DVB-T / DVB-T2 műsorszórás Magyarországon.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Németh Józsi írta:Szia!

Igen, az lehetett, hogy az Antenna Hungária karbantartása miatt Gerecse ill. Nagymaros sem üzemelt a 29-es csatornán. Romhánytól Gerecse 65km 15kW, Nagymaros 30km 60W, a salgótarjáni helyi TV adója tőled kb. 50km-re 50W-tal sugároz a 29 csatornán. Bár közvetlen rálátásod egyik adóra sincs, de mind a hármat veheted, így ha mindhárom adó üzemel, jelszintet láthatsz, de mivel egymást zavarják, így a jel minőség nulla...

Másik fórumon olvashattad, hogy Móron a kabhegyi és győri adó leállásakor szlovén adást vett "ITI" a 35-ös csatornán...

üdv Józsi

Pontosan, bár a Karancsra való rálátást cáfolnám mert kellően magasan van és nincs kimondottan terepakadály abba az irányba max kisebb dombok. Ezért lehetséges szerintem, hogy 50 km-ről tudnék fogni helyi adót egy lepkével illetve az alacsony freki miatt is. Vannak ugyan triplexeim is de azok más adókat vesznek illetve nem hiszem, hogy az UHF sáv alján jobb lenne teljesítményét tekintve mint a lepke csak irányítottsága miatt jobb. Ezeknek amúgy is kb jó 4 cm-rel rövidebb a dipoljai mint a lepkéé egyértelmű, hogy felülre van méretezve míg a lepke inkább alulra max középig (tudjuk, hogy felül nagyon gyér). Ami az előnye az a hátránya is vagyis nincs irányítottsága. Ilyen esetekben egyértelműen hátrány viszont SFN-nél előny lehet mert mondjuk karbantartásnál veszi a másik adóról a jelet ha az látószögön belül van irányítottnál meg nincs jel van. Ezért is használom amolyan "tartaléknak" a másik kettővel közösítve de tápfeszültséggel "kapcsol" anélkül a triplex jele megy. Igen olvastam ITI távolsági vételét ezúton is gratulálok neki lepkével nem semmi. Ha jól olvastam 211 km-ről vette az adást, gondolom jó magas hegyen lehet az adójuk. Ha mondjuk átállítanám V polárba a lepkét lehet nekem is meglenne mondjuk Poprád mert az is jó magasan van és abba az irányba is néz meg ott is lejjebb vitték már a frekiket. Tulajdonképpen pont azok tűnnek el majd ahol már amúgy is gyenge. Csak szerintem egy lepke V-ben idétlenül mutatna meg be is ázna a dipóldoboza a bemenő tápvonal miatt ha nincs rajta mondjuk sziloplaszt. Bocs ha hosszú voltam meg el is tértem az eredeti témától.
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!
Sajnos az időjárás ellehetetlenítette nálam a vételi körülményeket. Az erős szél miatt még nem volt alkalmam visszakeresni a magyar adásokat, de talán estére csillapodik és akkor sikerül.
Tamáshoz hasonlóan én is triplex antennát állítottam be a magasabb frekvenciák vételére, de ahogy említettem, két lepke van összekötve és úgy a nyílásszög kérdése is megoldódott valamelyest. Pont azért helyeztem én is ezt üzembe, mert egyre lejjebb vándorolnak az új csatornák. Most még Szentes-Szeged esetében jó a triplex is a C57-re, de rövidesen azt is lepakolják a C31-re. Majd kiderül, melyik lesz a jobb. Amilyen szeszélyes mostanában az időjárás, nem nagyon éri meg a tetőre rakni az antennákat, mert vagy elmozgatja a szél vagy szétszedi. A padláson se rossz annyira a helyzet, még egész távoli adók is szoktak jönni alkalomadtán.
Üdv: Győzi
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

M.Győzi írta:Sziasztok!
Sajnos az időjárás ellehetetlenítette nálam a vételi körülményeket. Az erős szél miatt még nem volt alkalmam visszakeresni a magyar adásokat, de talán estére csillapodik és akkor sikerül.
Tamáshoz hasonlóan én is triplex antennát állítottam be a magasabb frekvenciák vételére, de ahogy említettem, két lepke van összekötve és úgy a nyílásszög kérdése is megoldódott valamelyest. Pont azért helyeztem én is ezt üzembe, mert egyre lejjebb vándorolnak az új csatornák. Most még Szentes-Szeged esetében jó a triplex is a C57-re, de rövidesen azt is lepakolják a C31-re. Majd kiderül, melyik lesz a jobb. Amilyen szeszélyes mostanában az időjárás, nem nagyon éri meg a tetőre rakni az antennákat, mert vagy elmozgatja a szél vagy szétszedi. A padláson se rossz annyira a helyzet, még egész távoli adók is szoktak jönni alkalomadtán.
Üdv: Győzi
Szia!

A padláson kissé mások a vételi paraméterek hajlamosabb reflexióra talán ezért is működik jobban a lepke tetőn belül mint az irányított antennák. Úgy vettem észre, hogy még magasabb frekin is szedett össze némi jelet míg az irányított nem ment. Ráadásul jóval könnyebb forgatni. Két lepke összekötésekor nem csak a nyílásszög feleződik hanem a nyereség is megduplázódik de ez igaz bármelyik antennára. Csak az nem mindegy, hogy egymás alá vagy mellé van téve a két antenna, mert vagy a függőleges szöget változtatja vagy a vízszintest. Még annyit hozzátennék, hogy ilyen szeles időben szerintem pont a lepke az ami a legjobban bírja a strapát, mert azt csak előre hátra mozgatja a kis felülete miatt illetve mert sík nincsen előre irányban felület, az irányítottat meg jobbra balra is cibálja azért is tolhatja el. Pár éve ideiglenesen nekem volt kint egy triplex egy félcolos csövön kb 170 cm volt tetőn kívül. De amikor szélvihar jött ne tudd meg, hogy táncolt mindenfelé legalább 1m-t kilengett meg kb vagy 60 fokkal el is forgatta az eredeti irányból. Ezért is vannak az árbócaim aljára laposvasak hegesztve azok meg facsavarokkal illetve szögekkel rögzülnek a fagerendába. A szarufához meg erős menetes kengyelvas rögzíti.
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Szia,
Ez mind igaz, amit leírtál, csak nálam az volt a gond, hogy az antenna elemeit szaggatta a szél. Egyébként a két lepke vízszintesen van összekötve. Én eléggé a vételhatáron vagyok és emiatt lehet, hogy a szeles idő rontja a vételt. Jelszint még van is, csak a jelminőség alacsony.
Üdv: Győzi
t.tamás1991 írta:
M.Győzi írta:Sziasztok!
Sajnos az időjárás ellehetetlenítette nálam a vételi körülményeket. Az erős szél miatt még nem volt alkalmam visszakeresni a magyar adásokat, de talán estére csillapodik és akkor sikerül.
Tamáshoz hasonlóan én is triplex antennát állítottam be a magasabb frekvenciák vételére, de ahogy említettem, két lepke van összekötve és úgy a nyílásszög kérdése is megoldódott valamelyest. Pont azért helyeztem én is ezt üzembe, mert egyre lejjebb vándorolnak az új csatornák. Most még Szentes-Szeged esetében jó a triplex is a C57-re, de rövidesen azt is lepakolják a C31-re. Majd kiderül, melyik lesz a jobb. Amilyen szeszélyes mostanában az időjárás, nem nagyon éri meg a tetőre rakni az antennákat, mert vagy elmozgatja a szél vagy szétszedi. A padláson se rossz annyira a helyzet, még egész távoli adók is szoktak jönni alkalomadtán.
Üdv: Győzi
Szia!

A padláson kissé mások a vételi paraméterek hajlamosabb reflexióra talán ezért is működik jobban a lepke tetőn belül mint az irányított antennák. Úgy vettem észre, hogy még magasabb frekin is szedett össze némi jelet míg az irányított nem ment. Ráadásul jóval könnyebb forgatni. Két lepke összekötésekor nem csak a nyílásszög feleződik hanem a nyereség is megduplázódik de ez igaz bármelyik antennára. Csak az nem mindegy, hogy egymás alá vagy mellé van téve a két antenna, mert vagy a függőleges szöget változtatja vagy a vízszintest. Még annyit hozzátennék, hogy ilyen szeles időben szerintem pont a lepke az ami a legjobban bírja a strapát, mert azt csak előre hátra mozgatja a kis felülete miatt illetve mert sík nincsen előre irányban felület, az irányítottat meg jobbra balra is cibálja azért is tolhatja el. Pár éve ideiglenesen nekem volt kint egy triplex egy félcolos csövön kb 170 cm volt tetőn kívül. De amikor szélvihar jött ne tudd meg, hogy táncolt mindenfelé legalább 1m-t kilengett meg kb vagy 60 fokkal el is forgatta az eredeti irányból. Ezért is vannak az árbócaim aljára laposvasak hegesztve azok meg facsavarokkal illetve szögekkel rögzülnek a fagerendába. A szarufához meg erős menetes kengyelvas rögzíti.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

M.Győzi írta:Szia,
Ez mind igaz, amit leírtál, csak nálam az volt a gond, hogy az antenna elemeit szaggatta a szél. Egyébként a két lepke vízszintesen van összekötve. Én eléggé a vételhatáron vagyok és emiatt lehet, hogy a szeles idő rontja a vételt. Jelszint még van is, csak a jelminőség alacsony.
Üdv: Győzi
Szia!

Szél nem hinném, hogy rontana a jelen (mondjuk úgy igen hogy annyira mozgatja az antennát, hogy kimozdul az irányból, kivéve lepke mert az nagy nyílásszögű). Inkább heves eső, hó vagy nagyon száraz idő. Párás időben inkább jobbnak kell lennie a levegő nedvességtartalma jó vezető de téli hideg napokon is jobb a vétel.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Elgondolkoztam, hogy melyik topicban lenne jó helyen a hozzászólásom...

Tegnap kb. 13:30-kor a Gyula TV adóját az UHF 34-ról áthangolták az UHF 30-as csatornára - megkezdték a tervezett gerincadók frekvenciáinak leürítését. Ez várható volt, csak ez a frekvencia koordináció számomra érthetetlen, mivel a 30-as csatornát jelenleg is a románok használják Nagy-Bihar telephelyről. Ez az adó Gyulától 110km-re van 1800m magasan - a gyulai adótól 14 km-re (szabad rálátás a gyulai víztoronyra) teljesen kiüti a Gyula TV vételét.
Ha a szerbek országosan 6, a románok 5 multiplex-szel elindulnak 470-694 MHz tartományban nem lesz itt egyetlen szabad frekvencia sem...szerb-román frekvencia használati egyezmény (ROU021 - Temesvár, ROU022 - Arad; ROU023 - Nagyvárad, ROU024 - Bihar, stb.)

üdv Józsi
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Ezek szerint hatalmas szakmai hozzá nem értés van az AH mérnökeinél! :(
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Újabb lépések a Mindig TV Extra szolgáltatásának technológia váltása terén.........

https://ahrt.hu/hu/hirek/marcius-3-an-m ... giavaltasa
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Debrecen TV-nek is költöznie kell:

http://www.dehir.hu/debrecen/februar-ve ... 020/02/17/

üdv Józsi
Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: DVB-T műsorszórás Magyarországon.

Hozzászólás Szerző: scansat »

Azért rögtön nem kellene szakmai hozzá nem értést feltételezni a hazaiakról. Minden környező országban megy a frekvencia csere-bere. Én most az Osztrákot néztem éppen mi hova kerül. De a románoknál is a 30-as helyett Bihor a 36 és 43-ra áll majd át ahogy látom. Nem hiszem hogy ezt idehaza nálunk eszelték ki. Egész Európában a frekvenciakiosztás szigorú keretek közt megy. Ahol fednék egymást ott polarizációt is fordítanak. Románoknál én amúgy nem látok 5 muxot csak négyet. Arra is kérdéses mit raknak mert csak 2 full HD adásuk van a többi HD ready.
http://www.frekvencia.hu/dvb-t-rou.htm
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Válasz küldése