Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Gratulálok Pasa!
Szép vétel volt!
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Pasa »

Laczó János írta:Gratulálok Pasa!
Szép vétel volt!
Köszönöm, de ugye ez főleg a terjedésnek köszönhető. Ilyenkor sajnálom, hogy (még) nincsenek antennáim itthon, mert biztos komoly dolgokat foghattam volna akkor. :(
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

A délelőtti órákban erős nyugati szél mellett eddig nem fogott frekvenciákon romániai adók vétele sikerült.
Kép
88.10 Radio România Actualităţi,Zalău/Meseş, Măgura Stânii, 10 kW, 209 km.
88.80 Radio România Actualităţi, Cluj-Napoca/Feleacu, 30 kW, 284 km.
101.80 Radio România Actualităţi, Sibiu/Păltiniş, Onceşti, 60 kW, 316 km.
Kép
100.10 Radio România Cultural,Baia Mare/Mogoşa, 60 kW, 255 km.
101.00 Radio România Cultural, Cluj-Napoca/Feleacu, 30 kW, 284 km.
...és jött a Józsi által ismertetett Digi FM Petrosányból a 98.5 MHz-en 312 km-ről.

Viszont délután átállitottam az antennát déli irányba.
A 88.80 MHz-en egy eddig nem fogott adó jött.Üres RDS-t sugározott és folyamatosan Eminem számokat játszott.
Először szerb adóra gondoltam,de egy idő után viszont csak Ákos dalait játszotta.Biztos,hogy nem profi adó volt,mert egy szó sem hangzott el a dalok között.
Valamint a számok között kikapcsolt egy percre az adó. 17.15-kor megszünt az adás.Sehol nem találtam nyomát ennek a szerintem kalózadónak.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Viszont délután átállitottam az antennát déli irányba.
A 88.80 MHz-en egy eddig nem fogott adó jött.Üres RDS-t sugározott és folyamatosan Eminem számokat játszott.
Először szerb adóra gondoltam,de egy idő után viszont csak Ákos dalait játszotta.Biztos,hogy nem profi adó volt,mert egy szó sem hangzott el a dalok között.
Valamint a számok között kikapcsolt egy percre az adó. 17.15-kor megszünt az adás.Sehol nem találtam nyomát ennek a szerintem kalózadónak.[/quote]

Nem lehet, hogy egy közeli FM transzmitter jele lehetett? Bár az fura lenne ha kb 10m magasságban lévő antenna fogná. Nekem viszont autóban volt hasonló élményem. Történt ugyanis, hogy a Music FM frekijén hagytam a rádiót. Épp a ház előtt volt a kocsi, erre magyar hangot hallok ezen a frekin holott már nem volt Music FM ekkor. Majd egyszer csak ezt hallom belőle: "Kacsatollat, libatollat, régi használt tollakat". Rájöttem, hogy a szomszéd utcában haladó tollfelvásárló autóból jött az egész szöveg. Épp arrafelé mentem a kocsival később majd mögötte álltam meg, ezután tisztán rádióban visszhangozva lehetett hallgatni mit mond. :)
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Lehet,hogy igazad van,de akkor hogyan jött az üres RDS?
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Laczó János írta:Lehet,hogy igazad van,de akkor hogyan jött az üres RDS?
Mondjuk igaz ahhoz ha nem tévedek külön enkóder kell (javíts ki ha butaságot mondtam). Itthon a hifimen én is próbáltam, hogy FM transzmitter jelét ráküldtem a hifire de csak a sztereó jel kapcsolt be RDS nem volt. De közel tartva simán eltaposta a tetőantenna jelét, ráadásul olyan frekire van állítva ahol vesz is jelet az antenna. Talán pont 88.8 Mhz-re van "belőve" a transzmitterem :). Viccet félretéve lehetett kalóz is bár az szerintem manapság már ritka.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Nem kell ahhoz külön RDS encoder, némelyik azt is tartalmazza...
https://www.youtube.com/watch?v=bqITaWqSHcw

+ barkács kedvű "user", 12V táppal 10 emeletes felső erkélyére telepíti és máris 10 km-ről lehet venni (igaz, DX antenna kell hozzá)...

Kép

üdv Józsi
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Németh Józsi írta:Sziasztok!

Nem kell ahhoz külön RDS encoder, némelyik azt is tartalmazza...
https://www.youtube.com/watch?v=bqITaWqSHcw

+ barkács kedvű "user", 12V táppal 10 emeletes felső erkélyére telepíti és máris 10 km-ről lehet venni (igaz, DX antenna kell hozzá)...

Kép

üdv Józsi
Akkor lehet mégiscsak az lesz amire tippelek. Köszi a felvilágosítást!
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Bár nem FMDX de URH rádióhoz köthető a kérdésem. Mi az oka annak, hogy az internetkábelem zavart csinál az URH vételben? Pontosabban az egész sávon egy sípoló, fütyülő zaj van ami a gyengébb adók jeleit elnyomja, az erősebbeket természetesen nem. Más fórumon azt írták valami impulzus jel megy az UTP-n aminek a frekije kb annyi mint az URH sávé. Igazából FTP kábel csak a csatik műanyagból vannak így olyan mintha UTP lenne. A koaxom sértetlen az antenna (Iskra FM50) szedheti össze, próbaként UHF antennát is rákötöttem a hifimre azon is zajos volt de még a krimpelt csatis parabola vezetékén is (ezt csak úgy poénból csináltam természetesen erős adók ezekkel is jöttek). Mikrohullámú netünk van, ami azt jelenti, hogy az antennatartó vascsőre van felszerelve a panelantenna. Szerintem az a probléma már ha nem butaság amit írok, hogy az árnyékolatlan netkábel a vascsőhöz rögzítve megy be a padlásra, a vascső ezáltal mint egy rezonáns botantenna "kiszórja a térbe" a zavarjelet (mint régen a TV szalagkábelnél). Azért gondolom, hogy nem hálózati 230-as zavar mert autórádión is hallom ezt a füttykoncertet. Idővel ki akarom cserélni árnyékolt kábelre gyári csatikkal (mondjuk ezt már megvettem csak nem volt időm cserélni). Mit gondoltok helyes a felvetésem vagy más a probléma oka? Válaszaitokat előre is köszönöm!
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!

Az ethernet kábelen "bitek" rohangálnak oda-vissza, vagyis egy digitális adatfolyam, amit általánosan négyszögjel hordoz. Egy négyszögjelet egy alap szinusz jel és annak felharmonikusai alkotnak. Az alap frekvencia 25 - 125 MHz közé esik (átviteli sebesség függvénye), egy átvitel mért frekvencia spektruma így néz ki:
Kép

Ezt bent kell tartani egy szimmetrikus tápvonalban, azaz egy csavart érpáros vezetékben. Ha nem akarsz zavart, be kell tartani a szabványos érpár bekötést. FTP kábelnél fontos az árnyékolás bekötése és kerülni kell a párhuzamos kábelvezetéseket...stb, stb.

Ezeknek a zavaroknak megszüntetésére már egy komplett iparág épült...

üdv Józsi
Válasz küldése