Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Egy elég amatőr kérdés. Ha két teleszkópantennából csinálok egy ad-hoc "dipólt", annak 75 ohm körül van a talpponti impedanciája? Szóval mehet rá a koax egyből? Csak gondoltam, hogy veszek két izmosabb teleszkópot, és így az ablakban tudom hangolni a dipólt 45....108 mhz-ig. Es szempontjából szerintem végül is mindegy, hol van az antenna: a tetőn vagy a 9. emeleten az ablak előtt. A tájolás így is kelet.
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Remélem jó helyre írom.

Na lényeg az, hogy nemsokára települ a 10 emeletes tetejére egy UHF antenna is.

DE egy kis baj van. A szomszéd házon (~50m) mobil átjátszó van, és a mi házunk túlvégére is átjátszó fog épülni (~30m az antennától). (most mondott igent a lakógyűlés rá...)
Mivel tudnám kiszűrni, hogy nem vágja szét az erősítőt a jel?

annyi szerencsém van ezzel a toronynal, hogy a gyűlésen elsöprő volt az igenek aránya, nem nagyon érdekli őket a tető - így az én cuccom miatt valószínűleg nem lesz pampogás.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia.

10 emeletes tetején nem igazán lesz szükség erősítőre, inkább nagyobb elemszámú antennát telepíts, és egy jó forgatóval forgatni. A hosszabb antennának kisebb a nyílásszöge pontosabban tudsz rá állni az adóra. Ha mégis be építesz egy erősítőt nem kell nagy erősítésre gondolni, max 12-16dB.
Kisebb az esély a gerjedésre-túlvezérlődésre. Valami ehhez hasonlót aminek a sáv elején végén szűrő van. pl: http://www.betacom.hu/antenna/iskra-ant ... panel.html Még az is elképzelhető hogy erősítő nélkül is lesz zavar. Ebben az esetben is szűrőre lesz szükséged. pl: http://www.betacom.hu/antenna/tecatel-f ... kozos.html Ha jól körülnézel a neten ezekből a szűrőkből van már választék. pl: http://bolt.sat.hu/lte_es_gsm_szuro_2427#.VfxvLNLtmko

jó telepítést :)
Üdv.: podapu
Avatar
LuciFerko
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.05.01. 20:57
Tartózkodási hely: Enying/Székesfehérvár
Vételi telephely: Enying/Székesfehérvár

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: LuciFerko »

Köszi a kimerítő választ! Mivel anyagilag most eléggé be vagyok korlátozva, így egyelőre csak a lepke kerülne ki.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Az elmúlt hetekben egy új projekten dolgoztam, a végeredmény egy új árbóc. Felkerült egy FESA "csúcsdísznek", majd egy quad antenna 48-88 MHz tartományra, ill. egy III. sávos Yagi DAB-ra. Elméletileg a kikötés feletti rész forgatható lenne, csak a motort egy kicsit alul méreteztem...

Kép

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Németh Józsi írta:Sziasztok!

Az elmúlt hetekben egy új projekten dolgoztam, a végeredmény egy új árbóc. Felkerült egy FESA "csúcsdísznek", majd egy quad antenna 48-88 MHz tartományra, ill. egy III. sávos Yagi DAB-ra. Elméletileg a kikötés feletti rész forgatható lenne, csak a motort egy kicsit alul méreteztem...

Kép

üdv Józsi
Szia Józsi!

Jól néz ki a két oszlop, gratulálok! Szép vételeket kívánok hozzá! :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Markkomarom
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.08.15. 08:42
Tartózkodási hely: Komárom
Vételi telephely: Komárom

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Markkomarom »

Szép napot Mindenkinek! Ukrán Tv adásokat a Kisalföldről esélyes lenne befognom egy 5 elemes yagival? CCIR fm-re méretezett. Vagy egy jó kis tropo kell?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Markkomarom írta:Ukrán Tv adásokat a Kisalföldről esélyes lenne befognom egy 5 elemes yagival? CCIR fm-re méretezett. Vagy egy jó kis tropo kell?
Vártam, hogy hátha Szilárd vagy Feri válaszol a kérdésedre...anno kb. 15 évig lakhelyedtől 40 km-re DX-eltem, nekem nem sikerült az ukrán TV adók vétele...(csak ionoszféráról). Most itt lakom a Dél-Alföldön kb. 250km-re az ukrán adóktól, itt is csak terjedéssel (tropóval) vehetők.

üdv Józsi
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szia!

Sajnos, nálam Fertődön sem sikerült ukrán adót vennem, csak az ionoszféráról... Komárom kicsit közelebb esik az ukránokhoz, de semmi sem elképzelhetetlen (nálam viszonylag stabilan jöttek a bajor analóg TV adók!). Stabil vételre azért nem számítanék...

Üdvözlettel: Feri
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Németh Józsi írta:Szia!
Markkomarom írta:Ukrán Tv adásokat a Kisalföldről esélyes lenne befognom egy 5 elemes yagival? CCIR fm-re méretezett. Vagy egy jó kis tropo kell?
Vártam, hogy hátha Szilárd vagy Feri válaszol a kérdésedre...anno kb. 15 évig lakhelyedtől 40 km-re DX-eltem, nekem nem sikerült az ukrán TV adók vétele...(csak ionoszféráról). Most itt lakom a Dél-Alföldön kb. 250km-re az ukrán adóktól, itt is csak terjedéssel (tropóval) vehetők...
A 70-es, 80-as években, amikor még Bagon (Aszód mellett) DX-eltem (ez fél út, a Kisalföld és legközelebbi ukrán tv-adók között) csupán néhány alkalommal tudtam 15 elemes Yagival vennem VHF-III. sávos ukrán tv-adót, "Uzsgorod - Ungvár"-t venni az R.11. csatornán. Egyébként is, 5 elemes CCIR URH antenna teljességgel alkalmatlan ukrán vételre, én nem ismerek OIRT-II. tv-sávú (R.3-4-5. csatornájú), Kárpátokon inneni ukrán tv-adót.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése