DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Ma is hasonlóan mint az elmúlt napokban több DAB adás jött.
Folyamatosan van jelem a Cseh 12D/V csatornán, hol kisebb hol nagyobb. Nagyon sokszor azon a határon van hogy be jön de nem tudja betölteni az adólistát. Ez ma is így volt. Csak az azonosítót töltötte le. Feltehetően takarásom van és e miatt nem jön, hiszen egy némelyik Szlovén adó távolabb van mint Brno és környéke, Több adó jelét lehet látni a CIR-en a 12D/V csatornán.

Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Három hete minden nap küldtem a vételeket. Azt nem mondom hogy állandó vételem van bármelyik távolabbi szomszédos országból de hogy igen gyakorik lettek a vételek az biztos. Hol délről hol nyugat hol északi irány a jobb de mindig van valamilyen vétel. Persze nem egész nap. Reggel délelőtt 8-16 adó is jön délutánra már jó ha 5-6 jön be.
Ma reggel kora délelőtt.

Kép
Kép
Azért a Szlovén DAB ma remekelt a maga 513.7 km-vel a 10D/V csatornán.

Délutánra már nem sok adó jön be. De jön mindig valamelyik. Itt már nem csak a tropókról van szó, igen nagy szerepe van a koax kábelnek az erősítőknek is.
Nem fogom folytatni a napi beszámolókat hiszen mindig közel ugyan azok az adók jönnek be. Majd ha lesz valami távolabbi
egy jó kis tropó akkor írok.

Most délután
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
feci01
Hozzászólások: 293
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Sziasztok nagyon tetszett a utóbbi hetek napok beszámolója. És gratulálok a szép vételekhez.
Én reggeltől estig nem tudom figyelni a vételeket meg a időse kedvező mindig.
Tegnap éjszaka sem gondoltam hogy jó lesz a vétel de azért sikerült a 11A csatornán Belgrádból (307km.)
a Szerb DAB muxot érdekes módon vertikálisan fordítót antennával.
https://i.imgur.com/dX5qDRi.png

(A link nem megfelelő helyre mutat! Admin)
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia feci,

Köszönöm, ha tettszett a beszámolóm.
Előfordul néha hogy a Belgrad be jön V antennával is. Főleg tegnap meg ma reggel is amig az eső el nem kezdett esni. De tegnap este hibátlanul jöttek a Horvát DAB adások is. 8C/V Psunj, 9C/V Ivanscica, 9C/H Zágráb. Zágráb az szinte egész nap jött, csak rövid megszakítások voltak.

Kép
Kép
Kép

Reggel Bécsnek állt az antennán és úgy is jól jött a 11A. Hihetettlen hogy néha mekkora térerővel tud jönni!

Kép

Elállt az eső lassan kezd újra jönni Bécs is, a hang még nagyon akadozik.
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Szia Gyuri !

Nekem is tetszett a beszámolód.Jó volt látni, hogy mikor milyen irányból van nálad terjedés.Erre próbáltam alapozni én is a saját vételemet.
Én a 11A csatornán a Polskie Radio-ra hajtok, még eddig nem sikerült normálisan leszednem.
Az erősítőt, amit feltettél a PGA 103-at, tudod Bias-T -vel táplálni, vagy külön tápfeladó kell hozzá?
Találtam egy görög oldalt a SV1AFN.COM oldalt ahol meg lehet vásárolni.De van az Ali Express oldalon is, és dobozolt.
Jó három hét volt. Köszi!
Üdv: Tamás
Nagy Tamás
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Tamás

Az SV1AFN.COM oldalról rendeltem én is. Itt nagyom sok a posta költség! több mint 6 ezer forint Ugyan ez az erősítő 3 ezer forinttal olcsóbban jön meg az Ebay-ról
https://www.ebay.com/itm/154102997551?h ... SwISBfbdAJ
De ha tudsz várni még egy jó pár napot, még kísérletek folynak nálam, :) Nem biztos hogy a PGA a nyerő, ugyan is a PSA4 is hasonlóan erősít annak ellenére hogy 0.6 db a zajszintje és 21 dB irt a gyártó, de ezt mind 1000 MHz-re. Nem tudom megmagyarázni de egy sokkal finomabban dolgozó erősítő. Meglehet nem erősít annyit mint a PGA. Visszateszem még egy hétre aztán kiderül. Ez viszont csak távtáplált és fele az ára a PGA-nak
Nagyon nagyon amatőr módszerrel szereltem fel és meglepett nagyon :D Kicsi Kínai és még jó is :D
Kép

PGA103
Nekem lényeges szempont volt hogy távtáplált legyen, minél közelebb van az antenna csatlakozáshoz annál jobb. Ezt az erősítőt lehet távtáplált vagy közvetlen a készülék mellet használni vagy 5V-ról vagy 12V-ról. Közvetlen az antenna közelében jobb eredménnyel használható mint a készülék mellet. Annak ellenére hogy a koax kábelnek kicsi a csillapítása. Mindössze 1.5dB 200MHz-en a 25m-es koax-nak ami az antennától a készülékig jön be. Rég megdőlt az az elmélet hogy az erősítő arra jó hogy visszahozza a kábel csillapítását.
A kérdésedre majdnem nem válaszoltam, külön egy állítható táppal üzemeltetem 2-12V között állítható 6-9V közt szépen megy, 12 volton pár tizedet esik az erősítése.
Ma elkészülök a 75/75 ohmos erősítővel a 240/75 ohmos már készen van áramügyileg rendben van már csak a teszt hiányzik. Mihelyt készen lesz a másik is rögtön megy fel az árbocra mind a kettő.
Kép


Várj kicsit a rendeléssel!!!
Üdv.: podapu
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Szia Gyuri !

Köszi az infót. Persze hogy tudok várni.Kíváncsi leszek a teszt eredményére. Még csak kutatok, keresek. Keresem az "olcsót" és a jót.
Nem akarom elkapkodni a vásárlást.
Még egyszer köszi.
Üdv: Tamás
Nagy Tamás
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Gyuri!

Látom megy a kísérletezés. Nem szeretném kedved szegni, de engedj meg annyi megjegyzést, hogy az erősítő zajtényezője ebben a nagyságrendben (0,5...0,8dB) már elhanyagolható. Gyakorlatban az éter kb. 2dB zajt produkál (nap és egyéb állandóan jelen lévő légköri elektrosztatikus zavarok), majd jön a balun vesztesége és ehhez kell hozzáadni az első aktív fokozat zaját -> közel 3dB-hez adsz hozzá egy 1dB alatti értéket, így észrevehetően ez nem fog befolyásolni semmit. Ha az erősítő nem az antennánál van, hanem a "szobában", akkor a levezető kábel csillapítását is hozzá kell adni az eredő bemeneti zajhoz (csillapítás -> ellenállás -> termikus veszteség -> zaj). A 80-as, 90-es években használt erősítők F=3,5-4,5dB rendelkeztek, ezek befolyásolták a vevőrendszer eredő zajt...
Ami még nekem feltűnt, ezek az erősítők 50 Ohm-osok...nem megfelelő illesztés = veszteség. A kínai legyártja ezt a modult TV antenna erősítőnek, mert neki ez bevétel, de ezeket az erősítő IC-ket nem annak fejlesztették ki (elsősorban mobiltelefonokhoz).

Csak ámulok a vételeidet olvasva...sajnos a helyi zavar nekem a kedvemet szegte, ill. időm sem nagyon van.

További sok DX-et!

üdv Józsi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Szia Józsi

Nem vetted el a kedvem a kísérletezésről! :D Amit le Írtál ez valóban így van és minden tankönyvben megtalálható. És még cáfolni sem tudom mert nem elektronikai szakra jártam hanem vadgazdálkodási szakon végeztem. Ez nekem csak a hobbim. De ez nem jeleni azt hogy sok mindenben nem érthetek egyet, Mégpedig abban: "de engedj meg annyi megjegyzést, hogy az erősítő zajtényezője ebben a nagyságrendben (0,5...0,8dB) már elhanyagolható. Azért nem értek egyet mert látom a különbséget! És hihetetlenül nagy a különbség. Rengeted fajta erősítőm van, és mivel nem vagyok szakember igy csak kísérleti úton tudom meghatározni, melyik az amit érdemes használni. Ezért hívnak amatőrnek. Nézzünk egy frekvenciát ahol egyenletes stabil a vétel: Az erősítők a készülék előtt vannak tesztelve. A jel erősítő nélkül SNR16dB az erősítő 2xBFR91A, 22dB-3dB zajszint. erősítővel a jelszint 19.5dB
MGF Fet: 14dB zaj 0.5 dB alatt ( gyári erősítő nem házi gyártmány, o.2 dB irt rá a gyártó) a jelszint 23 dB-re nő. PSA4, 21dB zaj 0.6 jelszint SNR27dB-re ugrik PGA 103 22dB, zaj 0.5dB, 28.5-29 közt mozog.
Tegnap délután végigjátszottam az egészet. Majd el felejtettem a végén visszaszereltem az antennához a PGA-t és igy már 32.5 dB jelszint jött le pedig a kábel csillapítása csak 1.5dB 25 m-en.
Az elmélet helyes amit leírtál de a tapasztalattal meg a valósággal nem egyezik.
Ezt csak azzal tudom alátámasztani hogy minden nap van 300km feletti vételem és ennek oka van és ezt próbáljuk kitalálni mi az ok. :D Még egy észrevétel, abban az esetben ha a jelszint SNR 5-5.5 dB körül van akkor alig van különbség az erősítők között mindössze 2dB a leg gyengébb és a legjobb között. Ahogy nő a jelszint az erősítő nélküli jelszint, úgy növekszik a különbség is az erősítők között. Ha a kis jelszintet vesszük figyelembe akkor valóban rá lehet fogni hogy nincs sok jelentősége a zajszintnek, Legfeljebb azt vesszük észre hogy a magas zajszintű erősítőnk nem erősít semmit. Ezt a kísérletet a 11B csatornán 16-17 dB erősítő nélküli 2X18 elemes yagi antennával végeztem, az adó távolsága 110 km. A tapasztalat az hogy ha az antennáról nagyon gyenge vagy netán nincs elegendő jelünk akkor tehetünk fel bármilyen erősítőt akkor sem tudunk adást fogni.
Május 29

Kép

Május 30
Kép

Május 31.
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Tegnap este inkább éjjel, ami már ma volt :D nemsokkal éjfél után, csak sikerült kivárnom hogy összeálljon a Cseh DAB adása.
12D/V csatornán.
5503, Brno Kojal, 394.8 kM. 10kW.
6001, Zlin, 340 km, 10kW.
4502, Jesenik, 435.4 km.
6503, Velka Bites, 421km, 0.2 kW

Kép
Kép
Kép

A Cseh DAB-on kívül ami még jött.
Kép
Üdv.: podapu
Válasz küldése