Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Hozzászólás Szerző: chucky »

És nem elfelejteni, hogy a szlovákok Vertikálisan sugároznak! :)
csadam
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.08.20. 19:00
Tartózkodási hely: Pápa
Vételi telephely: Pápa
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: csadam »

chucky írta:És nem elfelejteni, hogy a szlovákok Vertikálisan sugároznak! :)
Nincs elfelejtve!! :)
Kösz mindenkinek!!! :)
abs7583
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.08.03. 12:08
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: abs7583 »

Üdvözlet!

Erõsítõs lepkeantennával több hazai Dvb-t adást befogtam átlagban minõség:99% jelszint:60%
Kérdésem az lenne hogy jó terjedésben sem sikerült külföldi Dvb-t vétele.
Mi lehet az oka?
Beltérim nincs csak Lg plasma ami vesszi a 38-as csatornáról az adatokat is mûsorok nélkül,talán Dvb-t H vagy C-ét is veszi a készülék?
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

lepke

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia!
Távoli DVB-T vételhez nagy nyereségû antennát kell használni, az erõsítõs lepke nem rossz, de szerintem max. 80-100 km-ig.
Tapasztalataim szerint, az LG tévéknek jó a digitális tuner része (magam is egy LG tévével vadászok).
A 38-as csatornán Budapest DVB-H adását foghatod. A DVB-C pedig -ha jól tudom- a kábelcsatornákon, kábelrendszerrel mûködik, kiterjesztett sávú tuner kell hozzá, és az adott szolgáltató kábele.
Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
abs7583
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.08.03. 12:08
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: abs7583 »

Szia Sszilu és köszönöm válaszod! :?
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

erõsítõ

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia.

A lepke antenna nem alkalmas távolsági vételre! Ha minden idõjárási körülményt figyelembe veszünk akkor max 60 km-ig használható digitális vételre ha van benne erõsítõ. Természetesen ha jobb a terjedés akkor nagyobb távolságot is át lehet hidalni vele de itt kezdõdnek a komolyabb gondok vele mivel nagyon nagy a nyílásszöge. Jobb terjedés esetén egy csatornán több adás is vehetõ és az antennát nem tudod pontosan az adó irányába állítani mivel 60°-on belül mindent egyformán vesz. Ezért elõnyösebb valamelyik yagi típusú széles sávú antennát választani,mivel jóval kisebb a nyílásszöge és nagyobb a nyeresége. Pl: Spektrom-50, Iskra DTX92 Unix 100, Inglar 91F

Ahogy Szilárd már említette a yagi csatorna csoport antenna nyeresége nem csak a lepke de a többi széles sávú antennánál is jobb és kicsi a nyílásszöge. De nem elfelejteni hogy csak azokon a csatornákon kiugró a teljesítménye ahová méretezve lett!

Antenna erõsítõ: Nem tudom mennyire vagy jártas a nagyfrekvenciás áramkörök tervezésében és építésében. Ha nincs megfelelõ mûszerezettséged akkor nem is javaslom, fõleg csatorna erõsítõ pontos beállításánál. A BFP és a BFG tranzisztorok jelenleg kb: 250 Ft körül vannak ez nem sok de ha magad készíted az áramkört és a többi alkatrész akkor simán veszel két jó minõségû erõsítõt.
Valamikor a 90-es ének elején készítettem széles sávú és csatorna erõsítõt is, de akkoriban nem nagyon volt beszerezhetõ jobb fajta típus. De a mai választéknál nem érdemes otthon kísérletezni mert sokkal többe kerül.

KépKép

Ezek úgy 18-19 éve készültek, és mint egy 12 év üzem után kerültek le. Ma már érdemesebb venni mint készíteni, ha itthon nem találsz Szlovákiában rengeteg típusú csatorna erõsítõt lehet beszerezni és nem drágán.

A tv tuner: a tunerek többsége a távol keleten készül (Singapore Korea stb.) és 10-15 különbözõ tv készüléket gyártó cég készülékében ugyan az található. Nem hiszem hogy az LG tunerje gyenge vagy érzéketlen. Jó antenna, kis zajú erõsítõ és megfelelõ magasság, hogy rálátás legyen az adóra, és már is jobb lesz a vétel!

Üdv.: podapu
eagle2
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.12.17. 02:17
Tartózkodási hely: Budapest
Vételi telephely: Budapest

dvbt

Hozzászólás Szerző: eagle2 »

korábban összehasonlitottam a 27es-en (pozsony,160km) egy több mint 20 éves gyári 30-35ös csatornás yagit
és semmivel nem volt jobb egy (15éves) nagylepkénél (talán még egy kicsivel rosszabb is)
a yagi elméletileg 15-16 dB nyerseségü a nagylepeke pedig max 11 dB ezen a frekin
a nagylepkét széles körben használták észak-budapesten a kékes és a szlovák analog adok vételére, (utobbi több mint 120 km)
a közepes , spektrum 26 , (15éves) szintén gyengébb volt a 27-esen mint a nagylepke
na ennyit az elméleti nyereségadatokrol
a hosszu antennák egyébként is sokkal macerásabbak, különösen vertikálisan
viszont az 56-oson a spektrum a jobb valamivel, elméletileg itt 15 dB
ami még érdekes lehet: a gyári szélessávu antennákon a reflektorrács távolságának változtatásával lehetne-e kicsit javitani a nyereségen ?
a 21-es ch-n eddig nem volt kép, egyik antennával sem (antennaerösitövel)
ezek után van esély, hogy lehetöleg 1 darab max másfél méteres yagival, a 21-esre méretezve lesz vétel ?
azért max másfél méter mert hosszabbat nem lehet a végénél fogva rögziteni az árbocra
selmecbánya egyáltalán sugároz déli irányba ?
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: dvbt

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

eagle2 írta:... ezek után van esély, hogy lehetöleg 1 darab max másfél méteres yagival, a 21-esre méretezve lesz vétel ?
azért max másfél méter mert hosszabbat nem lehet a végénél fogva rögziteni az árbocra
selmecbánya egyáltalán sugároz déli irányba ?
A "másfél" méteres Yagi "mérete" egy 15 elemes yaginak felel meg. Ez az antenna méret, s így nyeresége viszont Budapesten nem elegendõ szlovák tv-vételhez az UHF-sávban!

Javasolom, olvasgasd át a weblapomnak "TV- és rádió URH antennák" könyvtárát, különös tekintettel az "UHF IV/V sáv antennái", és a "Gyári antennák" alkönyvtárakban jelzett információkat. Minden szükséges információt megtalálsz pld. e helyeken a vételi problémáddal kapcsolatban.
Amíg én néztem a földfelszíni szlovák UHF tv-adókat, azokhoz 30 elemes yagit készítettem, használtam. Egyébként nagy számban készítettem és szereltem 25 elemes UHF yagi antennát "a végénél fogva" rögzítve, csupán megfelelõ egyoldali alátámasztást kell készíteni hozzá. Ilyen "problémákra" is található információ a megjelölt helyeken. Olvasni kell hozzá, ennyi!
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: dvbt

Hozzászólás Szerző: chucky »

eagle2 írta: ezek után van esély, hogy lehetöleg 1 darab max másfél méteres yagival, a 21-esre méretezve lesz vétel ?
Szia!

Én pár hónappal ezelõtt megpróbáltam Selmecbánya 21ch vételét egy régi két és fél méter hosszú, 24-es csatornára készített yagival, de semmi.
4591-es antennával erõsítõ nélkül volt kép nappal, de szagagtott, éjjel stabil.
Avatar
Hajnal István
Hozzászólások: 255
Csatlakozott: 2011.06.30. 11:28
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Vételi telephely: Jászfényszaru

Hozzászólás Szerző: Hajnal István »

Szerbusztok!
Én egy SPEKTRUM BTA-S--26 -al próbáltam a vételt Szlovákia felõl vertikális polaritással.
C21-en 92%os jel szint és minõség a kereskedelmi 4 adó (Doma, Markiza, JOJ, JOJ Plus), és a C48-ón 69% -os jelszint és 72%-os jel minõség a 2 közszolgálati(STV1, STV2). Ezek az adatok nappali adatok.
Szép napot mindenkinek!
A térerő legyen veletek.
Válasz küldése