Antennák földi vételhez

Hol és mit érdemes vásárolni.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Antenna UHF

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasztok.

A közelmúltban jelent meg a hazai piacon egy igen jó paraméterekkel rendelkezõ UHF antenna.Ezt az antennát azok figyelmébe ajánlom,akik még nem cserélték ki régi antennájukat,és az UHF antennájuk gyengélkedik a 750MHz feletti tartományban.Mivel hazánkban is számos DVB-T adás indult a 800MHz feletti,tv csatornákon (60-69)
ISKRA DTX-92F antenna melynek a nyeresége a gyártó szerint (470-860MHz,12-18.5dB) Jelenleg a Bétacom-nál megvásárolható 6590Ft/db Áfás áron. Figyelemre méltó az ára,de a kivitelezés is! Egy könnyû de masszív jó tartású antenna!
Nos, 24 órán belül szállította a Bétacom, 1800Ft postán.
Röviden a tesztrõl:A 61 V Poprád 240km,csatornán,a 64 V,65H,68H, a 69 H DVB-T adásokon.A 61 V Szlovák DVB-T adás a DTX antennával,77% jelintenzitás,96% jelminõség.Ugyan abban a magasságban és idõben,meg egyezõ kábel,és kábelhossz a Fesa 817 N69 76% jelintenzitást mutatott és 93% jelminõséget. Ez a minimális eltérés elhanyagolható,de ahogy romlott a vétel,a Fesán sokkal hamarább szûnt meg a jel. És nem beszéltem arról hogy ezt az antennát 15900 Ft-ért lehetett megvenni! A harmadik antenna a 91F Inglar antenna volt. A három közül, ez produkálta a gyengébb eredményt,fõleg a 65-69 csatornákon.Természetesen ez az antenna sem rossz,30-60km távolságon belül igen jól használható és az ára is elfogadható.
Az antennákról a leírtak és az észrevételeim tájékoztató jellegûek,az ország bármely más területén más eredmények születhetnek.
KépDTX-92F
Üdv. podapu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1566
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

új terra erõsítõ

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
Figyelmetekbe ajánlom az alábbi terra erõsítõt, nagyon jól szuperál.
Nyeresége 27dB, zajszintje 1 dB.
Igaz, összehasonlítási alap csak a htv által gyártott sznet134-es.
Üdv.: Szilárd

http://www.boltcenter.hu/antenna-ersito ... ersit.html
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Erõsítõ

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasztok.

A múlt ében július 4-én írtam az ISKRA UHF sávi antennáról.
A napokban végignéztem az antennagyártók honlapjait a neten és akkor figyeltem fel az iskra adatlapján hogy erõsítõt is gyártanak az ISKRA DTX 92F típushoz. Utána néztem a hazai forgalmazók között.
Egy jó hírrel is tudok szolgálni,mivel a Bétacom forgalmazza az erõsítõt. DIGI-YAGI 16U néven. Az erõsítõ megrendelhetõ 1870 Ft-ért,vidékre+posta költség "2743"cikkszámon. Az erõsítõ paraméterei megtalálhatóak az ISKRA honlapján. http://www.iskra-tela.si/?subpageid=216 A Bétacomnál, reggel a megrendelés leadásától számítva másnap délben már meg is érkezett az erõsítõ.
Mihelyt kedvez az idõ a beszereléshez beszámolok az erõsítõrõl.

Kép

Jó vételt mindenkinek.
Üdv.: podapu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 922
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szevasztok!

UHF antennaerõsítõ ügyben kérnék segítséget: addig-addig halogattam a "275-Terra-AB011-UHF" erõsítõk megvásárlását, mígnem kifigyott a kereskedelemben. Jó lenne Magyarországról beszerezni (postaköltségek miatt). Ha valakinek van tippje, ne kíméljen.
Más: az erõsítõ kívülrõl hogyan néz ki, hogyan szerelhetõ az antennára?

Üdv: Feri
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

Szia Feri!

Ha erre az erõsítõre gondolsz akkor ez a antennatartó csõre szerelhetõ a hozzá adott szalagrögzítõvel , esetleg a dipol közelébe rögzítheted.

http://kepfeltoltes.hu/110502/DSC03444_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/110502/DSC03445_ ... es.hu_.jpg

Üdv. Horváth János
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Re: Erõsítõ

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

"A múlt ében július 4-én írtam az ISKRA UHF sávi antennáról.

Mihelyt kedvez az idõ a beszereléshez beszámolok az erõsítõrõl."

Van e már azóta valami tapasztalatod errõl az erõsítõrõl?

Üdv
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Erõsítõ

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Szia Jani. Erõsítõ a DTX 92F antennába:DIGI-YAGI 16U Egészen jó,és feltehetõen nálad abban a magasságban elegendõ is lenne! Természetesen az AB011-tõl elmarad,de az AB011-nálam túlvezérlõdik déli irányból ha Szentes fele fordítom az antennát. Közel van a szentesi adó és nagy a teljesítménye, e miatt mint egy 70° déli irányból kiesik így nem is használom. A 16U-nak is vannak túlvezérlõdõs nyomai délrõl,de elhanyagolható,és valóban nincsenek zavarok az amatõr sávokból (430MHz-900MHz) és egyenletes az erõsítése az egész UHF sávban! Nem mondom senkinek hogy vegye meg,mert sok minden függ a vételi helytõl is. Egyszeri kb:1800 forintos összeg nem nagy tétel,ki kell próbálni!

Üdv.: podapu

http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?a ... erra_AB011

Feri mielõtt megvennéd az erõsítõt (AB011) konzultálj Szilárddal mivel nála kettõ is üzemel. Aránylag közel van hozzád és többet tud mondani hol és melyik irányból mi a tapasztalata,mert nála is jelentkezett némi túlvezérlõdés.
Én az MGF 1-seket használom Szlovákiából könnyen beszerezhetõ. Erõsítése 20-24dB,ennyi a szórása a GAAS FET-nek mivel gépsor nyomja de a kis zaj miatt jelentõs a képjavulás és feltehetõen e miatt a túlvezérlõdés is minimális.Szemmel láthatóan jobb képminõség érhetõ el mint a 011-el,pedig az erõsítése jóval kevesebb de a zaj szintje is! Egy baja van hogy kb. évente cserélem mivel egy közeli villám is el tudja intézni,elég egy elektromos impulzus és vége a fet-nek! Van mindig tartalék :)
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Erõsítõ

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok!

Volt egy kis idõm és másztam egy jó ízût az árbocra, erõsítõt cserélni.
Valamennyire ez is hozzátartozik a vásárlói fórumba,mivel nem mindegy milyen erõsítõt használunk. Természetesen mindenki a saját vételi helyén kell hogy ki kísérletezze hogy mit is szereljen fel milyen erõsítõ felel meg a vételi helyén. Ugyan is mindenkinél másként jelentkezik a vételi zavar. gondolok a közeli nagyobb teljesítményû adóra,az egy irányban történõ több tv adás vételére.
Megpróbálom szemléltetni nálam hogy jelentkezik a gerjedés-túlvezérlõdés és milyen különbségek láthatók a három erõsítõ között. (DIGI-YAGI 16U , MGF kiszajú GAAS FET , Terra AB011)
Két analóg tv adón mutatom be az eredményt az elsõ a Szlovák TV 1-mûsora a C47 csatornán a vételi távolság 240km. A másik a Szerb tv a PTB mûsora a C40 csatornán vételi távolság 110km,és itt jelentkezik az a probléma hogy Szentes nekem egy irányba esik Szabadkával!
De elõbb nézzük meg mi a különbség az erõsítõk között:

Az elsõ képen bal oldali tv-a DIGI-YAGI 16U , a jobb oldalin az MGF
Kép
Van különbség a bal oldali jóval zajosabb,ez 17dB és 2dB zajszint mellet erõsít.

A második kép, a baloldali tv-n az AB011 erõsítõ a jobb oldalin az MGF
Kép
Itt szinte alig észrevehetõ a különbség a 011-es 27db erõsítés mellet 1dB zajt produkál,ez egy nagyon jó erõsítõ. Mégis jobbnak tûnik az MGF,pedig erõsítése alig haladja meg a 20 dB-t de a zaj szintje viszont 0.2-0.7dB 47-860 MHz.
A következõ képen látszik igazén a túlvezérlõdés problémája mikor két adó egy irányba esik,Szabadka egy irányban van Szentessel.

A harmadik képen megint az AB011és az MGF
Kép
Itt látszik a nagy erõsítés hatása az AB011-nél,nagy káoszt okoz és inkább ront a képen nem hogy javítana és még beteszi a tv2 mõsorát is erre a frekire. az az túlvezérli a szentesi adót az erõsítõnket. Már hallottam olyan véleményt is hogy nem jó ez az erõsítõ,ez tévedés,hiszen Szlovákia irányában jól bizonyított! Csak tisztában kell lennünk hogy ilyen esetekben ahol két vagy netán három adó is egy irányban van,mekkora az az erõsítés dB-ben ami még nem okoz gerjedést,túlvezérlõdést!
Nálam 22-24dB erõsítés a határ déli irányban ahhoz hogy ne legyen túlvezérlõdés. Tehát ezek a vételi hely adottságai amiket figyelembe kell venni,és nem minden esetben a hatalmas nagy erõsítésre kell törekedni!
Remélem írásommal és tapasztalatom megosztásával sokaknak segítek.


Udv.:podapu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 922
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szia Gyuri !

Küld el nekem az "MGF" pontos típusát, esetleg beszerzési helyét stb.
(Lásd fentebb leírt kérdéseim).

Üdv: Feri
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

erõsítõ

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Feri.

Itt van az elsõ oldalon! Talán ez a világ legegyszerûbb erõsítõje. Egy dologra kell vigyázni ha ezzel próbálkozol. Elméletileg az erõsítõ 12 V feszültséggel üzemel a kimenetén található két ellenálláson keresztül kapja a tápfeszültséget és ez által a fet kimenetén 2.4 volt feszültség jelenik meg. Az az ennyivel üzemel. Elején én is 12 V tápegységgel próbálkoztam és nem mûködött tökéletesen. Minden képen állítható tápfeszültség ellátást kell neki biztosítani, mert ha akár 3-4 tizeddel is több áramot kap már nem üzemel tökéletesen. Ez úgy igaz visszafele is. Sajnos a két ellenállás állítja be a szükséges tápfeszt, ezeknek is van némi pontatlanságuk meg figyelembe kell venni a hõmérséklet változást is. Tehát lehet hogy az erõsítõ tápját pl: 11 V-ra,vagy 10.8 V-ra kell állítani ahhoz hogy az erõsítõn meglegyen a szükséges feszültség és a maximális erõsítést hozza.
Digitális adásnál egyszerûen be lehet állítani, (mivel ott még látod a jelszint mérõt is) ahol legnagyobb jelszinted és jel minõséged van, és kész, ennyi.
Ezt a típust azoknak ajánlom akik könnyen tudják cserélni mert nem egy hosszú élettartamú erõsítõröl van szó! Az a baj ezzel hogy túl egyszerû a felépítése és könnyen tönkremegy! Az a cél manapság hogy minél többet és minél olcsóbbat elõállítani :)
De ha már betévedsz az Avelmak-ba akik forgalmazzák, van ott egy másik erõsítõ amit érdemes megvenni,kipróbáltam! Hasonló a tudása és ez se vezérlõdik túl nálam! És 4 euro alatt van az ára!
Pl: ez van nálam a Szlovák digitális adásra Poprád a C61V-re,és ez százszor megbízhatóbb!!!
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1167 ... icle=42711
Ez egy raktár áruház Snina-ban kelet Szlovákia. Voltam már személyesen is. Az a baj hogy csomag küldést csak országon belül küldenek,külföldre nem. Ha van ismerõsöd Szlovákiában akkor megoldható,én is így szoktam. :)
Jó kísérletezést!
Üdv.: Gyuri
Válasz küldése