Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Zorro67 írta:
Zorro67 írta:Kedves Béla!

Üdvözöllek a Csapatban! Várjuk majd az FM-DX vételi eredményeidet itt a Fórumunkon is.
Ha van lehetőséged, úgy inkább 14-16 mm-es (dúr, azaz edzett) alucsőből javasolom az antenna elemeinek elkészítését, és a nagy elem méretekre-, valamint a tartószelvény hossz méretére is tekintettel, inkább (ha van lehetőséged) 30x30-as, vagy 25x30-as, vastagabb falú zártszelvényt használj, mint ahogy a könyvem 59. ábráján bemutatott CCIR URH antenna méretezésénél is javasoltam a "sok éves" tapasztalatok alapján. Persze, ha nem tudsz más alapanyaghoz hozzájutni, akkor elkészíthető az általad jelezett anyagokból is, csak ne szálljon rá rendszeresen egy galamb, vagy gerle (vadgalamb) raj.
Üdv.
szép estét

köszönöm a segítséget Anyag az már megvan végülis de majd körbenézek még miket tudnék szerezni
nem tudom a lakhelyem lehetővé tesz-e azt hogy itt Román Osztrák adókat tudjak venni
jelenleg az 5 elemes a padlástérben van azzal szinte csak szlovák adók jönnek..
(Persze a 9 elemes az már tetőn kívül árbócon lesz)
Nagyon az elején vagyok még a dolognak szinte most kezdem a nulláról.
Szia Béla!
Én annó 1970-ben kezdtem a TV-DX amatőrséget, majd a CCIR URH rádiózást az osztrák rádió adók vételéhez, Jászárokszállástól mint egy 45 km-es nyugatabbra, Bagon. A 9 elemes Yagi CCIR URH antennával (amit a könyvemben is bemutattam) remekül vettem több adótoronyból is az osztrák URH adókat. A román OIRT URH vételek engem nem érdekeltek (a magyar OIRT URH-hoz csak 4 elemes yagit használtam), de az is vehető lett volna, hiszen Nagyváradi és a Nagybányai tv-adótornyot vettem.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Zorro67
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2020.12.25. 19:39
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Zorro67 »

ING-SAT írta:
Zorro67 írta:
Zorro67 írta:Kedves Béla!

Üdvözöllek a Csapatban! Várjuk majd az FM-DX vételi eredményeidet itt a Fórumunkon is.
Ha van lehetőséged, úgy inkább 14-16 mm-es (dúr, azaz edzett) alucsőből javasolom az antenna elemeinek elkészítését, és a nagy elem méretekre-, valamint a tartószelvény hossz méretére is tekintettel, inkább (ha van lehetőséged) 30x30-as, vagy 25x30-as, vastagabb falú zártszelvényt használj, mint ahogy a könyvem 59. ábráján bemutatott CCIR URH antenna méretezésénél is javasoltam a "sok éves" tapasztalatok alapján. Persze, ha nem tudsz más alapanyaghoz hozzájutni, akkor elkészíthető az általad jelezett anyagokból is, csak ne szálljon rá rendszeresen egy galamb, vagy gerle (vadgalamb) raj.
Üdv.
szép estét

köszönöm a segítséget Anyag az már megvan végülis de majd körbenézek még miket tudnék szerezni
nem tudom a lakhelyem lehetővé tesz-e azt hogy itt Román Osztrák adókat tudjak venni
jelenleg az 5 elemes a padlástérben van azzal szinte csak szlovák adók jönnek..
(Persze a 9 elemes az már tetőn kívül árbócon lesz)
Nagyon az elején vagyok még a dolognak szinte most kezdem a nulláról.
Szia Béla!
Én annó 1970-ben kezdtem a TV-DX amatőrséget, majd a CCIR URH rádiózást az osztrák rádió adók vételéhez, Jászárokszállástól mint egy 45 km-es nyugatabbra, Bagon. A 9 elemes Yagi CCIR URH antennával (amit a könyvemben is bemutattam) remekül vettem több adótoronyból is az osztrák URH adókat. A román OIRT URH vételek engem nem érdekeltek (a magyar OIRT URH-hoz csak 4 elemes yagit használtam), de az is vehető lett volna, hiszen Nagyváradi és a Nagybányai tv-adótornyot vettem.
Üdv.

szia Osztrák adók nem sikerült (5 elemessel)
Fordítottam az antennán így sikerült Bihor, Curcubăta Mare-i Adótorony
91,0; 105,8 jön viszont a 107,9 Digi fm sajna nem mert le nyomja a Budapesti 107,8 kossuth, Oradea Tornyot sehogy sem sikerült vennem
ott lenne a 107,6 Digi Fm ott nincs zavaró erősebb adó
Avatar
Arthur
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2017.06.24. 22:42
Tartózkodási hely: Belgrade (Serbia)
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Arthur »

Zorro67 írta:107,9 Digi fm sajna nem mert le nyomja a Budapesti 107,8 kossuth
With this tuner it is possible to separate (100KHz) even the weakest signals from the strong local ones,buy while still possible !
https://www.aliexpress.com/item/32809641460.html
https://www.youtube.com/watch?v=QSHjd9TvxEk
Three-Meter Yagi antenna is a good solution: http://ham-radio.com/k6sti/metric.htm
Kép
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Béla!

Üdvözöllek itt is (netbordon váltottunk üzenetet).
Zorro67 írta:107,9 Digi fm sajna nem mert le nyomja a Budapesti 107,8 kossuth
A tunereden a S-Narrow ill. a DYNAS be volt kapcsolva, mikor ezzel a vétellel próbálkoztál? - nem olyan közeli az a Bp-i adó, hogy ezzel az üzemmóddal az Onkyo ne tudja mellőle a távoli adót kiszedni. Csak fotót találtam a tuneredről, azon ott a jobb oldalon a LED az üzemmódokhoz...ha "WIDE" LED világít, akkor csak kb. 0,5 MHz-enként képes adókat szétválasztani a tuner. Nyílván ilyenkor van a Hi-Fi hangminőség (közeli adó esetén).

Másik kérdésem, hogy az antennában gyári balun van, vagy csak vettél egyet valamelyik antenna üzletben? - a legtöbb szélessávúként árult "balun tarfó" nem alkalmas FM-hez, többnyire csak UHF (DVB-T) vételhez jók.

üdv Józsi
Zorro67
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2020.12.25. 19:39
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Zorro67 »

Németh Józsi írta:Szia Béla!

Üdvözöllek itt is (netbordon váltottunk üzenetet).
Zorro67 írta:107,9 Digi fm sajna nem mert le nyomja a Budapesti 107,8 kossuth
A tunereden a S-Narrow ill. a DYNAS be volt kapcsolva, mikor ezzel a vétellel próbálkoztál? - nem olyan közeli az a Bp-i adó, hogy ezzel az üzemmóddal az Onkyo ne tudja mellőle a távoli adót kiszedni. Csak fotót találtam a tuneredről, azon ott a jobb oldalon a LED az üzemmódokhoz...ha "WIDE" LED világít, akkor csak kb. 0,5 MHz-enként képes adókat szétválasztani a tuner. Nyílván ilyenkor van a Hi-Fi hangminőség (közeli adó esetén).

Másik kérdésem, hogy az antennában gyári balun van, vagy csak vettél egyet valamelyik antenna üzletben? - a legtöbb szélessávúként árult "balun tarfó" nem alkalmas FM-hez, többnyire csak UHF (DVB-T) vételhez jók.

üdv Józsi

Szia Köszönöm a segítséget

próbálkoztam többféle móddal és antenna állítással minden esetben a Kossuth szólt
vannak esetek mikor a S-Narrow ill. a DYNAS bekapcsolása szépen szét vállaszt Pl: 101,7 Rádió 1 (Gyöngyös) simán hallható a 101,6 Retró rádió (Komádi)
Vagy 90,7 Bartók mellet szépen szól a 90,9 Jazzy-fm

Eredeti panele sajna nincs már meg az antennának
https://www.ostelsat.hu/antennaszimmetr ... _C0001.htm ezt szereltem be
csak a csatlakozó résszel nem vagyok ki békülve jobb lenne F csatlakozós
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Kb. 1 hete már 2db Iskra FM50-es antennám is van. A korábbi árbócon van V polárban, a másik padláson van H-ban erre viszont kötöttem egy AMS AP FM 18 dB-es erősítőt is. A két antenna jele külön kábelen jön le. Tegnap a padláson járva átfordítottam DK-i irányba az antennát a korábbi NY-i irány nem nagyon jött be (osztrákot próbáltam de nem jött semmi vagy nagyon zajosan). A Rádio Vlna jött Pozsonyból legtávolabbi ami tiszta volt. Gondoltam megnézem a K-i, DK-i irányt és este jött a meglepetés. Jó kis tropó lehetett mert a román adók nagyon tisztán jöttek illetve jó pár adó az Alföldről is.

Kép
105.6(H) Radio Romania Resita, Resita/Semenic, 100 kW, kb. 370 km

Kép
105.8(H) Radio Romania Cultural, Bihor, Curcubata Mare, 60 kW, kb. 308 km

Kép
103.8(H) Radio Romania Actualitati, Arad/Siria, 60 kW, kb. 260 km

Ezen kívül még jó pár román adó jött de ezekről nincsenek képeim:

91.0 Radio Romania Actualitati (Bihor), RDS
102.5 Radio Romania Actualitati (Resita), akadt az Amadeus-szal
107.6 Digi FM (Oradea), enyhén zajos
107.9 Digi FM (Bihor), enyhén zajos

Magyar adók:

88.3 Mária Rádió (Komárom), tiszta
90.4 Rádió 1 (Szolnok), zajos
92.5 Cegléd Rádió FM 92.5 (Cegléd), RDS
93.0 Kossuth (Cegléd), tiszta
94.3 Kossuth (Szolnok), tiszta
96.7 Petőfi (Komádi), RDS
97.9 Kossuth (Karcag), tiszta
98.8 Petőfi (Szentes), ST, RDS
100.4 Kossuth (Szentes), ST, RDS
101.2 Dankó (Szolnok), ST, RDS
102.4 Amadeus Rádió (Szolnok), zajos
103.0 Kossuth (Komádi), RDS
104.9 Kossuth (Kecskemét), zajos
107.3 Bartók (Szentes), ST, RDS

Végül egy felvétel a Cegléd Rádió vételéről:
https://onedrive.live.com/?cid=61F942EF ... ot&o=OneUp

További szép estét!
Zorro67
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2020.12.25. 19:39
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Zorro67 »

t.tamás1991 írta:Sziasztok!

Kb. 1 hete már 2db Iskra FM50-es antennám is van. A korábbi árbócon van V polárban, a másik padláson van H-ban erre viszont kötöttem egy AMS AP FM 18 dB-es erősítőt is. A két antenna jele külön kábelen jön le. Tegnap a padláson járva átfordítottam DK-i irányba az antennát a korábbi NY-i irány nem nagyon jött be (osztrákot próbáltam de nem jött semmi vagy nagyon zajosan). A Rádio Vlna jött Pozsonyból legtávolabbi ami tiszta volt. Gondoltam megnézem a K-i, DK-i irányt és este jött a meglepetés. Jó kis tropó lehetett mert a román adók nagyon tisztán jöttek illetve jó pár adó az Alföldről is.

Kép
105.6(H) Radio Romania Resita, Resita/Semenic, 100 kW, kb. 370 km

Kép
105.8(H) Radio Romania Cultural, Bihor, Curcubata Mare, 60 kW, kb. 308 km

Kép
103.8(H) Radio Romania Actualitati, Arad/Siria, 60 kW, kb. 260 km

Ezen kívül még jó pár román adó jött de ezekről nincsenek képeim:

91.0 Radio Romania Actualitati (Bihor), RDS
102.5 Radio Romania Actualitati (Resita), akadt az Amadeus-szal
107.6 Digi FM (Oradea), enyhén zajos
107.9 Digi FM (Bihor), enyhén zajos

Magyar adók:

88.3 Mária Rádió (Komárom), tiszta
90.4 Rádió 1 (Szolnok), zajos
92.5 Cegléd Rádió FM 92.5 (Cegléd), RDS
93.0 Kossuth (Cegléd), tiszta
94.3 Kossuth (Szolnok), tiszta
96.7 Petőfi (Komádi), RDS
97.9 Kossuth (Karcag), tiszta
98.8 Petőfi (Szentes), ST, RDS
100.4 Kossuth (Szentes), ST, RDS
101.2 Dankó (Szolnok), ST, RDS
102.4 Amadeus Rádió (Szolnok), zajos
103.0 Kossuth (Komádi), RDS
104.9 Kossuth (Kecskemét), zajos
107.3 Bartók (Szentes), ST, RDS

Végül egy felvétel a Cegléd Rádió vételéről:
https://onedrive.live.com/?cid=61F942EF ... ot&o=OneUp

További szép estét!
Gratulálok a vételhez profi vagy nálam töredéke van ezeknek pedig elvileg én közelebb Vagyok pl Romániához
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Zorro67 írta:Gratulálok a vételhez profi vagy nálam töredéke van ezeknek pedig elvileg én közelebb Vagyok pl Romániához
Szia!

Köszönöm, de valószínűleg kifogtam egy nagyon jó terjedést, másnapra már nagy részük el is tűnt. A jó vételben szerepet játszhatott az is, hogy az Alföldön nincs nagyon olyan akadály ami árnyékoljon, csillapítson illetve az erősítő rásegített, hogy erős legyen a jelszint.
Avatar
Arthur
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2017.06.24. 22:42
Tartózkodási hely: Belgrade (Serbia)
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Arthur »

FM Bandscan with TEF6686 portable - Budapest (Csillebérc), Hungary (23/12/2020)

https://www.youtube.com/watch?v=CzK9a2tIEzA
Kép
Zorro67
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2020.12.25. 19:39
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Zorro67 »

Arthur írta:FM Bandscan with TEF6686 portable - Budapest (Csillebérc), Hungary (23/12/2020)

https://www.youtube.com/watch?v=CzK9a2tIEzA

Gratulálok ez aztán a profizmus
Válasz küldése