DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

NagyTamás írta:Sziasztok!
Köszönöm János ! Köszönöm Szilárd !
Régi olvasója vagyok a Fórumnak.Remélem pár jó vételt sikerül majd bemutatnom nekem is.
Jelenleg kettő antenna van az árbócon, 9 méteren, ami forgatható.
DAB-ra egy lengyel DIPOL-11/5-12 gyári Yagi V-pol.-ba. 11 elemes, 8 dB körüli nyereséggel a VHF III. sávra.
FM-re egy Iskra FM-50 F, 5 elemes 7 dB körüli nyereséggel , H pol.-ba.
Ez a jelenlegi állapot, de már gyűjtöm az anyagot a következő antenna generációra.

Üdv.: Tamás
Szia Tamás!
Sok sikert a DX-hez, biztos vagyok benne, hogy az őszi szezon tartogat pár igazán jó DX-napot!
Várjuk a beszámolókat, és persze a riasztásokat! :-)
Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Jó rég nem jelentkeztem, pedig meg tehettem volna mivel szinte minden nap van hol kisebb vagy erősebb tropó. Augusztus hónapban 20 tropós nap volt. Szeptember hónapban 3.-ától minden nap a mai napot is beleértve. Ami miatt nem írtam csak az hogy igen ritkán jön adás a kárpát medencén túlról, az az csak a szomszédos országokat tudtam fogni. Azokból viszont már rengeteg képet tettem fel. Augusztus-Szeptember hónapban két alkalommal láttam a Cseh DAB adást mindössze: 08.21-én és 09.05-én a 12D csatornán, Jihlava/Strážník II. 476 km.
Kép

Kissé meglepett a Magyar DAB adás leállítása, hiszen a környező országokban folyamatosan emelkedik a DAB adók száma. Utoljára 08.28-án fényképeztem a pesti DAB adást, úgy tűnik ez a kép már muzeális értékkel bír. Szomorú.
Kép

Viszont ebből egy előny származott, így sikerült fognom, 09.10-én a 11D/H csatornán a Szerb DAB adást Jastrebac-ból, ami nincs is közel: 394 km.
Kép

Majd kifelejtettem egy tegnapi vételt, Zsolna 12A/V csatornán.távolság 279 km.
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Arthur
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2017.06.24. 22:42
Tartózkodási hely: Belgrade (Serbia)
Kapcsolat:

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Arthur »

podapu írta: Kissé meglepett a Magyar DAB adás leállítása, hiszen a környező országokban folyamatosan emelkedik a DAB adók száma. Utoljára 08.28-án fényképeztem a pesti DAB adást, úgy tűnik ez a kép már muzeális értékkel bír. Szomorú.
Best sound on DAB band - Bartok Radio 192Kbps

https://www.youtube.com/watch?v=5Fy8MthMFDs
podapu írta: Viszont ebből egy előny származott, így sikerült fognom, 09.10-én a 11D/H csatornán a Szerb DAB adást Jastrebac-ból, ami nincs is közel: 394 km.
Kép
:D
Kép
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

podapu írta:Sziasztok.

Jó rég nem jelentkeztem, pedig meg tehettem volna mivel szinte minden nap van hol kisebb vagy erősebb tropó. Augusztus hónapban 20 tropós nap volt. Szeptember hónapban 3.-ától minden nap a mai napot is beleértve. Ami miatt nem írtam csak az hogy igen ritkán jön adás a kárpát medencén túlról, az az csak a szomszédos országokat tudtam fogni. Azokból viszont már rengeteg képet tettem fel. Augusztus-Szeptember hónapban két alkalommal láttam a Cseh DAB adást mindössze: 08.21-én és 09.05-én a 12D csatornán, Jihlava/Strážník II. 476 km.

Kissé meglepett a Magyar DAB adás leállítása, hiszen a környező országokban folyamatosan emelkedik a DAB adók száma. Utoljára 08.28-án fényképeztem a pesti DAB adást, úgy tűnik ez a kép már muzeális értékkel bír. Szomorú.

Majd kifelejtettem egy tegnapi vételt, Zsolna 12A/V csatornán.távolság 279 km.
Szia Gyuri!

Gratulálok a cseh, és külön a jastrebaci vételekhez! A zsolnai pedig kuriózum, a közelebbi Besztercebánya "átugrása" miatt. Lassan itt az őszi szezonkezdet, remélem, ezen az őszön is sikerül majd néhány igazán nagy távolságú vételt elérni!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Kösz Szilárd.
Sziasztok.

Tegnapi nap kora reggeltől délután 15:00 óráig folyamatos volt DAB vétel Graz 8A, Bécs 5D,11C csatornákon.
Ma is hasonlóan de kissé ingadozva, de még mindig vehető az Osztrák DAB rádió több helyről.
Ma a Graz 8A , bécsi 5D,11C, adás mellet sikerült venni a nemrég indult klagenfurti 6A/V csatornát is.
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

podapu írta:Kösz Szilárd.
Sziasztok.

Tegnapi nap kora reggeltől délután 15:00 óráig folyamatos volt DAB vétel Graz 8A, Bécs 5D,11C csatornákon.
Ma is hasonlóan de kissé ingadozva, de még mindig vehető az Osztrák DAB rádió több helyről.
Ma a Graz 8A , bécsi 5D,11C, adás mellet sikerült venni a nemrég indult klagenfurti 6A/V csatornát is.
Kép
Szia Gyuri!

Csak ismételni tudom önmagam: gratulálok a klassz, 510 km-nél távolabbi vételedhez!!!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Tegnap estétől ma reggelig, nagyon jó vétel volt az URH, és a VHF-III. sávon.
URH-n Hornisgrinde (98,4 MHz, SWR3, ~700 km), és Hoher Meißner (89,5 MHz, HR3, ~725 km), DAB-on Kreuzberg (7B, 10A, ~620 km) volt a vétel határa.
Részletes beszámolóval hétvégén jelentkezem.

Jó vételt, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Nem tudom meddig tart ez a tropos időszak, de ebben a hónapban Szeptember 3-tól minden nap van DAB vétel a környező országokból.
Van amikor a dél-nyugati nyugati irányból jó a vétel, van mikor északnyugati irányból. Ezek a tropók legtöbbször mindössze 400 km távolságból hoznak DAB vételt,
néha van kiugró távolság mint a tegnapi vagy akár a mai nap is.

Szeptember 18-19. vételek.
Mivel vételi helyem Szarvas az Ország délkeleti részén helyezkedik el, így akár a Horvát, Szlovén vagy Osztrák adások vétele sem mindennapos. Távoli vételeknek számítanak. Ilyen gyakori tropókra a 80-as évek elejére emlékszem, abban az időben az UHF 34-es csatornáján napirenden néztem az Osztrák Tv adását Bécsből.

Horvátország:
9C /H, Zagreb/Sljeme, Távolság: 369 km.
11C/H, Učka . Távolság: 520 km.

Kép
Kép

Szlovénia.
10D/V, Pohorje, Távolság: 381 km.

Kép

Ausztria,
5D/V, Wien 1 Kahlenberg, távolság: 353 km.
6A/V, Klagenfurt, távolság 525 km.
8A/V, Graz, távolság: 387 km.
11C/V, Wien-DC Tower 1 , Távolság: 346 km.

Kép
Kép
Kép
Kép

Csehország,
A Cseh DAB-nál több irányból is sikerült a DAB vétel
12C/V, Prága, Távolság: 574 km,
12C/V, České Budějovice, Távolság 512 km.
Kép

12D/V, Jihlava, Távolság: 476 km.
12D/V, Osztrava, Távolság: 375 km.

Kép

Németország.
5C/V, Ochsenkopf, Távolság: 734 km.
10B/V, Ochsenkopf, Távolság: 734 km.
8B/V, Sonneberg. Távolság: 805 km.

Kép
Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Arthur
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2017.06.24. 22:42
Tartózkodási hely: Belgrade (Serbia)
Kapcsolat:

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Arthur »

Pohorje DAB+10D has new antennas and a stronger transmitter since last month: https://digitalniradio.si/tag/nanos/
Now the ERP is a full 5kW !
Czech 12C CRo DAB+ received in Croatia 13-9-2020: https://www.youtube.com/watch?v=5Ut4NB2PNnc
Kép
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Gratulálok Gyuri a fantasztikus vételeidhez!
Sajnos nekem tönkrement a DAB stickem.Igy ismét kimaradtam a jóból.
Igaz,hogy van még egy tartalék stick,de azt össze kellene hangolni a PC-vel.
Válasz küldése