TV-DX a VHF-I. sávban.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Tovább folytatnám Laczó János kengyeli amatőr társunk TV-DX, illetve távolsági televízió vételi eredményeinek bemutatását, amely során az 1981-1984 években, az akkori Csehszlovákia, Szlovákiai Televízió vétele körében elért.
Ennek során, a Csehszlovákia CST Bratislava szlovákiai adóhálózatából a tőle 194 km távolságra lévő Kassáról az SR 1TV és az SR 2TV programjait az OIRT szabványú R.6 és R.25 csatornákon, a 200 km távolságú Poprádról az SR2 TV és a Markiza programját vette az E.30, ill. az E.42. csatornákon. Az ismertetetteken túl, a tőle 204 km-re lévő besztercebányai adóról vette az SR 1TV programját az R.7 csatornán, míg alkalmanként a 274 km távolságú pozsonyi adóról az SR 2TV programját is vette az E.27 csatornán.
A szlovák tv-adókról vehető, vett, PM5544 típusú, CST BRATISLAVA, SR 1TV BRATISLAVA, SR 2TV BRATISLAVA színes elektronikus tesztábrákat, a csatorna számokat is tartalmazó, cseh, AZO típusú, fekete-fehér teszt ábrát (a Kassai adó tekintetében 25-DU feliratozással), valamint ennek, az összes szlovák tv-adó által általánosan használt szíves változatát, RS KH felirattal vette és rögzítette vételi fotóin.
A 35 évi távlati múltból fennmaradt szlovák tv-vételi fotói köréből, programkezdő logo, valamint tv-óra fotóját is bemutatnám a használt, különböző típusú szlovák tesztábrák korabeli fotói mellett.

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép


Az R.02. csatornán vett Pozsonyi vételét, televíziós QSL lappal is nyugtázta a Csehszlovák Televízió Laczó János tv-amatőr felé, melyet bemutatnék;

Kép.Kép


Az Osztrák Televízió, az ORF vétele tekintetében (a nagyobb távolságokra is tekintettel) ugyan szerényebb vételi eredményekkel rendelkezett Laczó János amatőr társunk, de számos alkalommal eredményesen vette a tőle 369 km távolságú, Graz/Schöcl tv-adógát az E.7 és a második programjuk tekintetében az E.23 csatornán, amelyekről az ORF FS 1 feliratú, és az ORF FS 2 PM5544 típusú tesztábrát sikerült elcsípnie és rögzítenie, melyet itt is bemutatnék. (Megjegyezném, hogy az Osztrák TV-nél nem volt használatos a QSL-lapos vételi visszaigazolás, így Laczó János Grazi vételét levélformátumban igazolta vissza számára az ORF.)

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Pasa »

ING-SAT írta:Az 1980-as évek elején a vajdasági tv- programot Szabadkáról is adták, az E.5 csatornán 35 kW/ERP teljesítménnyel. A szerbiai 1. tv-programot E.5 csatornán, Jastrebacról adták 100 kW/ERP teljesítménnyel. Erről hivatalos, nemzetközi dokumentumaim állnak rendelkezésemre. Amikor a szabadkai tv-adóról az UHF sávban is elkezdtek sugározni, akkor némileg változtak a csatorna kiosztások. De mind ez másodlagos, hiszen ha Laczó János amatőrtársunk Szabadka vételét az E.5 csatornán érte el 1981-82-ben a hozzám írt korábbi tájékoztatása szerint, akkor ezt nincs miért kétségbe vonnom a beszámolóm összeállítása, közreadása során.
Üdv.: Mihály
Én a 70-es évek végétől DX-eltem aktívan, és (rokoni kötődés folytán is) fontos célpont volt Vajdaság. Teljesen biztos, hogy akkor Szabadka a CCIR 5-ösön a tvb1 (Belgrád 1), az UHF 43-ason pedig a TVNS (Újvidéki Tv) programját adta. Jó terjedéskor fogtam Újvldékről a tvb1-et a C10-esen, tvb2-t (az MTV 2 adásszünetében) a 24-esen és a TVNS-t a 41-es csatornán. :)
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Köszi az Infót.
Kézbe vettem az "arany árban" mért, minden évben Londonból behozatott "World Radio TV Handbook" 34. évi, azaz 1980. évi kiadását. Az abból olvasható (helyes, vagy helytelen) adatok szerint, hogy 1980-ban még nem volt Vajdasági tv-program adó Szabadkán az UHF sávban (ez csak évekkel később történt meg). Az E.5 csatornán pedig Belgrádot relézte. Nekem ezek a "hivatalos" infóim, én nem laktam a déli határ közelébe, de Bagon, a Galga völgyében (Aszód, Gödöllő között) több alkalommal színesben is vettem a belgrádi tv-programot az E.6-ról (Avala) a 70-es évek végén. Erről írtam már az 1978-ban megjelent első, "Televíziós Távolsági Vétel" című könyvemben is.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Pasa »

Igen, sajnos a WRTH sosem volt teljesen pontos, mondjuk úgy, hogy kb. 80%-os volt. Ebben a számban is tévednek, mert 1980-ban már Szabadkán két adó működött (5, 43), Újvidéken három (10, 24, 41). és Belgrádban kettő (6, 22). Mindet sikerült fognom Békásmegyeren. :)
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Pasa írta:Igen, sajnos a WRTH sosem volt teljesen pontos, mondjuk úgy, hogy kb. 80%-os volt....
Ebben azért vitatkoznék! A "World Radio TV Handbook" éves kiadásai nem "Wikipedia" módszerrel készült. Az évkönyv kiadója hivatalosan megkereste a Világ összes országát (Rádió és Televízió "társaságát") az ott működő Televízió és rádió vételi adatok közlése érdekében, s amit kapott, azt jelentette meg. Ezek szerint Jugoszlávia tekintetében a "Radio Television Yugoslave" a megjelentetett adatokat közölte a kiadóval. Magyarország tekintetében anno, ezt az MTV Műszaki Igazgatósága adta meg, több, éves adatközlésüket én is olvastam. Erről ennyit, azt hiszem ezzel a "téma" lezárható.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

ING-SAT írta:Kézbe vettem az "arany árban" mért, minden évben Londonból behozatott "World Radio TV Handbook" 34. évi, azaz 1980. évi kiadását. Az abból olvasható (helyes, vagy helytelen) adatok szerint, hogy 1980-ban még nem volt Vajdasági tv-program adó Szabadkán az UHF sávban (ez csak évekkel később történt meg). Az E.5 csatornán pedig Belgrádot relézte.
Érdeklődve olvastam a témában történt levélváltásokat! Hát igen: többek között ez is célja ennek a fórumnak! Szeretnék további adalékokkal szolgálni a témához: A "World Radio TV Handbook 1978" kiadványban (32. évfolyam) szerint akkor már létezett a Novi Sadi TV program! Viszont E5-ön (Subotica) a Beograd-1 -et relézték. További info alább:
Kép

Én egyébként első alkalommal 1980. október 28-án vettem Iriski Venac adóját (352 km) az UHF-41 -es csatornán (lásd QSL):
viewtopic.php?f=5&t=41
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Kocsis Ferenc írta:
ING-SAT írta:Kézbe vettem az "arany árban" mért, minden évben Londonból behozatott "World Radio TV Handbook" 34. évi, azaz 1980. évi kiadását. Az abból olvasható (helyes, vagy helytelen) adatok szerint, hogy 1980-ban még nem volt Vajdasági tv-program adó Szabadkán az UHF sávban (ez csak évekkel később történt meg). Az E.5 csatornán pedig Belgrádot relézte.
Érdeklődve olvastam a témában történt levélváltásokat! Hát igen: többek között ez is célja ennek a fórumnak! Szeretnék további adalékokkal szolgálni a témához: A "World Radio TV Handbook 1978" kiadványban (32. évfolyam) szerint akkor már létezett a Novi Sadi TV program! Viszont E5-ön (Subotica) a Beograd-1 -et relézték. További info alább:.....

Én egyébként első alkalommal 1980. október 28-án vettem Iriski Venac adóját (352 km) az UHF-41 -es csatornán (lásd QSL):........
Szia Feri!

Az 1978. évi évkönyvi részlet hivatkozásodra, én meg akkor behivatkoznám a WRTVH 1980. évi, majd a második oszlopba a WRTVH 1976. évi évkönyveinek a Jugoszláviai tv-programokra vonatkozó adatait is. Ezeket szemlélve, nem voltak túlságosan következetesek, alaposak, ott Belgrádban 1980-ban (vagy talán 1979 év végén).
Üdv.

Kép.... Kép
...............1980.................................1976
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Pasa »

ING-SAT írta:Az 1978. évi évkönyvi részlet hivatkozásodra, én meg akkor behivatkoznám a WRTVH 1980. évi, majd a második oszlopba a WRTVH 1976. évi évkönyveinek a Jugoszláviai tv-programokra vonatkozó adatait is. Ezeket szemlélve, nem voltak túlságosan következetesek, alaposak, ott Belgrádban 1980-ban (vagy talán 1979 év végén).
Üdv.
Nos, épp ezeken az általad szkennelt könyvrészleteken látható, hogy a WRTH sajnos időnként pontatlan. Hogy ez most a saját hibájuk, vagy az adatközlőé, mindegy, mert illene közlés előtt az adatokat ellenőrizni.
Látható, hogy 1980-ban szerintük az önálló vajdasági műsort (TVNS) Belje a 8-ason sugározta, ami nonszensz, hiszen Belje már Horvátországban van. Ott a 8-ason a zágrábi egyes (tvz1) ment valójában. Ugyanakkor UHF-adó szerintük nem adta a vajdasági műsort. Érdemes megnézni, hogy a zágrábi kettesre csak Sljeme 28-ast listázza, holott több más telephelyről is sugározták már, pl. Belje UHF 38.
Ugyanakkor az 1976-os képen (négy évvel korábban!) létezett a vajdasági UHF-hálózat. Ott csak a szabadkai csatornát tévesztették el, ami nem 46, hanem 43.
Egyébként az Újvidéki Televízió (Televizija Novi Sad - TVNS) 1975-ben kezdte el a műsorsugárzást.
---
Elnézést kérek, ha hosszúra nyújtottam ezt a témát, nem állt szándékomban vitát generálni. Egyszerűen fontosnak tartom a pontosságot. Nekem is jó néhány példány megvan a WRTH-ból és sokszor mosolyogtam az ilyen tévedéseken. Mindamellett természetesen így is az internet előtti világ legjobb adatbázisa volt ez az évkönyv.
Tisztelettel és üdvözlettel... :)
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

ING-SAT írta: ...nem voltak túlságosan következetesek, alaposak, ott Belgrádban 1980-ban (vagy talán 1979 év végén).
A táblázatokat szemlélve az 1976-os táblában a TV Novi Sad adatai csak a lábjegyzetben szerepeltek, ott is valószínűleg hibásan (lásd. Pasa bejegyzése). Hacsak időközben nem volt csatornaváltás az adónál...
Az 1980-as táblában - ahol szintén lábjegyzetben szerepel a TV Novi Sad - az adók adatait felejtették le...
Vajdaság tekintetében legkorrektebb az 1978-as táblázat...

Üdv: Feri
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Laczó János kengyeli amatőr társunknak az 1980-as évek elején elért "Szovjetunió"-beli TV-DX, illetve távolsági televízió vételi eredményeinek bemutatásával folytatnám a tv-amatőri munkásságának ismertetést, a teljesség igénye nélkül. Az 1980-as évek elejei Szovjetunióbeli tv-vételei sorát az Ukrán Televízió vételével, ezen belül is a Kárpátaljai tv-adók vételével kezdeném, amely során elsődlegesen az R.02. csatornán, a tőle 235 km-re lévő Munkács, Valamint az R.11. csatornán a 225 km-re lévő Uzsgorod (Ungvár) vételével volt eredményes. Az Ukrán vételeit három vételi vételi fotójával [a valószínűsíthetően (felül, középen elhelyezett) "YT" feliratú, UEIT típusú színes tesztábra és adáskezdő logo, valamint tv-óra fotójával] szemléltetném.

Kép.Kép

Kép

Tv-amatőrködése során, Laczó János is az OIRT I. tv-sáv (R.1-2.) és az OIRT II. tv-sáv (R.3.-5.) csatornáinak vételével volt eredményes a Szovjetunió nagyszámú tv-csatornáinak vétele körében. Ezen vételek során a legtöbb alkalommal nem sikerült egyértelműen megállapítania, hogy éppen melyik adóállomást fogta mivel az oroszok csak kevés adóállomáson használtak önálló feliratozással is ellátott fekete-fehér, vagy színes tesztábrát. Így vételei, vételi fotói közül, először három általánosan használt tesztábrájuk vételét szemléltetném. Ezek a közismert, általánosan használt Tablica 0249 típusú monoszkóp, valamint típus azonosító ismeret nélküli, rácsábrán szürkeségi skála és gradációs skála tartalmú fekete-fehér elektronikus tesztábrája (ilyet használt pld. feliratozva Ungvár is), továbbá a színes adások általánossá válása után az UEIT típusú, CT 0167 általános feliratozású, színes elektronikus tesztábra. (Egyébként ezt a tesztábrát adták a későbbiek során egyes gerincadók is, stúdió azonosító feliratozással is.)

Kép.Kép

Kép


Az általánosan használt fekete-fehér tesztábrák mellett a központi orosz tv-program esetében, egyező adáskezdő logot, inzertet használtak az egyes adók, így ezek vételeiből is bemutatnék 2 db. változatot.

Kép.Kép


Mindezeken túl, Laczó János uekintetébeni TV-DX vételi fotói közül bemutatnám a cca. 1.450 km távolságú, tallini (észt) R.2 csatornájú vételéből rögzített, EESTI TV TALLINN feliratos, EBU típusú tesztábrást vételét, valamint a cseh EZO típusú tesztábrával a cca. 1.400 km távolságú, orosz, Rostov-na Donau tv-adó R.1 csatornájú vétele során rögzített, ROSTOV (ciril betűs) feliratozású elektronikus tesztábra vételét is.

Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése