Tippek, trükkök a (földi) TV-DX / FM-DX amatőröknek.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Tippek, trükkök a (földi) TV-DX / FM-DX amatőröknek.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

A topic létrehozásának célja az amatörök munkájának segítése.

A legfontosabb egy amatör számára a keresett adó müszaki paramétereinek ismerete (TV csatorna száma, rádió adási frekvencia és az adóantenna polarizációja).
Ezután már az adó irányának, távolságának ismerete szükségeltetik. Ehhez nyújt segítséget az alábbi link:

http://www.mapavysilacu.cz/mapdistance.html

A program nagyon pontosan megadja aTV adó irányát, távolságát 100 m -es pontossággal (!), ráadásul elég a saját QTH-t egyszer megkeresni, azt a program megörzi (!)
A programban egy csomó TV adó adata elöre beirt (magyar, szlovák, cseh, osztrák, szlovén, lengyel, bajor), így azokat keresni sem kell.
További adók felleléséhez segítség itt:

http://www.kocsis-ferenc.hu/htm/dvb-t.htm

Itt a térképek segítségével behatárolható az adó elhelyezkedése az adott országban, majd jöhet a Google...
pl. Nové Mesto nad Váhom:

http://www.radia.sk/vysielace/8_nove-me ... orina.html

Sok sikert, jó kísérletezgetést !
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TV-Rádió adók.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Románia és Bulgária TV adóhálózata és rádióadók adatai.És még sok Európai rádió.
Egy kattintás a térképre és lehet keresni.

http://predavatel.ro/
Peter79
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.04.08. 05:31
Tartózkodási hely: Nagyvárad (Erdély - Románia)
Vételi telephely: Nagyvárad (Erdély - Románia)

Re: Tippek, trükkök a (földi) TV-DX / FM-DX amatőröknek.

Hozzászólás Szerző: Peter79 »

Gratulalok Podapu, erdekes a honlap a radioallomasokrol. koszonom.Peter79
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Tippek, trükkök a (földi) TV-DX / FM-DX amatőröknek.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Ebbe a rég elfeledett topicba szúrom be ezt a linket, mert ide való:

https://www.rtl-sdr.com/demonstration-o ... air-scout/

Miből jött, hogy ezt megtegyem? - a DAB topicban olvasott rendkívüli vételek ill. a körülöttük kialakult "helyzet" késztetett...

Én is kételkedő vagyok, de mindenre van magyarázat - vallom ezt, mivel mérnök vagyok, így nagy valószínűséggel nem időjárás okozta anomália segítette elő a vételt (klasszikus troposzférikus szóródás), hanem a troposzféra egy adott pontján tartózkodó tárgy - például egy repülőgép lehet a "kulcsa" ezeknek a rendkívüli vételeknek.

üdv Józsi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Tippek, trükkök a (földi) TV-DX / FM-DX amatőröknek.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Józsi.

Valóban lehet kételkedni de a tényeken mit sem változtat, meglátásod igen csak helyesnek bizonyul mivel mindössze egy 7 másodperces vételről volt szó.
Üdv.: podapu
chucky
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Antennaárbóc forgatása.

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,
Ti hogyan oldanátok meg egy 8-10 méter magas árbóc kézi forgatását? Természetesen úgy, hogy ki is legyen kötve drótkötéllel. Nem vagyok egy lakatos szaki.:)

Előre is köszönöm!
Szabolcs
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennaárbóc forgatása.

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Szia chucky!
Az Antennák a TV I-V TV -sávra című topic 14. oldalán leirtam,hogy én hogyan csináltam.
Ha érdekel,privátban tudok küldeni fotókat.
Avatar
zgulyas
Hozzászólások: 504
Csatlakozott: 2018.12.10. 18:12
Tartózkodási hely: Kaposvár
Vételi telephely: Kaposvár

Re: Antennaárbóc forgatása.

Hozzászólás Szerző: zgulyas »

Szia Szabolcs !
A már nemlétező árbócomról mutatok egy fotót. 17m magas volt. Ennek a tetején is volt egy forgathatós antenna TV-re. Abban az időben lehetett kapni ilyen direkt antenna forgatásra gyártott egységet. Az árbóc tetejére két bilincsel lehetett rögzíteni, illetve egy rövid csődarabot forgatott a masina, ezen volt az antenna. A forgatást a beltéri kis egysége csinálta, csak balra-jobbra mozgatásra volt lehetőség. A márka nevére már nem emlékszem, de talán most is lehet kapni ilyen dolgokat. Rádió amatőrök bíztosan tudnak segíteni. Egyedi buherációval ebbe a magasságba csak gond van.

Kép
EREDMÉNYES VADÁSZATOT~GULYÁS ZOLTÁN "MONOSZKÓPÉ"
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennaárbóc forgatása.

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

zgulyas írta: 2023.10.25. 14:45 Szia Szabolcs !
A már nemlétező árbócomról mutatok egy fotót. 17m magas volt. Ennek a tetején is volt egy forgathatós antenna TV-re. Abban az időben lehetett kapni ilyen direkt antenna forgatásra gyártott egységet. Az árbóc tetejére két bilincsel lehetett rögzíteni, illetve egy rövid csődarabot forgatott a masina, ezen volt az antenna. A forgatást a beltéri kis egysége csinálta, csak balra-jobbra mozgatásra volt lehetőség. A márka nevére már nem emlékszem, de talán most is lehet kapni ilyen dolgokat. Rádió amatőrök bíztosan tudnak segíteni. Egyedi buherációval ebbe a magasságba csak gond van.
Szia!

Bár tudtommal több gyártó készített ilyen forgatómotorokat, de tudtommal a Hirschmann RO 280-as volt a leglterjedtebb készülék itthon, szerintem arra gondolhattál.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Antennaárbóc forgatása.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

t.tamás1991 írta: 2023.10.26. 09:51Bár tudtommal több gyártó készített ilyen forgatómotorokat, de tudtommal a Hirschmann RO 280-as volt a leglterjedtebb készülék itthon, szerintem arra gondolhattál.
Sajnos, a "Hirschmann RO 280"-as forgatót nagyon régóta nem forgalmazzák, szintúgy a "Conrad 284971" típust sem. Sajnos, ezek mechanikus kivitelű beltérivel rendelkeznek, ami kopik (trimmer potméter) és egy idő után javítgatásra szorul... Én mindkettőt használtam, illetve a Conrad jelenleg is működik nálam, DAB+ vételre használom. Esetleg használtat itt-ott el lehetne érni.
Viszont egy generációval frissebb és talán jelenleg is elérhető a "Channel Master 9537" -es forgatója! Én régóta ezt használom a nagy árbóc forgatásához. Azóta is hibátlan, és nincs benne "kopó" alkatrész...
A digitális pozícionálás miatt sokkal pontosabb, mint a fentebb említett két típus...
Válasz küldése