TV-DX a VHF-I. sávban.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Adani12345 írta: Tegnap videóban mutattam be egy régi színes tévét, és kipróbáltam a régi szobaantennát is és legnagyobb meglepetésemre, siekrült is befogni vele a Román 1-es adót.
Békésen készült a felvétel a határtól nem messze.

Sajnos ez a tévé nem jelzi ki melyik sávban és melyik frekvencián fogja az adást, de mivel UHF adás már nem lehet csak VHF lehet.
Ami meglepő, hogy úgy tudtam és úgy is tűnt ,hogy 2016 végén lekapcsolták az összes román VHF adót a digitális átállás miatt. Tavaly karácsonykor mikor szintén otthon voltam, ugyanezzel az antennával be is tudtam fogni a román tévét, azóta nem próbálkoztam újra. Van valahol a határon túl egy brutálisan nagy teljesítménnyel sugárzó adó, anno mikor még volt analóg adás, bejött ugyanígy UHF-en a Román 2-es is.
Hogyhogy ez az adó még működik? Valamiért visszakapcsolták vagy elfelejtették lekapcsolni?...
Szia Adani12345!
Üdvözöllek az első kommentednél a Fórumon.
Néhány jó tanács;
Beírásod nem a "TV-DX a VHF-I. sávban" témakörbe-, hanem pld. a "Földi TV adások vétele" könyvtárba illeszkedne a Fórumunk szerkezeti felosztása szerint, amit próbálunk fenntartani.
Egyébként a bemutatott Samsung CX-514ZSD típusú tévén is viszonylag könnyen meghatározható, hogy melyik csatornán történt a konkrét vétel, de remélhetőleg tud ebben majd segíteni neked, Németh Józsi amatőr társunk, aki szintén békési, s nagy vadásza a román tv-vételi lehetőségeinek is.
Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Adani12345
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2017.03.01. 12:33
Tartózkodási hely: Budapest, Zugló
Vételi telephely: Budapest, Zugló

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Adani12345 »

Köszi, valóban ez az első kommentem. Érdekelne engem is hogyan lehet megnézni melyik frekin van, semmi kiírás nincs rajta és OSD menüje sincs. Anno 1998 körül vettünk egy másik tévét egy akait a leváltására azon kijelezte hangolás közben melyik sávon van és kis pálcikákkal mutatta azt is hogy melyik részén van, konkrét freki adatot nem írt ki. Egyébként a kábelsávot ez a tévé nem tudja venni, az Akai asszem már tudta.

A VHF-1 sávot azért gondoltam, mert valszeg a vétel is ott volt. Romániában ezt még használják, VHF 3 lehetett még, de arra nem volt topik.

Én már nem vagyok békési, már 9 éve Bp-re költöztem, de a szüleim ott laknak továbbra is és havonta párszor haza szoktam látogatni. Zuglóban nem sok lehetőség van analóg adásokat nézni, errefelé már csak digitális van.

Gondolom ti profibb cuccokkal nyomjátok, itt már a régi tetőantenna sincs meg, 4 éve mikor napelem került a tetőre le lett szerelve, mert már úgyse kell, az IPTV mellett. Ezért is néztem nagyot mikor ezzel kínai piacon vett filléres antennával bejött a TVR1.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Mostanában ritkán járok itt, most olvastam a hozzászólást, a választ "nem vinném át" másik topicba...
Valóban a románok "elfelejtették" lekapcsolni a VHF III. sávú adóikat, de gyanítom, az elhúzódó DVB-T átállás ill. a hegyvidéki lefedettségi problémák miatt kihúzzák a lekapcsolást amíg lehet. A szomszédos országok T-DAB hálózatának indulásáig nem zavarnak senkit a még üzemelő analóg adók. Itt Békésen az OIRT 8-as csatornán lehet legjobb minőségben venni a román analóg adást, a 2,5 kW teljesítményű adó a Nagy-Bihar csúcson van 1849m magasan Békéstől 125km távolságra. Korábban ezt az adót nehezen lehetett venni, mert a szintén az OIRT 8-as csatornán üzemelő kékesi "m1" erős interferenciát okozott a vételben, de akkor még üzemeltek a határ menti UHF sávú adók, TVR1, TVR2 ill, egy kereskedelmi műsort kiváló minőségben lehetett venni a világosi ill. nagyváradi adóállomásokról is.
Ezen az adón kívül tetőantennával jelenleg is vehető még:
O6 - Hargita 50kW
O7 - Zilah 2kW
O9 - Temesvár 50kW
O10 - Nagybánya 15kW

üdv Józsi
Adani12345
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2017.03.01. 12:33
Tartózkodási hely: Budapest, Zugló
Vételi telephely: Budapest, Zugló

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Adani12345 »

Köszi, a kimerítő és részletes választ.

Romániában amúgy se nagyon törték magukat az átállással, kb. fogták és lecsapták az adókat, nem volt már fél évvel korábban csapból is folyó tájékoztató rá mint nálunk ( Lásd. Kapcsoljon spotok Rózsa Gyurival). Egész Európában nálunk volt a legjobban nyomva és itt adtak a legtöbb segítséget is hozzá. Még nyugatabbra sem volt olyan, hogy gyakorlatilag bárkinek ,aki kérte házhoz menve oldották meg, odavitték a Set Top Boxot, helyben össze is rakták, ha kellett felraktak antennát, ha nem volt jó vétel sehogy akkor adtak műholdas vételt ingyen. Romániában simán eltűnt az adás és passz max. pár minuszos hírben ment le, hogy megszűnik az analóg vétel ,viszont mivel telekommunikációban Románia élmezőnyben van ( a legkisebb faluban is ott a szélessávú net, 2 éve mikor autóval mentünk keresztül Romániában esküszöm annyi légvezetéket sehol se láttam mint ott). Egy Haritai hegycsúcson is free wifi sőt parajdi sóbányában 100 méter mélyen is. Kolozsváron minden sarkon router felhajítva a póznákra, és nem csak a belvárosban ,de a külvárosi gettókban is ott a Digis wifi, Digi előfizetők bárhol ingyen wifizhetnek kb.
Naszóval nálunk a háztartások kb. 10-12%-a nézte analóg módon az adást 2013-ban, Romániában 2015-ben kb. 4%. Mindenhol ott a kábeltévé és mivel olcsó mindenki előfizetett rá, az meg már rég digitális ( is).

Vajon annak a 4%-nak ingyen adni set top boxot nem lenne olcsóbb mint miattuk fenntartani a VHF adókat? Vagy olyan nagyon nem kérnek enni, hogy nem jelentős? Azért ekkora brutál teljesítménnyel tolni az adást biztos nem két fillér. Anno nálunk is azt számolták ki ,hogy jobb ha ingyen adják a boxokat meg szerelik át mindenkinél ,aki még analógon néz tévét, mint miattuk fenntartani még az analóg adást.

(Dab+-ról is írtam néhány gondolatot ,de azt beraktam a DAB-os topikra, ne itt offoljak vele).


ui: Nálunk ameddig volt analóg adás. Szentes ill. Komádi mekkora teljesítménnyel tolta az adást?

Békésen pl. Szentest jobban lehetett fogni, onnan jobb minőségben jött az adás. komádit be tudtam fogni szobaantennával mikor még onnan jött analóg adást, magát a lekapcsolást is onnan vettem fel, az második körös volt, Szentes első körös. Szentes gerincadó volt az biztos erősebben sugárzott, azért is vettük inkább azt.


Analóg van még Ukrajnában is a szomszédban, ott még UHF-en is elvileg okoz is gondokat a 4G-s mobilnetet zavarják.
Avatar
Kheopsz Zsolt
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.08. 20:01
Tartózkodási hely: Balkány
Vételi telephely: Balkány

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kheopsz Zsolt »

Sziasztok!
Örömmel olvasom, hogy még mindig vannak a VHF sávban fogható adások, bár egyre kevesebb.
Nagyon rég, több mint 20 éve nem volt új vételem. Nem volt időm, és mára már úgy gondoltam semmi fogható nincs az analóg TV-DX számára.
Ha valaki összefoglalná, mostani állás szerint milyen adók vannak még amikkel érdemes próbálkozni, nagyon megköszönném :wink: .
Üdv.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Zsolt!

Üdvözöllek a fórumon. Sajnos az analóg TV vételi lehetőségek listája már nagyon rövid. 2017-ben csak orosz és urkán adásokat sikerült vennem a VHF-I. sávban. Üzemelnek még adók Moldovában ill. valahol Afrika nyugati részén, ez előbbi nekünk túl közel, az utóbbi túl messze van. A környező országok közül - fentebb olvashattad - üzemelnek adók Romániában, Ukrajnában ill. Bosznia és Hercegovinában.

Én főleg FM-DX-el "foglalkozom", de időnként ránézek a TV sávra is. TV-DX szempontból jelenleg az adók "hiányát" lehet kihasználni, évekkel ezelőtt a sok-sok adó közül csak a nagy teljesítményű gerincadók vételére volt lehetőség, most akár pár száz Watt teljesítményű, körzeti/helyi adók vételére is lett esély...Oroszországból.

üdv Józsi
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

November 30-án készült ez a felvétel az R1 csatornáról, 15:20-tól több, mint egy órán keresztül jobbára csak gyenge minőségben az oroszországi Szocsi adóállomás volt vehető. Az azonosítást megkönnyítette, hogy a telephelyről üzemelő OIRT-URH adások is vehetőek voltak.

Kép

üdv Józsi
Avatar
Kheopsz Zsolt
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.08. 20:01
Tartózkodási hely: Balkány
Vételi telephely: Balkány

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kheopsz Zsolt »

Németh Józsi írta:Szia Zsolt!

Üdvözöllek a fórumon. Sajnos az analóg TV vételi lehetőségek listája már nagyon rövid. 2017-ben csak orosz és urkán adásokat sikerült vennem a VHF-I. sávban. Üzemelnek még adók Moldovában ill. valahol Afrika nyugati részén, ez előbbi nekünk túl közel, az utóbbi túl messze van. A környező országok közül - fentebb olvashattad - üzemelnek adók Romániában, Ukrajnában ill. Bosznia és Hercegovinában.

Én főleg FM-DX-el "foglalkozom", de időnként ránézek a TV sávra is. TV-DX szempontból jelenleg az adók "hiányát" lehet kihasználni, évekkel ezelőtt a sok-sok adó közül csak a nagy teljesítményű gerincadók vételére volt lehetőség, most akár pár száz Watt teljesítményű, körzeti/helyi adók vételére is lett esély...Oroszországból.

üdv Józsi
Szia Józsi!
Köszönöm az üdvözlést, és az információkat. Már előszedtem 2 régi tv-készülékemet, ha lesz időm megpróbálkozom egy kis "pecázással" az éterben :)
Üdv
Avatar
Kheopsz Zsolt
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.08. 20:01
Tartózkodási hely: Balkány
Vételi telephely: Balkány

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kheopsz Zsolt »

Németh Józsi írta:Sziasztok!

November 30-án készült ez a felvétel az R1 csatornáról, 15:20-tól több, mint egy órán keresztül jobbára csak gyenge minőségben az oroszországi Szocsi adóállomás volt vehető. Az azonosítást megkönnyítette, hogy a telephelyről üzemelő OIRT-URH adások is vehetőek voltak.

Kép

üdv Józsi
Nagy gratula! Nekem tetszik ez a felvétel hiába maszatos. Át lőtted a fekete tengert :wink:
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
Kheopsz Zsolt írta:Nagy gratula! Nekem tetszik ez a felvétel hiába maszatos. Át lőtted a fekete tengert :wink:
Köszönöm. Ezek a vételek a nyári ES terjedések nyomába sem érnek, de egy kis időtöltésnek jó...

Ezt ma rögzítettem, 1tv Voronyezs (49,760) ill. 1+1 Trostyanets (49,763) "jött" TV képpel, a felvétel elején épp Moszkva fédel ki (49,747)...közben más adók vivője is zavar...

Kép

üdv Józsi
Válasz küldése