlanul, a szlovák TA3/TV Ring és a TV Lux programokat, valamint a CT 24 cseh információs csatorna műsorát, melyeket így csak a H.265 tömörítési rendszer lekezelésére alkalmas műholdvevővel "láthatunk".
Ilyen műholdvevő pld. az ukrán Denys H.265 típusú műholdvevő, de már több, erre is alkalmas műholdvevő típus beszerezhető a magyar műholdvevő értékesítőknél is.
Az "Antik Sat" szolgáltatásában (jelenleg) kódolatlanul adott tv-programokról, 1-1 db. logo, inzert képernyőfotómat is bemutatnék, amelyek persze a normál MPEG-4, H.264 rendszerű vételeinkből már ismertek;

Kép.Kép
Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Nem tartozik a legújabb vételi újdonságok közé, de még nem jelent meg komment róla itt a Fórumunkon, ezért most ezt a HEVC-es vételi lehetőséget is megemlíteném.
A korábban az E.75,0 fok (ABS 2) műholdpozícióban megjelent, Max Muay Thai (thai box) tv-csatorna megjelent a közel-múltban, a nyugati 3,0 fok ABS 3A műholdpozícióban is. Itt némileg jobb vételi lehetőségekkel, kedvezőbb műholdpozícióban érhető el, de azért a 170-180 cm-es antenna ajánlott a HEVC tömörítési rendszerű, DVB-S2 QPSK modulációval, 3,812 GHz (H), SR:2750, FEC:3/4, PIDs:201/301 transzponder adatú, thai nyelvű sportcsatorna vételéhez.
A thai box csatorna újabb pozíciójú vételéből néhány képernyőfotómat is bemutatnám;

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Hosszú hetek, hónapok óta nem tudtam 150 cm-es antennával fogni a keleti 76,5 fok (Apstar 7) műholdpozícióból, 3,740 GHz (V), SR:30000, FEC:3/4, transzponder értékekkel, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval adott, FTV divat csatorna programjait. Most (ma) azonban kitűnően vehetők 150 cm-es antennával is a kiscsomag programjai, így az 1701/1702 csatorna PIDs értékekkel, de H265 (HEVC) tömörítéssel adott Midnight Secret (Éjfél titkai) tematikus FTV divatcsatorna is, amely egy női fehérnemű divatcsatorna. Több órai megfigyelés alatt sem tapasztaltam rajta, program logo, inzert sugározást, így az adásból rögzített néhány fotómmal szemléltetem a Denyssel megfogható újabb HEVC programot;

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Egy érdekes vételei lehetőség alakult ki a keleti 10,0 fok (Eutelsat 10A) műholdpozícióban, melyre Szabolcs hívta fel tegnap este a figyelmemet, s amely még a Lyngsat és a Flysat műholdas listáiban sem szerepelt.
Az egyébként kódolatlan adott, 3,648 GHz (L), SR:20161, FEC:2/3 transzponder értékű, MPEG-4, DVB-S2 QPSK rendszerű kínai tv-programok csomagjában, most elindult 2 db. HEVC, azaz H.265 tömörítési rendszerű kínai tv-program, amely 150 cm-es antennával (HEVC vételre alkalmas) vevőegységgel kitűnően vehető.
A most kódolatlanul vehető, HEVC rendszerű kínai tv-programok csatorna adatai;
- Shenzhen Sattelite TV HD; SID:20, PIDs:501/502.
- Martial Arts World SD; SID:21, PIDs:504/505.
A vett, két új kínai programot, 2-2 db. vételi fotómmal (logo, inzert) is szemléltetném;

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: HEVC H.265 rendszerű C-, és Ku sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Három napi tesztadás után megszűnt a keleti 10,0 fok (Eutelsat 10A) műholdpozícióból, 3,648 GHz (L), SR:20161, FEC:2/3 transzponder értékekkel, MPEG-4, DVB-S2 QPSK rendszerű kínai tv-programok csomagjából kódolatlanul, de HEVC, azaz H.265 tömörítési rendszerű kínai tv-program, a Shenzen Sattelite TV HD és a Martial Art World programok sugározása, s így vételi lehetősége is.
A Shenzen Sattelite TV HD programja sugározásának megszűnése után azonban, csatornáján (SID:20, PIDs:501/502), szintén HEVC tömörítéssel, a BTV nevű kínai csatorna HD képtartalmú adása vált vehetővé a tegnapi naptól, 150 cm-es antennával, ugyancsak kódolatlanul. A beijingi, BTV vételéből rögzített vételi fotóim közül 2 db. képernyő fotót közre is adnék, a vétel szemléltetésére;

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése