Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!

A konkrét kérdésedre nem tudom a választ, DTX-48 soha sem volt a kezemben, két gyári triplex antennát összehasonlítottam a régi UHF Yagi, FESA ill. győri Spekrtum 50-nel, ill. lepke és kettős quad konstrukcióval, de nem hozták a triplex konstrukciók a papír szerinti elvártat....ill. V polárral egyáltalán nem kísérleteztem. Ha jól gondolom, te dombok között vagy, az még speciálisabb eset - ezzel a tapasztalatom, hogy olykor elég 50-60 cm-t megváltoztatni az antenna helyét a stabil vételből "nulla" vétel lesz, vagy fordítva (ez a dobokról visszaverődött le hatása, amire a V polarizációjú jel még érzékenyebb is).

üdv Józsi
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

A vételi hely ugyanaz (centire pontosan ugyanoda lettek felszerelve egymás után) úgyhogy a különbségek csakis a triplex antennák v-poláros hátrányából adódhatnak,nem véletlen,hogy az adatlapjaikon csak H polár van megjelölve például a ISKRA P-47N Triplex,és Tecatel Mandarine esetében is,de igy már értem miért nem ajánlják a v polárra.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Üdv Fórumtársak!

Előző hozzászólásokra reagálva nálam egy Tecatel Mandarine van használatban V polárba állítva a selmecbányai adó jelét veszem ez tőlem 60 km légvonalban, de minden időben tökéletes a vétel. Mikor még padláson volt kipróbáltam a V és H polár közti különbséget, nos V polárban kb 30-40%-kal jobb értékeket kaptam TV-m szerint jelerősség/jelminőség szempontjából. A poén az, hogy még oldalról is fog egy adót ami nem is nagy teljesítményű (talán valahol a nyílásszöge határán van) lehet pont azért mert ilyenkor oldalra állnak a szélső direktorok. Ja és meglehet oldani a V poláros rögzítést: fogtam egy hegyes pontozót és lyukat ütöttem a zártszelvénybe vele mert ugyebár a bilincsén van egy pici kis ék ami egy furatba akad be szerintem ez azért van mert a gerinc végén van a rögzítése, szerintem amolyan biztonsági megoldás nehogy egy viharos szél kirángassa magát az antennát a bilincsből. Ez amúgy csak H polárban volt gyárilag kifúrva a zártszelvény másik oldalán már nem. Egyébként egy Synaps AHD344-gyel van közösítve a jele amely a nagy hideg hegyi adó jelét veszi. A közösítés után a szobában kötöttem be egy Triax Micro UHF erősítőt és legnagyobb meglepetésemre így is 90/100-as értékek vannak minden frekin. Szerintem azért mert maga a jelminőség hibátlan hiába gyengült a jelerősség már előtte. Illetve tartaléknak van még egy nagylepke Karancs felé állítva (SFN rendszer miatt használom ha az irányantenna által vett adó nem üzemel). Ez utóbbit megoldottam passzív antennának koax kábelhurkot használva majd a padláson rákötöttem az eredeti 25 dB-es fejerősítőjét (itt egy újabb koax balun van, hogy 300 ohm szimmetrikus bemenetű legyen az erősítő). Nem akartam tetőzni azért, hogy erősítőt tegyek rá vagy balunt így egyszerűbb padláson lehet vele variálni. A közösítést 2db sorba kötött Könczöl UHF közösítő végzi, amely tápfeszültség hatására gyakorlatilag kapcsolóként üzemel. A két erősítő külön tápról megy, egyik egy dugasztápról (Könczöl tápfeladó), a lepkéé USB-ről (Triax TPI 01-es tápfeladóba van kötve). Elnézést ha hosszú voltam meg ha picit a végén eltértem az eredeti témától.
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

De azt tedd hozzá,hogy stabil magas jelszintek vannak nálad v poláron,ilyen körülmények között még a leggyengébb antenna is hozza a kötelezőt.Én a nagyon kicsi (vételhatáron levő 20-25db/CN) jellel próbáltam a Tecatel Mandarine-t,és a v poláron sokal nagyobb nyilásszögének köszönhetően szépen leszerepelt egy ISKRA DTX-48-al szemben,ami kb 2-3 db-el nagyobb jelet produkált,de ami még kiderült azóta,hogy a házilag készitett a 45-48-as csatornára méretezett csatornacsoport (20 elemes) antennám mindkettőt veri,igy a vételt kb harmad annyi költségből meg tudtam oldani a Tecatel Mandarine árához képest,természetesen mindenfajta antennaerősitő nélkül.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
Tibor írta:a házilag készitett a 45-48-as csatornára méretezett csatornacsoport (20 elemes) antennám mindkettőt veri
Papírforma :D - ezen nincs mit csodálkozni...

üdv Józsi
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Tibor írta:De azt tedd hozzá,hogy stabil magas jelszintek vannak nálad v poláron,ilyen körülmények között még a leggyengébb antenna is hozza a kötelezőt.Én a nagyon kicsi (vételhatáron levő 20-25db/CN) jellel próbáltam a Tecatel Mandarine-t,és a v poláron sokal nagyobb nyilásszögének köszönhetően szépen leszerepelt egy ISKRA DTX-48-al szemben,ami kb 2-3 db-el nagyobb jelet produkált,de ami még kiderült azóta,hogy a házilag készitett a 45-48-as csatornára méretezett csatornacsoport (20 elemes) antennám mindkettőt veri,igy a vételt kb harmad annyi költségből meg tudtam oldani a Tecatel Mandarine árához képest,természetesen mindenfajta antennaerősitő nélkül.
Ez így igaz mert pl. a selmecbányai adó UHF45-ös csatornája annyira erős, hogy padlástérben lekötött antennával is jön, azaz koax kábelvvéggel. Lehetséges az adó sugárzási karakterisztikájának olyan helyére esek ahol pont telibeszór. Szórakoztam is ezzel hobbiból a koax vég után tettem erősítőt 70/70-nel jött a 45-ös csati bár ez nem csoda mert 50 kW-os (kérdés mennyit kapok ebből). Amúgy szerintem H polárban sem annyira irányított mert nekem egy időben a Mindig Tv-hez is használtam kb 60 fokos szögből fogta a szlovák adót gyenge jelszinttel de magas minőséggel bár ez a nap előrehaladtával mindig változott. Bár lehet, hogy csak egy oldalnyalábot fogtam el vele. Egyébként ezek az antennák tényleg kb 55-60-as csatik környékén igazán jók, pl. V polárban az oldalról jövő adó jelét fogta az azóta már lekapcsolt 60-as csatin is pedig a freki emelkedésével a nyílásszögnek is szűkebbnek kell lennie a rövidebb hullámhossz miatt. Egyébként H polárban nem lehet, hogy a függőleges szög nő, mivel ott meg lefelé meg felfelé néz a direktorsor? Persze ott egy sorban vannak de nem egy síkban.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

*Kábelvéggel.
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Elkezdődött Európában a 700MHZ feletti sáv kiüritése,ezért a gyártók hamarosan ehhez alkalmazkodva újra tervezik az antennákat, amik ezentúl az UHF 21-48-as csatornákra lesznek méretezve,igy ezek az antennák a 45-48-as csatornákon fogják hozni a max nyereséget,ami a Szlovák vétel szempontjából ideális lesz.
De azt nem értem,hogy miért nem kinálnak (Magyarországon) UHF-re csatornacsoport antennákat a speciális vételi körülményekhez,szerintem nagyobb igény lenne rá mint a triplexekre.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Tibor írta:Elkezdődött Európában a 700MHZ feletti sáv kiüritése,ezért a gyártók hamarosan ehhez alkalmazkodva újra tervezik az antennákat, amik ezentúl az UHF 21-48-as csatornákra lesznek méretezve,igy ezek az antennák a 45-48-as csatornákon fogják hozni a max nyereséget,ami a Szlovák vétel szempontjából ideális lesz.
De azt nem értem,hogy miért nem kinálnak (Magyarországon) UHF-re csatornacsoport antennákat a speciális vételi körülményekhez,szerintem nagyobb igény lenne rá mint a triplexekre.
Annak jó, akinek van régi de jó állapotú csatornacsoportos Yagi antennája. Bár azok meg csak 4-5 csatornáig hoznak stabil nagy nyereséget. A IV. sávot átfogó már jobb megoldás bár az meg tudtommal csak 35-ös csatornáig van. Egyébként lehet fognak majd ajánlani, nagyobb üzleteknél pl. VHF-UHF kombinált antennákat is kínálnak ahol a VHF rész az UHF reflektor mögött van (lehet ez a része egyben VHF direktorként is funkcionál?), mondjuk ennek inkább Lengyelországban van létjogosultsága. Adóhoz közeli helyeken szerintem jó a lepke is. Ugyan szélessávú, de pont azok a frekik tűnnek el ahol gyengén muzsikál, alul meg megmerem kockáztatni pariban van a triplex-szel. Ráadásul SFN hálózatnál előnyösebb a triplexnél mert veszi tovább a jelet más adóról anélkül, hogy észrevennéd ellentétben a triplex Nincs Jel-lel fogad ha nem nyílásszögön belül van két SFN adó. Ez ugyebár adókarbantartásnál vagy bármilyen kimaradásnál hasznos lehet. Azt meg nem hinném, hogy két ilyen adó kiütné egymást hiszen ez a rendszer pont erre lett kitalálva a szinkronba hozatallal illetve, hogy segítsék a kitakart területeket bár a hullámok kiszámíthatatlanok. Adótól távol persze nyilván nagynyereségű antenna szükséges.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
Tibor írta:De azt nem értem,hogy miért nem kinálnak (Magyarországon) UHF-re csatornacsoport antennákat a speciális vételi körülményekhez,szerintem nagyobb igény lenne rá mint a triplexekre.
Mert már nem léteznek a régi antenna gyártók. Ha egy antennát max. 5000 Ft kisker áron lehet eladni, azt kb. nettó 1500 Ft-ból elő kell állítani (anyag + munkabér + rezsi), ez csak úgy fog kijönni, ha valamiből több tízezer darabot tudsz gyártani. Így kitalálták a "mindenre jó" antennát, ebből lehet sokat gyártani és eladni a "világban".

Annó még a 1990-es években felmértem, hogy mi kell egy adott szereléshez, bementem a forgalmazóhoz, vagy gyártóhoz, megrendeltem az adott csatorna csoport antennát és hozzá a megfelelő közösítő szűrőt. 2-3 hét alatt legyártották, elmentem érte -> ha kellett 4 antenna, az akkori áron elérte a 10.000 Ft-ot - egy átlag havi kereset negyede, ötöde volt. Manapság senki nem költene 50-60 ezer Ft-ot csak antennára, hogy TV-n tudjon nézni 5-6 csatornát. Más világban élünk.

Vagyunk páran, megszállottak, még házilag megpróbálunk valami egyedi antennát megalkotni...ha csak a ráfordított időt számolnánk már üzletileg akkor sem érdemes vele foglalkozni.

üdv Józsi
Válasz küldése