DVB-T / DVB-T2 műsorszórás Magyarországon.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Az elmúlt két napban nálam kisebb tropó tapasztalható főként keleti és északi irányokból. Az analóg korszak végén sikerült csak befognom a TVR1 adását a C44 csatornán. No de ne térjünk el a témától: röviddel ezelőtt próbálgattam a nyugati irányt; a C46 csatornán (674 MHz) megjelent egy jelentősebb jelszint, amit a box szépen mutatott. Mindjárt arra gondoltam, hogy ez Kabhegy D multiplexe lehet és lenyomtam a tárolás gombot. Ekkor jött a meglepetés! Az első csatorna, amit kidobott, az M1 volt. Megnéztem a frekvenciatáblázatban és küderült, hogy Komádi A jelű multiplexéről van szó! Ezután már irányba forgattam és megfogtam a C muxot is ugyaninnen a C49 csatornán (698 MHz).
Üdv: Győzi
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szevasztok!
Rövid info: naprakész a magyar DVB-T adótáblázat: http://www.kocsis-ferenc.hu/dvbt-hun
Üdv: Feri
Avatar
kecsydee
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.02.10. 18:46
Tartózkodási hely: Abádszalók
Vételi telephely: Abádszalók

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: kecsydee »

Gyöngyös VTV 70 km
Mai napon elég gyenge a jel!! Általában 70%-90% jelet fogok, és most siralmas, ráadásul TV Eger 0% UHF 50 -en.

Kép
Kép
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

kecsydee írta:Gyöngyös VTV 70 km
Mai napon elég gyenge a jel!! Általában 70%-90% jelet fogok, és most siralmas,ráadásul TV Eger 0% UHF 50 -en.
Szia!

A feltett képméretekre figyelj oda, mert az esetleg meghaladja a Fórum oldal méretét.
A 640 pixelnél szélesebb képet már csak azért sem érdemes feltenni mert "nem mutat többet" mint egy 4-500 pixel szélességű kép.
Üdv.

Megjegyzés:
Korrigáltam "emberléptékűre" a fotóid!
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Sziasztok.
Nem tudom, hogy jó helyre írok-e, legfeljebb útbaigazítotok.
Próbálom röviden leírni a problémát, de nem lesz egyszerű.
A helyzet az, hogy Antenna Hungária lefedettségi adatbázisa szerint nálunk tetőantennás vétel van, gyakorlatilag egyáltalán nincs semmi. Nem az én hibámból, már kihívtam az NMHH mérőautót, AH is jött mérőautóval, annyira nincs jel, hogy az autókban lévő tv-k le sem tárolják a csatornákat. AH hivatalos álláspontja, hogy az én lakhelyemen nem biztosított a tartósan stabil vétel. :) Ezek szerint nekik ott kezdődik a nem stabil vétel, hogy a tv meg sem találja a csatornákat. Na mindegy.

Szóval a gyakorlatban nagyjából három lehetőségem van:
- nagymarosi adó, amibe két domb is beletakar
- Nagy Hideg-hegy, erre csak egy takar, de az nagyon közel van a vételi ponthoz. Itt jön egy kis csavar, mert tapasztalataim szerint innen gyengébb a vétel, NMHH kézi mérése a tetőről is azt mutatta ki, hogy Nagymaros az erősebb, és AH mérőautó is. Ezzel szemben NMHH mérőautó NHH-ról mérte az erősebbet. Nem tudom hova tenni.
- szemközti dombról NHH vert jel vétele

Na most ez utóbbi az érdekes. Mivel télen totál megszűnt számomra Nagymaros (érdekes módon, mivel a levelek lehullása miatt pont az ellenkezőre számítottam volna), az antennát átforgattam a domboldalra NHH vert jelre.
Innen jött az ötlet, hogy lehet-e csinálni valamiféle reflektort, amit a domboldalra felhelyezve javíthatná nálam a vételt? Szakirodalom emleget ilyet, pontosabban két megoldást is. Egyik egy reflektor, mely a domboldalhoz hasonlóan visszaveri a jeleket, a másik egy két antennából álló passzív átjátszó. Egyik antenna vesz, másik ad, a kettő egy rövid koax kábellel van összekötve.
Foglalkozott már valaki ezek közül bármelyik megoldással? Van valami tapasztalat?

Sajnos más megoldás nem nagyon van. Az antenna magasabbra helyezése nem oldja meg. Jelenleg 10-11 méteren van, de terepprofil vizsgálat szerint 50 méteren sem lenne sokkal jobb a helyzet, és az meg már amúgy is a lehetetlen kategória.
Van a településen az AH-nak átjátszóadója, de nem álltak át vele digitálisra. Így az a fura helyzet állt elő, hogy analóg tv szobaantennával is volt, digitális átállás óta meg a település több mint fele tv nélkül maradt. :(
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Kedves fgabor87!

Szakkönyvekben megtalálható a leírt antennapár, de nem hallottam még konkrét felhasználásáról. Ez előtt érdemes lenne kipróbálni az alábbi antennát, Podapu tesztelte is (vásárlói fórum, 2011. aug. 28.), olvasd el a tesztet:

http://www.betacom.hu/antenna/iskra-p-4 ... tenna.html
A vásárlói hozzászólások a megadott linken is bizalomra adnak okot.

Ezzel az erősítővel (nagy erősítés, 27 dB, kis zaj, kb. 1 dB):
http://antennak.hu/index.php?kat=63&id=926

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Szilárd!
Sszilu írta:http://www.betacom.hu/antenna/iskra-p-4 ... tenna.html
A vásárlói hozzászólások a megadott linken is bizalomra adnak okot.
A "kollégának" pont ilyen antennája van - lásd vásárlói vélemények - én nem tartom jónak ezeket a triplex antennákat...a vételi helye Zebegényben van...ezt egy másik fórumról tudom...sajnos a Dunakanyarban szolvákokon kívül más adást venni esélytelen.

üdv Józsi
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Kedves Szilárd!

Jelenleg is ezt az antennát használom, egyébként meg is vagyok vele elégedve.
Erősítőt viszont a hozzá tartozó 16 dB-est, de szemeztem az általad belinkelttel is.
Ezzel a kettővel van vételem, de nagyon "törékeny". Ezeket többségében külső zajok okozzák, és úgy gondoltam, ennek tudatában felesleges nagyobb erősítőre váltani.
Most nem találom a pontos mérési adatokat, de erősítővel együtt 49-56 dB volt a jelerősség, és MER 26-28 dB (erre most nem mernék megesküdni).
Erősítés nélkül az utcáról mérőautóból mérve 42-44 dB a jelerősség, innen más adat nem ismert, csak a szokásos NMHH jelminőség mutató, ami 1.

Gondolom ha erre nagyobb erősítőt teszek, ugyan úgy megmarad a gyakori képszétesés, mert a zajokat (villámlás, szomszéd tuti láncfűrésze, stb.) beleerősíti.

Ezért kezdtem el valami más megoldáson gondolkodni, hátha egy picit stabilabbá tehető.
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Németh Józsi írta:Szia Szilárd!
A "kollégának" pont ilyen antennája van - lásd vásárlói vélemények - én nem tartom jónak ezeket a triplex antennákat...a vételi helye Zebegényben van...ezt egy másik fórumról tudom...sajnos a Dunakanyarban szolvákokon kívül más adást venni esélytelen.
üdv Józsi
Nahát, kicsi a világ, vagy már ennyire telesírtam a netet. :D
Ezek szerint egyébként én leszek az első, aki ilyesmivel kísérletezik. Amúgy szeretek kísérletezni.
Igazából 4 lehetséges megoldásom van, abból egy gyakorlatilag kivitelezhetetlen, pedig az a legbiztatóbb. Tehát marad három.
Jövő héten kezdem antenna átpozicionálássál.
Ezután van két különböző helyszínen az előbb említett jelvisszaverő/továbbító kipróbálása. Az egyik az elkövetkezendő hetekben, a másik legkorábban ősszel, mivel a növényzet miatt nyáron teljesen lehetetlen bármit is beállítani.
Jó lett volna, ha valakinek vannak ezzel kapcsolatban tapasztalatai.

Ha semmi nem jön össze, akkor jövőre átállok műholdra. :(
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Közelítőleg tud valaki adatot mondani, hogy egy átjátszóadó telepítése nagyjából mekkora összeg?
Pontosabban nem is telepítés, hanem egy meglévő analóg átjátszó átalakítása digitálisra. Tehát torony, konténer, áram, ilyesmi adott.
Gondolom DVB-T fejegységeket kell letelepíteni, de nem találtam infókat arról, hogy mennyibe kerülnek ezek. Kis teljesítményűre gondolok, amivel kb 10-20 wattos kisugárzási teljesítmény érhető el.

Nekem csak halvány tippem van, hogy 400-500 ezer/db.
Válasz küldése