DVB-T / DVB-T2 műsorszórás Magyarországon.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne a digitális műsorszórásban használt, illetve megszabott adóteljesítménnyel kapcsolatban: miért van az, hogy csak alig pár telephelyről sugároznak 100 kw-tal, a többi mind 50-60 kw-tal. Az analóg korszakban csak a VHF sávokon üzemelő adók némelyike sugározott 100 kw alatt, az UHF sávban mind e fölött. Ha megnövelnék az adóteljesítményt a határközeli adóknál, talán jobban fedné Vajdaságot is. Erősen gondolkodom rajta, hogy a ház mellé állítok egy kb. 5 m magas árbocot és erre tennék fel jobb antennákat, hozzá persze erősítővel. Nem tudom, fognám-e valamelyik muxot stabilabban vagy megint csak vételi javuláskor, terjedéskor, mint a padláson, mert hogy a tetőre egyelőre biztos nem kerül ki egy antenna sem, mivel nincs, aki megmászná a tetőt. :(
Még szerencse, hogy az I. sávú vételeknél nem annyira lényeges a magasság, inkább a kültér.
Üdv: Győzi
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Szia

Ennek, több oka is van. Egyrészt nemzetközi szerződésekben foglaltak miatt. Másrészt, a szomszédos országokban lévő analóg tv-k még védettséget élveznek a jövő év végéig. Netán egyéb okok (katonai/stb..) miatt nem mehetnek a maximális teljesítménnyel, és sajnos valamennyire a határon belül is akarják a tv-műsort tartani. Vagyis, ne nagyon lógjon be a lefedett terület a szomszédos országok területére, de ugyebár a hullámok nem állnak meg, veszik figyelembe hol az államhatár. A kissebb teljesítményeknek is mi a pontos oka, az rejtély. Talán energiatakarékosság? Bár, nagyon rossz vételi helyeken mehetnek 100kW fölött is, pl.: Ausztria/Szlovénia, egyes adói, ezek viszont általában a környék legmagassabb pontján vannak. Bezzeg, analóg adóknál nem volt ritka az 1000-1250kW az UHF sávokon, de, a VHF3-on is akadt 100-300kW-os is. Bár, az oroszoknál üzemel a VHF1-es sávon 1MW-os is! Sokan tényleg nem bánnák a 100kW-os limit helyett, legalább 250kW-al is mehetne a sugárzás. Mondjuk, nálunk eléggé jónak mondható a lefedettség, nem úgy, mint a szlovákoknál. Szerintem, ha lesz is teljesítményemelés, akkor sem sokat fognak, a határközelieknél nem biztos, hogy lesz 100kW.

Hát, ami a kültéri vételt illeti: Már, épületen kívül is jobban jön, mint a padláson, hiába van elvileg ott messzebb a földtől az antenna. Onnan, nem lesz könnyű állandó vételt összehozni. Pécs 150km, Csávoly 100km, Szentes ~125km-re van tőled. Ez utóbbi 2 a legesélyessebb. Valahonnan keríteni kéne egy jó vas-villanyoszlopot (cca. 8-10m magas), lebetonozni és arra még pár m-nyi vascső, alján forgatóval, tetejére a legjobb antennákat felrakni. Én, így oldanám meg. 4-5m-es farudat/törzset keresel valahonnan, rá egy erősítős antennát, netán X-elemest erősítővel és 10-25m-nyi koaxot rá. Ezután körbejárni az udvart/kertet, hol a legjobb a magyar adók vétele. Vagyis felmérni, mi merről mekkora jelszintekkel jön és mire számíthatunk a vételt illetően. 2 hete szerdán napközben, tőlem ~250m-re D-re lévő szomszédnál is megnéztem ugyanígy, és igencsak van ott térerő, a vételi helyemhez képest. (Sok a fa, itt az erdő a hátam mögött, míg nála jobb a kilátás.) Ott, Kékesről a B-mux ~5m körüli magasságban már ~70%-os jelszinttel döngetett, a többi sem sokkal rosszabbul, 3.5m-es is 60% környéke megvolt. A Főnix TV is 70-71%, a Fehérvár TV 80%-os szinttel jött. De, még Szentesről/Nagykanizsáról is összekapart a box (Alcor HD-2650) 52-54%-nyi jelet, ugyanígy a horvátok felől a 36-os csatornán is.

Üdvözlettel:
logovadasz
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Üdv Józsi!

Igazából onnan is jöttem rá, hogy mekkora különbség lehet a padlástéri és a kültéri vétel között, mikor leírtad, hogy a padláson nálad meg sem nyikkant a Főnix TV, viszont ha kiraktad az ablakba a lepkét, már hozott valamit. Sajnos nálam az is nehezíti a magyar vételt (meg a horvátot is), hogy szinte mindegyik csatorna analóg fedésben van. Mikor még a 38-ason adott Belje, sokkal könnyebb volt befogni az A muxot, persze most, hogy átköltözött a 36-ra, alig tudja csak lenyomni a TVR2-t. A románok még ott sem tartanak az átállással, mint Szerbia, de talán egy jól irányított X elemes antenna megoldást jelentene. Az Elrad Gorenje (11 elemes) nagyon szépen működik, persze csak kültérben, viszont az csak az UHF 21-36 csatornák között nyújtja a maximumot. Mondjuk, az analóg korszakban erősítő nélkül egész stabilan vette a TV2-t Pécsről a C32-n. Szóval, ezzel az antennával esetleg megpróbálhatnám Szentesről az A muxot (egyébként mindig is Szentesről volt a legjobb analóg vételünk, bár a pécsi TV2 is igen jól jött), de talán mégis jobb lenne ezt az antennát a horvátokra fordítani és így Beljéről tudnám venni a három kódolatlan muxot. Még Csávolyra is jó lenne, viszont nálunk a szerb mux épp a 28-on van, így gyakorlatilag sem ezt, sem a C muxot nem tudom venni, mert kioltják egymást. De ha például a 15 elemes Hirschmannt fordítanám Szentesnek, talán elérnék valamit a 60-as csatornán is. Hát nem tudom, meg kell próbálni, de jól össze kell kombinálnom az antennákat vagy csak forgatóval megoldani... még magam sem tudom.
Üdv: Győzi
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok

Elindult a D-mux tesztadása több telephelyről. Kab-hegyről az UHF46-os csatin, 86-87%-os jelszinttel. Szfvár-ról a 40-es csatin, 90%-os jelszinttel (a többi csak 75% és 82-83%, lőttek az RTV2-nek). Bp-ről, a 41-es csatornán, saccra 80-85% lenne. ha beállítanám rá, Veszprém/Várpalota felé néző antennával is 60% fölött. A 42-esen Csávoly/Kiskőrös, ez is 60% fölött jelszinttel jön. Pécsről, az UHF32-esen, sacc/kb. 50-55% körüli jelszinttel jönne.

Ezenkívül, netboard fórumon olvasható infók szerint, már Szentes és Vasvár is üzemel.

Jelenleg 6 db csatorna van. Teszt1 nevű csatin az Info csatorna megy, míg a Teszt2-6-os csatornákon tájékoztató szöveg állókép formájában.

Kép

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Öttevényen a 32-es, 41-es, és 46-os csatornán, nagy térerővel (75/100%-kal) fogható az új csomag.
Az E-mux indításáig még maradt néhány üres csatorna: 25, 33, 37, 45, 47, 51. :-(

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Szia Szilu

Sajnos, nálam sem sokkal rózsásabb a helyzet, az üres frekiket illetően. A felsorolásodból kimaradt a 61-69-es csatornák és a VHF3-as sáv. Mivel a szerb analóg csatornák mellett, a bosnyákok is ezeken a frekiken fognak sugározni, az analóg sugárzás lekapcsolásáig. Elvileg a következő hónapban indulnak azok is.

Jelenleg ezek maradtak többé-kevésbé üresen: 21, 24, 27, 31, 33, 34, 36, 39, 43, 44, 49-51, 53, 54, 56, 60-69

Hogy, az E-mux melyik frekiken lesz, az jó kérdés. Szerintem, a régi analóg frekiket fogják elfoglalni. Pl.: Bp. esetén a 24-es csatornát. Lásd, a lentebbi képet, lehet tippelgetni hol milyen frekiken lesz.

Kép

Üdvözlettel:
logovadasz
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Valóban, Budapestről az E mux a C24 csatornán fog üzemelni. Amit így kapásból tudok (olvastam a frekvencia.hu által leközölt adótáblázatban), hogy Szentes a C22-n ad majd, de akkor nem értem, mi lesz a szegedi B mux sorsa; Csávoly a C27 csatornán fog sugározni, Pécsről pedig a C49-en lesz.
Üdv: Győzi
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok

M.Győzi: Ez lenne az: http://frekvencia.hu/dvb-t-hng-emux.htm ? Itt, a fejlécben a D-mux neve szerepel. Ezek, szerint lemondhatok a szlovén adók vételéről is. :cry: A többi frekit, már ne is említsem.

Ráadásul, már az E-mux tesztje is elindult a mai nap folyamán?? Az UHF27-esen megjelent valami jel. Csatornalistát nem tudott letárolni a beltéri, dacára az 58%/49%-os jelszint/minőségnek. Hova, ez a nagy sietség? A fentebbi lista alapján, ez Csávoly/Kiskőrös lesz. Délutánra/estére, talán lesz tartalom is.

Kép

Videó: http://data.hu/get/7770178/SDC11679.zip

Update: Hát, nem tartott sokáig a teszt. Kora délután 1 óra és 2 óra között valamikor lekapcsolták az adót. Viszont, közben beüzemelték a D-muxnak, a Veszprém-i vagy a Zirc-i vagy a Siófok-i?? átjátszóadóját. (Mór nincs a listában, ezen a frekin, ott a 40-esen lesz a tervek szerint.) Mivel, a jelminőség szépen leesett a tegnapi 84-88%-ról 62-66%-ra. Így, már totál bizonytalan vagyok, hogy melyik frekin melyik átjátszóadó zavar bele Kab-hegy vételébe. A győri adó jele eljut-e egyáltalán eddig? Analóg időkben is épphogy vehető volt ff, néha színesben a műsor. Bakonyszentkirály 10-20W-al üzemel.

A-mux: Siófok 950W, Veszprém 540W, Mór 470W, Zirc 260W, ~1-5% minőség értékcsökkenés
B-mux: Mór 390W, ~12-20%-os minőség értékcsökkenés
C-mux: Veszprém 350W, Mór 330W, Zirc 170W, ~2-5%-os minőség értékcsökkenés
D-mux: Siófok 1.12kW, Veszprém 420W, Zirc 270W, ~25%-os minőség értékcsökkenés

És, ezek csak a nappali értékek, kis tropóval rosszabb.

Üdvözlettel:
logovadasz
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Nos igen, elég sietős nekik az új muxok elindítása. Én az esti vételi javulásnál tettem egy kísérletet és mondhatom, meglepő volt az eredmény. Nem értek hozzá annyira, hogy ezt tudjam, de az én boxomon három csík jelzi a jelszintet, illetve a jelminőséget. Annyit sejtek, ha mindhárom csík "tele van", akkor 100 százalékos a jelszint. Nos, tegnap este próbálgattam, hogy míg a csávolyi A muxnál csak egy csík volt jelen, addig a 42-esen a D muxnál már megvolt a kettő. További érdekesség, hogy az antenna Pécs felé nézett, tehát 20 fokkal nyugatabbra az eredeti irányhoz képest. Reggel pedig, míg a Prva jött Zomborból a C29-en, addig a C42-en a B92 ugyaninnen meg sem nyikkant, nyilván azért, mert itt teljes gázzal döngetett a D mux. Remélem, lesz rajta majd valami kódolatlan csatorna, hogy érdemes legyen letárolni. Apropó kódolatlan csatorna: reggel láttam, hogy a C muxon két adást lehet fogni szabadon (az Euronews-t nem láttam) a TV2 és az RTL Klub mellett: valami zenei csatorna, illetve egy ismeretterjesztő. Talán ez is csak egy ideig marad így és utána átkerülnek valamelyik előfizetéses csomagba.
Üdv: Győzi
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Ma este valahogy szokatlanul magas jelszinttel jön nálam az A és a C mux Pécsről (a többit nem nézem, mivel csupa kódolt és tesztadás), most vagy kisebb tropó kezd kialakulni vagy már megtörtént az antennacsere és ezzel együtt megnőtt kicsit az adó teljesítménye is. Megjegyzem, a horvátok most nem vehetők, illetve a zombori B92 és Prva sem, amik általában előrejelzik, ha Pécs felől jobb a vétel. Ha valaki tapasztal hasonlót, mármint észrevehetően jobb nála a pécsi vétel, akkor szóljon, mert alighanem érdemes lesz figyelni rá. Hiába, tőlem ez az adó van a legmesszebb, viszont a legmagasabban is.
Üdv: Győzi
Válasz küldése