Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Köszönöm!
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Ezt most találtam: http://mekelektro.ru/hu/repair/how-to-m ... henko.html

üdv Józsi
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem két antenna összekötése kérdésben: egyik ismerősömnek kellene kisegítés, ugyanis nincs olyan helyzetben, hogy most beruházhatna komolyabb antennára, így két lepkével próbálnánk variálni. Gondoltam, hozzátok fordulok és remélem, kaphatok egy kis útbaigazítást. Az én elméletem az, hogy mivel adott két tévé, meg lehet-e úgy oldani, hogy keresztbe kötni a két antennát, tehát, hogy mindkét készülékre rá legyen kötve mindkét antenna, ami ugye rendelkezik erősítővel és két adapterrel. A másik az, hogy az egyikből kivenni az erősítőt és csak egy tápegységgel működtetni. Megköszönném a válaszokat akár itt, akár privátban!
Üdv: Győzi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Győzi.

A két lepkét 55 cm-re egymástól dipol középtől dipolközépig
Kép

A képen jól látható a kötés, a barátod meg tudja csinálni. 3-3.5 mm-es aludrótbol csináljátok meg a két antenna összekötését, és középen helyezzétek el a balunt vagy az erősítőt.
Egy erősítő egy tápegység. A tápfeladó kimenete egy koax dugó, oda tesztek egy 1 bemenet-2 kimenetes splittert és kész is az elosztás a két tv-re.

Kép
Ez koax dugos de lehet F csatlakozos.
Üdv.: podapu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Szia Gyuri!
Nagyon köszönöm a válaszod, ez alapján könnyen meg tudjuk oldani szerintem, egyáltalán nem tűnik bonyolultnak.
Üdv: Győzi
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Üdv!

Egy elméleti kérdésem lenne. Van ugyebár a 4 dipólos lepke antenna, amire régebben plusz direktorokat is raktak mindegyik dipolhoz 3 db-os direktorsor volt. Ez mondjuk nem nagyon dob az antenna nyereségén meg az irányítottságán sem, de elgondolkoztam mi lenne ha jóval több direktor volna mind a 4 dipól előtt. Gondolom így sem működne úgy mint 4 db irányított antenna csoportba kötve, meg mechanikailag eléggé kivitelezhetetlen mutatvány volna. Munkahelyi kollégám szerint nem javulna semmit mert a lepke így van jól kitalálva ahogyan van. Érdekelne mit gondoltok a felvetésemről. Válaszaitokat előre is köszönöm.
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

t.tamás1991 írta:Üdv!

Egy elméleti kérdésem lenne. Van ugyebár a 4 dipólos lepke antenna, amire régebben plusz direktorokat is raktak mindegyik dipolhoz 3 db-os direktorsor volt. Ez mondjuk nem nagyon dob az antenna nyereségén meg az irányítottságán sem, de elgondolkoztam mi lenne ha jóval több direktor volna mind a 4 dipól előtt. Gondolom így sem működne úgy mint 4 db irányított antenna csoportba kötve, meg mechanikailag eléggé kivitelezhetetlen mutatvány volna. Munkahelyi kollégám szerint nem javulna semmit mert a lepke így van jól kitalálva ahogyan van. Érdekelne mit gondoltok a felvetésemről. Válaszaitokat előre is köszönöm.
Szia Tamás!
Hullámvezető alkalmazása a nyereség és az irányérzékenység növekedésével, de a sávszélesség csökkenésével jár. Ezért nincsen, vagy csak kevés hullámvezető a lepkén. A lepke mindössze egy reflektorsor elé szerelt szélessávú dipol, egyszerűségének minden előnyével és hátrányával.
Üdvözlettel: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sszilu írta:
t.tamás1991 írta:Üdv!

Egy elméleti kérdésem lenne. Van ugyebár a 4 dipólos lepke antenna, amire régebben plusz direktorokat is raktak mindegyik dipolhoz 3 db-os direktorsor volt. Ez mondjuk nem nagyon dob az antenna nyereségén meg az irányítottságán sem, de elgondolkoztam mi lenne ha jóval több direktor volna mind a 4 dipól előtt. Gondolom így sem működne úgy mint 4 db irányított antenna csoportba kötve, meg mechanikailag eléggé kivitelezhetetlen mutatvány volna. Munkahelyi kollégám szerint nem javulna semmit mert a lepke így van jól kitalálva ahogyan van. Érdekelne mit gondoltok a felvetésemről. Válaszaitokat előre is köszönöm.
Szia Tamás!
Hullámvezető alkalmazása a nyereség és az irányérzékenység növekedésével, de a sávszélesség csökkenésével jár. Ezért nincsen, vagy csak kevés hullámvezető a lepkén. A lepke mindössze egy reflektorsor elé szerelt szélessávú dipol, egyszerűségének minden előnyével és hátrányával.
Üdvözlettel: Szilárd
Szia Szilárd!
Köszönöm válaszodat! Csak azért jutott eszembe mert nem lenne külön közösítés mint 4 db csoportba kötött antennánál (itt ugye az azonos hosszúságú koaxok vagy szalagkábelek által lehetett jól összekötni) mert az antennán első ránézésre kuszán futó drótdarab ami valójában egy tápvonal fázishelyesen összeadja a 4 dipól jelét. Valaha mikor még 21-69-ig volt az UHF sáv még jó is volt a szélessávúság de a mai világot nézve egyre kevésbé lesz értelme. Ha még valamit kitalálnak lassan elég lesz egy UHF IV-es sávra méretezett antenna ez ha jól tudom a 21-estől 35-ös csatornáig tart ami csak 13 csatornányival kevesebb mint a jelenleg alkalmazandó frekikiosztás.
Amúgy ez a rajta lévő tápvonalat jól tudom, hogy kollineáris elrendezésnek hívják ? Mintha valahol azt olvastam volna, hogy ezen elrendezése miatt akár PMR-re is jó csak megfelelően ki kell hangolni, ez igaz ?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!

Bocs, hogy közbe szólok, a lepke antenna egy egyszerű csoport antenna - http://ha5cfj.hu/dm2abk/23.1.html - az az csoportban 4 db két elemes egészhullámú dipollal szerelt antenna. A collinear antenna végén táplált félhullámú sugárzókból kialkaított antenna, a sugárzók közötti 180°-os fázis toló "áramkörökkel" http://www.hamuniverse.com/wb3aywshorts ... inear.html.

Elméletben, ha minden szinten elhelyeznél 2-2-2-2 db direktort, akkor ez 2-2,5dB nyereség javulást eredményezne az alap antennához képest a direktorok méretezésénél figyelembe vett frekvencián -> nem éri meg, mert nyereség többletet csak kis sávszélességben (10-20 MHz) hozna, viszont a direktorok kapacitív hatása a szélessávú csatolásnál problémát okozna.

Amúgy meg azt mondom, lehet kísérletezni...aki nem szeretne sok-sok fémhulladékot gyártani, annak itt egy lehetőség virtuálisan: https://hamsoft.ca/pages/mmana-gal.php ill. a "free" verzió letöltése

üdv Józsi
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Németh Józsi írta:Szia!

Bocs, hogy közbe szólok, a lepke antenna egy egyszerű csoport antenna - http://ha5cfj.hu/dm2abk/23.1.html - az az csoportban 4 db két elemes egészhullámú dipollal szerelt antenna. A collinear antenna végén táplált félhullámú sugárzókból kialkaított antenna, a sugárzók közötti 180°-os fázis toló "áramkörökkel" http://www.hamuniverse.com/wb3aywshorts ... inear.html.

Elméletben, ha minden szinten elhelyeznél 2-2-2-2 db direktort, akkor ez 2-2,5dB nyereség javulást eredményezne az alap antennához képest a direktorok méretezésénél figyelembe vett frekvencián -> nem éri meg, mert nyereség többletet csak kis sávszélességben (10-20 MHz) hozna, viszont a direktorok kapacitív hatása a szélessávú csatolásnál problémát okozna.

Amúgy meg azt mondom, lehet kísérletezni...aki nem szeretne sok-sok fémhulladékot gyártani, annak itt egy lehetőség virtuálisan: https://hamsoft.ca/pages/mmana-gal.php ill. a "free" verzió letöltése

üdv Józsi
Szia!

Nincs baj azzal, hogy beleszóltál sőt köszönöm, hogy elmondtad a saját álláspontodat is. Azt például nem tudtam, hogy egészhullámú a dipolja az enyémnek kb. 20 cm széles az egyik fele. És köszönöm a belinkelt oldalakat is érdekes és tanulságos.
Válasz küldése