DVB-T / DVB-T2 műsorszórás Magyarországon.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!

Egy DVB-T "gap filler" 5-10W adóteljesítményre kb. 1200-2000EUR (neten látott árak). Ennyi lenne a komplett berendezés MUX-onként. Erre jönne a mindenféle hatósági engedély megszerzésének a költsége, ami - szerintem - meghaladja a berendezés árát. Ezen felül van az üzembe helyezés egyszeri költsége, ill az üzemeltetés havi költsége...szerintem 5 MUX esetén 5-6millió HUF lenne meglévő infrastruktúrába egyszeri és + 100e HUF/hó üzemeltetési költség (energia+infrastruktúra fenntartás+karbantartás). Az 1970-es, 80-as években a sok mini átjátszót meg kellett csinálni, mert nem volt alternatíva, de jelenleg ott az IP, a kábeles és műholdas lehetőség a TV nézésre.

üdv Józsi
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Nagyon szépen köszönöm!
Igen, nálunk is ilyen mini átjátszó van/volt, a 90-es években épült a település kérésére, mert szinte nézhetetlen volt a tv, az is csak teljesen tiszta időben. A település vállalta, hogy fizeti a költségek felét, így lett meg a torony.
Így különösen dühítő, hogy digitális átállás óta megint nincs vétel. Még ha a település tudna is fizetni valamennyit, igazságtalannak éreznénk az előbb leírtak miatt, meg mert állami cégről beszélünk, és lényegében a településen élők adójából (is) működik a szolgáltatás, mégsem tudjuk használni.
De oka volt annak, hogy érdeklődtem, nagy segítéség, még egyszer köszönöm!
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

fgabor87 írta:............De oka volt annak, hogy érdeklődtem, .........
No, közben a háttérben (a hétvégén) én is érdeklődtem az egyik fő illetékesnél, az MTVA digitális átállás koordinátoránál, de csak a mellébeszélést tapasztaltam én is a ma este megkapott üzenetében. Szerintem a településnek az állampolgári jogok biztosához kellene fordulni ezzel a problémával.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Ezt a tanácsot is köszönöm.

Már picit több, mint 1 éve küzdünk, ment már levél az NMHH-nak, a Fejlesztési Minisztériumnak, az AH-nak. Pont most tervezzük a további lépéseket, mert válasz sehonnan nem jött, pedig ajánlott, hivatalos levél ment a polgármester aláírásával. Így most mi is keményítünk a dolgom picit.
Illetve NMHH válaszolt, de ők nem tudnak semmit tenni, a kiírt pályázat feltételei teljesültek, nem kérhetnek új adó beüzemelést. Javasolják a műholdat plusz a 7000 ft-os MTVA kártyát. :) Álljanak oda egy kisnyugdíjas elé, aki eddig szobaantennával tv-zett, és közöljék ezt vele.
Van ugyan kábelszolgáltató, de pl a szociális csomaghoz, ami 4 csatornát tartalmaz, brutális, 45.000 ft-os bekötési díjat kérnek. Magyarul azt várják, hogy mindenki nagy csomagokra fizessen elő (a két másik csomag: 2600 ft /23 csatorna, 4050 ft/36 csatorna, és persze csak ha rendelsz mellé telefont és internetet).

Nyilván a szolgáltató oldalát is megértem. Egy 5-6 milliós beruházás nem fog megtérülni egy 1200 fős településen. Hasznuk meg nem lesz belőle, mert nem tudják elsütni, hogy még nagyobb lett a lefedettség.
Mindig Kissikátor nevű települést hozom fel, ahol kb 500 fő lakik, és van csak a települést ellátó átjátszójuk.

Még egy vicces történet, hogy mikor azzal jöttünk, hogy nem értjük, hogy lett megtervezve a dolog, hiszen már analóg időben sem látta el a települést a nagymarosi adó, azzal takaróztak, hogy akkor Nagymaros kisebb teljesítménnyel működött. Magas labda: akkor még emeljenek Nagymaros 60 wattján 120-180 wattra. Ha eddig is úgy ítélték meg, hogy a digitális azért fog működni, mert nagyobb a teljesítménye (merthogy lefedettségi adatbázis alapján a teljes település ellátott), akkor kapjon még egy kis kraftot. Válasz: áá, hát a teljesítményemelés nem fog segíteni. :shock: Nem teljesen értem, hogy akkor miről beszélünk. Adnak egy magyarázatot egy olyan logikával, amit később ők cáfolnak.
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

ING-SAT írta:
fgabor87 írta:............De oka volt annak, hogy érdeklődtem, .........
No, közben a háttérben (a hétvégén) én is érdeklődtem az egyik fő illetékesnél, az MTVA digitális átállás koordinátoránál, de csak a mellébeszélést tapasztaltam én is a ma este megkapott üzenetében. Szerintem a településnek az állampolgári jogok biztosához kellene fordulni ezzel a problémával.
Üdv.
Most kaptam egy e-mailt az MTVA digitális átállás koordinátorától, aki azt írta, hogy "a panaszt továbbítottam az AH és az NMHH részére, és kértem, hogy vizsgálják meg a lehetőségeket".
Talán ez is egy kicsit lökhet az ügyön, hiszen most nem "kívülről" hanem a rendszeren belülről történik a megkeresés.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Nagyon szépen köszönjük! :)
A napokban megyek megbeszélni a további lépéseket az önkormányzattal, majd mondom nekik.

Tavaly egyébként jöttek mérőautóval AH-tól, de a srác nem tudta megmondani, mihez kell a mérés. Annyit mondott, hogy esetleg felhasználhatják új adók beüzemelésénél, de semmi ilyen jellegű dologról nem tud. Ez volt hát már lassan több, mint fél éve.
Bár én ilyenkor nem csak egy címről mérnék, hanem az egész települést feltérképezném, hogy mi a helyzet, úgyhogy szerintem más miatt volt.
Van ugyanis olyan jellegű probléma, hogy nagymarosi adótól nyugatra a D-MUX interferencia miatt nem működik. Mivel én jelentettem be ezt is, erős a gyanúm, hogy csak azt jöttek megnézni.

Az a rossz, hogy semmit nem tudunk, egyáltalán lehet-e számítani bármire is, így nem is nagyon lehet berendezkedni semmire.
Van, aki próbálkozik a MinDig TV-vel, helyenként látni antennákat. Sok helyre felkerült parabola antenna. Olyanról is tudok, akinek azóta nincs tv-je. De például a szomszédom hetei 2-3 napot van itt, télen ritkábban, és kénytelen volt beköttetni a kábelt havi 2500 ft-ért. Pedig nem is egy gazdag valaki, akinek esetleg nem érvágás. Szegény először kijött egy set-top-box-al és egy szobaantennával, aztán jött át, hogy miért nem jön neki semmi. :)
Egy másik ismerős is 25-öt ráköltött (nyugdíjas néni), neki is rettentő rossz.
Hát igen, az ember megnézi az adatbázisban, tetőantennás vétel, és egyből bevásárol. Nem mondom, hogy az illető nem hibás, de azért ez az AH felelőssége is részben.

Még egy apró történetet elmondanék. Amikor kezdtük a reklamálást, természetesen az volt, hogy hát biztos rossz az antennám, meg tegyem magasabbra, meg ilyenek. Mikor közöltem velük, hogy 17 dB nyereségű antennám van 11 méter magasan a tetőn, akkor azt válaszolták, hogy tegyem magasabbra. Ezt a levelet őrzöm, mert annyira viccesnek találtam. :D Mindegy mi van, az ügyfél a hibás. :D Amikor kijöttek mérni, le is fotózták az antennát, úgyhogy abba már nem tudnak belekötni. Most az az álláspont, hogy az én címemen nem biztosított a stabil vétel. Kinek mi a stabil. A mérőkocsiban a tv egyik multiplexen sem talált semmit. Végül is, tényleg nem stabil. :D Meg még ha csak az én címemről lenne szó... ezen is túl kéne lépni, hogy nem egyedi elszeparált eset.
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

fgabor87 írta:Nagyon szépen köszönjük! :)
A napokban megyek megbeszélni a további lépéseket az önkormányzattal, majd mondom nekik......
A legbiztosabb megoldás, ha kerestek valami erős politikai szövetségest is (pld. országgyűlési képviselőt) az ügyhöz. Ha az országgyűlési képviselőtök netán FIDESZ-es, akkor még jobb lehet a pozíciótok az ügyben....
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Már kerestük őt is, és történetesen FIDESZ-es, pontosabban KDNP-s.
Először én írtam neki egy e-mailt, arra nem reagált semmit, később az Önkormányzat kereste meg ajánlott levélben, és arra sem.
Meg van róla a véleményem, maradjunk annyiban. :)
Még ha rá is tudnánk venni, hogy foglalkozzon az üggyel, ezek után nem bíznék meg benne. Úgyhogy ez valószínűleg kilőve.

Önkormányzat részéről most nagy az akarás, ami mindenféleképpen jó. Szerintem picit felhúzták magukat azon, hogy sehonnan nem jött válasz. Én legalábbis biztosan. :)
Csak az irányt kell megtalálni, merre tovább.
fgabor87
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2014.05.04. 12:28
Vételi telephely: (nem aktív felhasználó)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: fgabor87 »

Valamit rosszul csinálunk. Most jutott el hozzám az információ, hogy Pénzesgyőr nevű, 367 lélekszámú településen beüzemelték a 91. adótornyot. Igaz, csak A és C multiplexel, de szerintem egy ilyet nálunk is sikerként könyvelnénk el.
Hmm, akkor lesz mit megbeszélni az önkormányzattal a következő megbeszélésen, mert valamit nagyon nem jól csinálunk. :( Nem vagyunk hatékonyak.
De ezek szerint van remény új adókat beüzemeltetni, ez most nagyon fog ösztönözni minket.
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Egy kis info a DVB-T hálózati lefedettség "fejlődésének irányáról, tempójáról...........

http://www.ma.hu/belfold/251094/AH_bovu ... place=srss
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése