Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Nem regisztrált olvasók kérdései a tvdxklub@freemail.hu e-mail címre küldött levélben.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc 2016.06.23. (22:56)

Kedves István!

Kérdésedre az alábbi linken olvashatsz válasz (-oka)t:
viewtopic.php?p=8931#p8931
Remélem, segítségedre lesznek.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Rónai Gábor 2018.12.04. (17:35)

Tisztelt Uram!
Az interneten láttam az Ön honlapját és hogy helyi tv-k vételével foglalkozik.
Rónai Gábor vagyok,zalakarosi,19 éves.
Szeretnék érdeklődni Öntől,hogy lehetne itt Zalakaroson befogni a helyi-tv adásokat?
Nekem jelenleg IPTV csomagom van.
Lehetséges-e Tetőantennával további Helyi csatornák vétele?
Köszönettel: Rónai Gábor.
ronaigabor99@freemail.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc 2018.12.10. (20:36)

Kedves Gábor!

Kérdésedre az alábbi linken olvashatsz válasz (-oka)t, remélhetőleg az elkövetkezendő napokban:
viewtopic.php?f=12&t=110&p=12109#p12109
Remélem, segítségedre lesznek.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szevasztok!
Talán van valakinek infója az első sorban számításba vehető Keszthelyi TV, esetleg a Tapolcai és Zalaegerszegi TV vételi lehetőségeiről...
Üdvözlettel: Feri
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Rónai Gábor 2019.11.15. (08:54)

Tisztelt Uram!
Érdeklődni szeretnék,hogy a Cegléd TV adását fogják Belgrádban?
Vajon ez hogy lehetséges? Engem ez érdekelne.
Köszönettel:Rónai Gábor
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc 2019.11.15. (15:59)

Kedves Gábor!

Kérdésedre az alábbi linken olvashatsz válasz (-oka)t, remélhetőleg az elkövetkezendő napokban:
viewtopic.php?f=12&t=110&start=70
Remélem, segítségedre lesznek.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Kocsis Ferenc írta:Rónai Gábor 2019.11.15. (08:54)

Tisztelt Uram!
Érdeklődni szeretnék,hogy a Cegléd TV adását fogják Belgrádban?
Vajon ez hogy lehetséges? Engem ez érdekelne.
Köszönettel:Rónai Gábor
Kedves Gábor!

A Cegléd TV vétele Belgrádban, már a TV-DX világa, semmiképpen sem állandó vétel. A "földfelszínt követő", azaz troposzférikus terjedés, néha lehetővé teszi az "optikai látóhatáron" túli adók vételét is. Ez a terjedési mód a fénytörés elvén jöhet létre, azaz a nyugodt levegő rétegződése által. Mint a fény is, a rádióhullámok is megtörnek a sűrűbb közeg felé, azaz, ha a magasabb légrétegek melegebbek, mint az alsó légrétegek, akkor a földfelszín felé törnek meg, létrehozva a nagy távolságú összeköttetést. Évente egy-két alkalommal, 5-6-800 km távolról is sikerül így adást elérnünk. Ezeket a vételeket általában a hullámzó térerősség jellemzi, és rövid ideig tartanak, de ez adja a TV-DX sava-borsát.

Üdvözlettel: Horváth Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T -vel kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Tóth István írta 2020.07.30. (15:38)

Tisztelt TV DX-es Kollégák!

40-45 éve foglalkozom távoli adók vételével, de még mindig ér meglepetés. Régebben néhány alkalommal váltottam gondolatot telefonon Kocsis úrral, Hajdú M. úrral e-mailben, Podani úrral szintén telefonon. Ha megengeditek, akkor megint tegeződünk.
Szeretném a véleményeteket kérni. A 700MHz-es sáv kiürítése következményeként az osztrák tv műsorát Semmeringről veszem Ch48 (190Km). Mint tudjuk traposzféra állapota döntően befolyásoló tényező. Csak én azt nem értem, hogy a DVBTmap.eu szerint, összehasonlítva pl. a Mattersburg vételével (163Km), adótorony magasság 800m, sokkal jobb a földgörbület Semmeringnél (1500m feletti adóantenna), és a hegyek takarása is sokkal kevésbé befolyásol és ehhez viszonyítva sokkal nagyobb a jel ingadozása. Míg Mattersburg vételénél lassú volt a jel ingadozása, vagy egyáltalán nem volt, addig Semmeringnél 2-3 perc alatt, akár 3dB, esetenként még több is lehet.Tehát Semmering rovására elsősorban a 27Km-rel való nagyobb távolság írható. Vagy Pozsony vétele is stabil, holott a Bakony teljes takarásában van, tehát rálátás nincs, a föld görbület általi takarás is úgy 100Km, mint Semmeringnél, csak a távolság kevesebb, 154Km.
Tehát a 27Km-rel nagyobb távolság az oka a jel viszonylag nagy ingadozásának (Traposzféra)? Egyébként a VHF sávi DAB vételem Semmeringről stabil és jó minőségű.

Várom válaszotokat.

Üdvözlettel,
Tóth István
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T -vel kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc írta 2020.09.06. (21:44)

Kedves István!

Kérdésedre az alábbi linken olvashatsz válasz (-oka)t, remélhetőleg az elkövetkezendő napokban:
viewtopic.php?f=12&t=110&p=14384#p14384
Remélem, segítségedre lesznek.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Kedves István!

Az általad leírt jelenségre nehéz adni bármiféle egzakt magyarázatot. Mindkét látóhatáron túli adó esetében valamilyen visszaverődött jel jut el hozzád. A rövid idejű jelszint ingadozás, azaz "fading" szinte minden esetben a többutas hullámterjedés következménye, a több pontról visszaverődött jelek, vagy erősítik vagy gyengítik egymást a vételi helyen, attól függően, hogy mekkora késleltetést szenvednek az átviteli út során.
Nyilván az adóállomások irányába valamennyi eltérés van - ha jól gondolom, a vételi hely valahol a Balaton-felvidéken van. Verődhet a jel a hegyekről, Balaton víztükréről - víztükör felett kialakult párarétegről, stb. és ezek hatását a troposzférikus inverzió is modulálja.
Saját megfigyelésem - 15 évvel ezelőttig a Bakony észak-keleti dombos vidékén laktam - az osztrák vételt dombok árnyékolták. 140-150km-es vételi távolságból az akkor még analóg TV adást vettem Semmeringről ill Bécs - Kahlenberg állomásról is. Semmeringről zajos színes stabilnak mondható vételem volt, míg Kahlenberg a szinkronjel és a tökélet színes vétel között ingadozott akár egy napon belül is. Ezt a jelenséget csak azzal tudtam magyarázni, hogy Semmering adó - tengerszint feletti magasságából eredően - már "kilóg" a Kárpát-medencébe beülő párarétedből, így a troposzférikus terjedés kevésbé erősíti a vételt, míg Bécs esetében nagyon erős ez a hatás. Most az Alföldön lakom, szlovák adók is hasonló jelenséget produkálnak - Kassa hatalmasat ingadozik, míg Poprád vétele viszonylag stabil.

üdv Józsi
Válasz küldése