Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Németh Józsi írta:Szia!

Az ethernet kábelen "bitek" rohangálnak oda-vissza, vagyis egy digitális adatfolyam, amit általánosan négyszögjel hordoz. Egy négyszögjelet egy alap szinusz jel és annak felharmonikusai alkotnak. Az alap frekvencia 25 - 125 MHz közé esik (átviteli sebesség függvénye), egy átvitel mért frekvencia spektruma így néz ki:
Kép

Ezt bent kell tartani egy szimmetrikus tápvonalban, azaz egy csavart érpáros vezetékben. Ha nem akarsz zavart, be kell tartani a szabványos érpár bekötést. FTP kábelnél fontos az árnyékolás bekötése és kerülni kell a párhuzamos kábelvezetéseket...stb, stb.

Ezeknek a zavaroknak megszüntetésére már egy komplett iparág épült...

üdv Józsi
Köszönöm a tájékoztatást. Az árnyékoláson rajta vagyok egy gyári fém csatikkal szerelt vezetéket húzok majd be, amit a POE tápfeladó és a panelantenna fém csatijai majd szépen leárnyékolnak. Magamnak nem tudom megcsinálni egyrészt nincs krimpelőm másrészt nem szereltem még Ethernet csatlakozót így a szerelt csatlakozós kábel egyszerűbb megoldás. Az antennatartó vascsövek (2 van a több antenna miatt) pedig az egyik 4m-es a másik picivvel rövidebb így az alapfrekvenciát nézve 70 Mhz környékén rezonálnak elvileg de lehet tükörfrekiként kerül bele az URH sávba. Bár ugye alapból is 25-125 Mhz-et mondtál. De ez utóbbi csak felvetés a részemről, csak azért gondolom így mert magasabbra nyúlik mint a netkábel így esetleg belelóg a dipól sugárzási irányába. Fém csatikkal szerintem megoldódik ez a gondom.
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

A hétvégén ismét sikerült egy kisteljesitményű szerb adó vétele.
Kép
95.80(M) Radio Tri , Beograd/Stojčino Brdo , 0.5 kW, 257 km.
Egy ritkábban fogott magyar adót pedig Szegedről.
Kép
100.20(V) Karc FM, Szeged/toronyház, Temesvári krt. 34.,0.5 kW, 95 km.
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Itt az első idei ES-vételem, mégpedig Líbiából, a 92,3 MHz-en, a Bani Walid-ból.
Jött aztán más is, 3 felvételt, és egy RDS-fotót mutatok be ezek közül:

92,3 MHz, Líbia/Bani Walid, 1 kW, kb. 1801 km:
https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep7geJ4z95 ... g?e=NEUsh0

91,1 MHz, Libo FM, Líbia/Tripoli, 5 kW, kb. 1692 km:
https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep7geJ3K_B ... g?e=4Vj6z5

88,5 MHz, Ajwa FM, Líbia/Tripoli, 3 kW, kb. 1692 km:
https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep7geJ5ALb ... A?e=hqUIc2

89,5 MHz, RTT Radio Tataouin, Tunézia/Techout, 3,21 kW, kb. 1761 km:
Kép

A pontos azonosításért, Németh Józsié a köszönet! :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Gratulálok Szilárd az év első Es vételeihez!
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Laczó János írta:Gratulálok Szilárd az év első Es vételeihez!
Szia János, sziasztok!

Köszönöm szépen, pont beletaláltam a terjedésbe. Ilyen hosszú, tartós ES terjedés ritka márciusban!

Pontosítottam az előző hozzászólásomat, a líbiai vételekkel kapcsolatban.
Elnézést a téves információkért!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Mai napon kísérletezgettem URH antennáimmal. Az egyik egy Iskra FM 50-es fixen a tetőn van V polárban. Ezt összeközösítettem egy fordítva bekötött splitter által egy saját magam által készített dipóllal. A dipól szalagkábelből van készítve egy deszkalapra van felszögelve de nem a hagyományos összeforrasztom a két szélét hanem a kábel hurok alakban vissza van hajtva kb 6 cm-es térközzel mint a rendes alucsöves antennánál (így talán jobb a sávszélesség mert a szalagkábel mindkét ere be van kötve az illesztőbe). Szélessége 145,5 cm 0,95-tel számoltam a rövidítést. Van rajta egy kb. 1,2m hosszúságú koax kábelhurok 0,8-del számolva a rövidülést. Jelenleg a dipól a padláson van a "kakasülőn" kb. 90 fokkal más irányban azaz teljes merőlegesen mint a tetőn lévő Iskra illetve H polárban. Mi az oka annak, hogy némelyik bp.-i adó feljavult (96,4 Rádió 1, 98.6 Manna FM, 95.8 Sláger FM)? Ez utóbbi azért is meglep mert főirányból a 95.7-en a balassagyarmati Megafon Rádiót veszem az Iskrával (az mondjuk igaz, hogy a Széchényi hegy jelentős tengerszint feletti magasság fölényben van Bgy.-hoz képest). Reflexió okozná, esetleg a tetőantenna gerince reflektál rá jelet mert az párhuzamosan fut a dipóllal (ráadásul a gerinc pont ugyanolyan hosszú mint a reflektorja)? Esetleg az eltérő kábelhossz (az Iskra-é a közösítésig 5m, a másiknak kb. 3-3,5m)? Kipróbáltam úgyis, hogy V polárban volt a dipól ekkor a vascső elé tettem, hogy legyen némi plusz nyeresége. Egyébként ez utóbbinál működött a csoportantenna kötés (pedig a sima dipólnak nem voltak ugye direktorjai) , mert amikor ugyanabban az irányban volt mint a tetőantenna a hátulról jövő adók (főleg a Sláger) gyengültek (azaz E/H viszony nőtt) Megafonnál pl. ekkor 50kHZ-el arrébb is ST, RDS volt (95,75-ön) holott alapból max a 95,65-ön van de még ekkor is becsicsereg a kékesi Kossuth. Jelen beállítás alapján viszont a Slágernek van időnként ST, ami érdekes mert az is V poláros a H poláros dipól, hogy hogyan javítja fel nem értem. A vevőm egyébként egy Philips BTD5210 mini hifi. Érdekelne mit gondoltok az általam leírt tapasztalatokról. Válaszaitokat előre is köszönöm!
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

t.tamás1991 írta:Sziasztok!

Mai napon kísérletezgettem URH antennáimmal. Az egyik egy Iskra FM 50-es fixen a tetőn van V polárban. Ezt összeközösítettem egy fordítva bekötött splitter által egy saját magam által készített dipóllal. A dipól szalagkábelből van készítve egy deszkalapra van felszögelve de nem a hagyományos összeforrasztom a két szélét hanem a kábel hurok alakban vissza van hajtva kb 6 cm-es térközzel mint a rendes alucsöves antennánál (így talán jobb a sávszélesség mert a szalagkábel mindkét ere be van kötve az illesztőbe). Szélessége 145,5 cm 0,95-tel számoltam a rövidítést. Van rajta egy kb. 1,2m hosszúságú koax kábelhurok 0,8-del számolva a rövidülést. Jelenleg a dipól a padláson van a "kakasülőn" kb. 90 fokkal más irányban azaz teljes merőlegesen mint a tetőn lévő Iskra illetve H polárban. Mi az oka annak, hogy némelyik bp.-i adó feljavult (96,4 Rádió 1, 98.6 Manna FM, 95.8 Sláger FM)? Ez utóbbi azért is meglep mert főirányból a 95.7-en a balassagyarmati Megafon Rádiót veszem az Iskrával (az mondjuk igaz, hogy a Széchényi hegy jelentős tengerszint feletti magasság fölényben van Bgy.-hoz képest). Reflexió okozná, esetleg a tetőantenna gerince reflektál rá jelet mert az párhuzamosan fut a dipóllal (ráadásul a gerinc pont ugyanolyan hosszú mint a reflektorja)? Esetleg az eltérő kábelhossz (az Iskra-é a közösítésig 5m, a másiknak kb. 3-3,5m)? Kipróbáltam úgyis, hogy V polárban volt a dipól ekkor a vascső elé tettem, hogy legyen némi plusz nyeresége. Egyébként ez utóbbinál működött a csoportantenna kötés (pedig a sima dipólnak nem voltak ugye direktorjai) , mert amikor ugyanabban az irányban volt mint a tetőantenna a hátulról jövő adók (főleg a Sláger) gyengültek (azaz E/H viszony nőtt) Megafonnál pl. ekkor 50kHZ-el arrébb is ST, RDS volt (95,75-ön) holott alapból max a 95,65-ön van de még ekkor is becsicsereg a kékesi Kossuth. Jelen beállítás alapján viszont a Slágernek van időnként ST, ami érdekes mert az is V poláros a H poláros dipól, hogy hogyan javítja fel nem értem. A vevőm egyébként egy Philips BTD5210 mini hifi. Érdekelne mit gondoltok az általam leírt tapasztalatokról. Válaszaitokat előre is köszönöm!
Szia Tamás!

Különböző antennák összekötése mindig rázós feladat, még két ugyanolyan antenna összekötése sem egyszerű, nemhogy egy ilyen megoldás. Semmiképpen sem fogod elérni, hogy a két antennáról csak a hasznos tulajdonságokat tudd használni. Számít a két antenna közötti távolság, a kábelhossz (pl. a jel fázisa miatt), a közeli tereptárgyak, a különböző polarizáció, irány, stb... Nem érdemes pontos és egyértelmű választ keresni ez esetben.

Üdvözlettel: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sszilu írta:
t.tamás1991 írta:Sziasztok!

Mai napon kísérletezgettem URH antennáimmal. Az egyik egy Iskra FM 50-es fixen a tetőn van V polárban. Ezt összeközösítettem egy fordítva bekötött splitter által egy saját magam által készített dipóllal. A dipól szalagkábelből van készítve egy deszkalapra van felszögelve de nem a hagyományos összeforrasztom a két szélét hanem a kábel hurok alakban vissza van hajtva kb 6 cm-es térközzel mint a rendes alucsöves antennánál (így talán jobb a sávszélesség mert a szalagkábel mindkét ere be van kötve az illesztőbe). Szélessége 145,5 cm 0,95-tel számoltam a rövidítést. Van rajta egy kb. 1,2m hosszúságú koax kábelhurok 0,8-del számolva a rövidülést. Jelenleg a dipól a padláson van a "kakasülőn" kb. 90 fokkal más irányban azaz teljes merőlegesen mint a tetőn lévő Iskra illetve H polárban. Mi az oka annak, hogy némelyik bp.-i adó feljavult (96,4 Rádió 1, 98.6 Manna FM, 95.8 Sláger FM)? Ez utóbbi azért is meglep mert főirányból a 95.7-en a balassagyarmati Megafon Rádiót veszem az Iskrával (az mondjuk igaz, hogy a Széchényi hegy jelentős tengerszint feletti magasság fölényben van Bgy.-hoz képest). Reflexió okozná, esetleg a tetőantenna gerince reflektál rá jelet mert az párhuzamosan fut a dipóllal (ráadásul a gerinc pont ugyanolyan hosszú mint a reflektorja)? Esetleg az eltérő kábelhossz (az Iskra-é a közösítésig 5m, a másiknak kb. 3-3,5m)? Kipróbáltam úgyis, hogy V polárban volt a dipól ekkor a vascső elé tettem, hogy legyen némi plusz nyeresége. Egyébként ez utóbbinál működött a csoportantenna kötés (pedig a sima dipólnak nem voltak ugye direktorjai) , mert amikor ugyanabban az irányban volt mint a tetőantenna a hátulról jövő adók (főleg a Sláger) gyengültek (azaz E/H viszony nőtt) Megafonnál pl. ekkor 50kHZ-el arrébb is ST, RDS volt (95,75-ön) holott alapból max a 95,65-ön van de még ekkor is becsicsereg a kékesi Kossuth. Jelen beállítás alapján viszont a Slágernek van időnként ST, ami érdekes mert az is V poláros a H poláros dipól, hogy hogyan javítja fel nem értem. A vevőm egyébként egy Philips BTD5210 mini hifi. Érdekelne mit gondoltok az általam leírt tapasztalatokról. Válaszaitokat előre is köszönöm!
Szia Tamás!

Különböző antennák összekötése mindig rázós feladat, még két ugyanolyan antenna összekötése sem egyszerű, nemhogy egy ilyen megoldás. Semmiképpen sem fogod elérni, hogy a két antennáról csak a hasznos tulajdonságokat tudd használni. Számít a két antenna közötti távolság, a kábelhossz (pl. a jel fázisa miatt), a közeli tereptárgyak, a különböző polarizáció, irány, stb... Nem érdemes pontos és egyértelmű választ keresni ez esetben.

Üdvözlettel: Szilárd
Szia!

Köszönöm válaszodat! Igazából hobbiból csináltam így de érdekes volt a sávot végighallgatózva néhol milyen változások voltak. Azt pl. megfigyeltem, hogy az összes kisebb fedettségű Széchenyi hegyi rádió frekitől függetlenül javult. Volt ahol gyengült szerintem ilyenkor a hasznos és reflexiós jel lehetett egyszerre. Azért próbáltam így mert amit az Iskra nem fog oldalról azt ezzel kompenzáltam volna, bár jelenleg így hagytam. Azért van 1-2 freki ahol megjelent eddig nem hallott adó, éjjel még a kab hegyi
Retro is bejött gyengén 100.6-ra hangolva valószínűleg a dipól Ny-K-i irányú tájolása miatt. Talán olyan adókhoz jó ahol kevert polarizációt használnak. Valahogy úgy gondoltam, hogy majd közösítésnél mindig annak az antennának a jele jön le adott frekin amelyik nagyobb jelszintet ad. Oldalirányban ugyanis az irányított gyengébb így ott elvben nem érvényesülne az amúgy magasabb nyeresége a szimpla dipóllal szemben. Persze a reflexiók máshogy alakítják a dolgokat meg amúgy is a hullámok tudják a legjobban hogyan terjednek. A két antenna között kb. 2m a magasságbéli különbség és kb. 1m vízszintes irányban. Azt is eltudom képzelni, hogy magáról az 5 elemesről reflektálódjon jel a dipólba hiszen a sima dipól nyílásszöge függőleges síkban is elég nagy.
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

A virus betette a lábát a szolnoki Aktiv rádióba is!
Kép
Kép
Kép
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Egy igen régen vett horvát adó.
Kép
103.90 Horvát Katolikus Rádio, Psunj , 80 kW , 296 km.
Válasz küldése