DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Ma egy hónapja hogy folyamatosan írom a fórum DAB adások rovat részét. Május 6-n szereltem fel az új erősítőt. Azóta minden nap volt valamelyik irányból távoli vételem, volt hogy csak pár adó jött be, de volt amikor igen sok. Hogy ezt mind az erősítőknek köszönhetem, nem tudom. Nem lehet
tudni mennyi volt ezeknek a vételeknek a tropóra eső része. A lényeg, hogy igen sok vétel jött össze napról napra. 3 erősítőt próbáltam ki ez alatt az egy hónap alatt. A 2X18 elemes yaginál fent maradt a PGA103. Kapott egy jó kis vízálló dobozt és így teszi tovább a dolgát. A H antennánál viszont a saját készítés, SPF5189Z ic-vel meghajtott erősítő került fel. Mivel semmi pénzért nem akart elmaradni a PGA-tól. A kis kínainak is meg adom az esélyt, kapott egy kis fémdobozt nem azért hogy gerjed azért hogy be ne ázzon, és versenyeztetem a házi gyártású erősítőmmel, és a nyertes jutalomból erősítheti az antennám jeleit. :D
Kép
Kép

De nézzük a mai vételeket. Nyugattól északig igen jól jöttek a DAB adások ez most a Szlovák DAB napja volt. Majdnem mindegyik adó jött és csak kicsi megszakítások voltak a vételben. A pozsonyi adó volt ma a leggyengébb, olyan volt mint a mese, hol volt hol nem volt, hangja.

Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

Igen van a Szlovákok közt egy kakukk tojás, mivel délnyugati irányból ez az egy adó volt szintén folyamatos.
Mindig meg feledkezem a Szerb DAB-ról, mivel Szabadka állandó vétel nálam, de ha azt vesszük figyelembe hogy Belgrád távolabb van
mint Nyitra vagy Kassa, ezért a belgrádi adó is meg érdemel néha egy képet.

Kép

Hogy le telt az egy hónap ahogy még az elején ígértem hogy minden nap írok, ne aggódjatok fogok még írni ez után is :D :D
Jó vételt!
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Folytatom!
Ez gyors visszatérés beismerem :) De a qirx vevővel sikerült vennem a Lengyel 10D-n Kielce/Święty Krzyż adóállomásról a DAB adást,
úgy hogy a távolságot is meghatározta a készülék ami pontosan 447.7 km. Természetesen a 11A is vehető.

Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

A reggeli DAB- DX vételek.
Nagyon nagy távolságú vételek ma sincsenek. Alig haladja meg az 500 km-t
Csak olyan DAB Rádió adást teszek közzé aminek kristálytiszta volt a hangja.
Ritkaság ami be jött szólt is :D

Szerbia.
Kép Kép

Horvátország.
Kép Kép Kép

Szlovénia.
Kép Kép

Ausztria.

Kép Kép Kép

Szlovákia
Kép Kép Kép Kép

Lengyelország.
Kép Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Folytatás.

Szépen indult a reggel és 10 óra után szépen folytatódott. Kielce és a csehek közt forgattam az antennát, mivel mind a kettő azon a határon volt, van hogy be jöhet, Átfordítottam az antennát Cseh irányba majd váltani akartam csatornát a 10D-ről a 12D-re de ez nem történt meg mert hirtelen vagy 5-6 jel emelkedett fel és be jött egy mux

Bauer Humberside DAB Multiplex
Ensemble ID
C198
Licensed Area
Humberside
Owner
Bauer Radio
Frequency
10D (215.072 MHz)

Sikerűlt megcsípnem egy Angol Mux-ot a 10D csatornán :) Távolság kb: 1640 km.

Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Arthur
Hozzászólások: 226
Csatlakozott: 2017.06.24. 22:42
Tartózkodási hely: Belgrade (Serbia)
Kapcsolat:

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Arthur »

podapu írta: 2022.06.07. 10:54
Sikerűlt megcsípnem egy Angol Mux-ot a 10D csatornán :) Távolság kb: 1640 km.
Sporadic-E ?
Kép
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

podapu írta: 2022.06.07. 10:54
hirtelen vagy 5-6 jel emelkedett fel és be jött egy mux

Bauer Humberside DAB Multiplex
Ensemble ID
C198
Licensed Area
Humberside
Owner
Bauer Radio
Frequency
10D (215.072 MHz)

Sikerűlt megcsípnem egy Angol Mux-ot a 10D csatornán :) Távolság kb: 1640 km.

Kép
Kép
Szia Gyuri!

Gratulálok ehhez az igazán fantasztikus vételhez!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Igazán lenyügöző vétel!Gratulálok!!!
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 156
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Szia Gyuri !

Gratulálok az angol Mux vételéhez.
Azon töröm a fejem, hogy 215 Mhz-en milyen fajta terjedés tud ekkora távolságot áthidalni.
Tropó, Es, MS ? Az fmlist-en megnéztem, és Balázs Bence vett Győr mellett UTC 8 óra körül angol adókat FM sávon Es terjedéssel.
Egy biztos, a 2x18 elemes antenna és az erősítő kell az ilyen nagy távolságú vételhez!
Üdv: Nagy Tamás
Nagy Tamás
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok, Szia Tamás.
Köszönöm!

Feltehetően ES volt, arra a következtetésre jutottam én is. Mondjuk a III-sávban nem gyakori az ES, de lehetséges. Tropó általában hosszabb idejű vétel mint ez volt. Ahogy megjelent a jel és amikor teljesen elment kb: fél perc telt el. Háromszor emelkedett fel a jelszint és harmadik emelkedés volt akkora hogy be töltötte a listát is. A billentyűzeten két képet tudtam leütni aztán el is tűnt. Mivel igen rövid vétel volt benne van az is hogy visszaverődött jel volt. De az is érdekes még hogy annak a körzetnek hét adója van és mindet látni a CIR-en. Nem tudom. Ezek a távolabbi beesett vételek mindig ilyen kakukktojások :)

Ahogy fent vannak az új erősítők minden nap van vételem még mindig. Ma is korán keltem. Ez már talán ilyen nyugdíjas betegség :D
Körbe néztem hogy mi jön reggel, nem nagy jelszinttel de jön pár adás, nyugat-északnyugat jó ma reggel.

Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Régen írtam már a vételeimről, ennek egyszerű oka van, mégpedig az, hogy meglehetősen kevés jó vételi nap volt a Kisalföldön. Tegnap és ma, viszont egy kissé kedvezőbbé váltak a körülmények, így sikerült pár adást fognom. Ezek közül egyet emelnék ki, mégpedig az Oberbayern Süd muxot, a 7A-n, mert eddig még nem sikerült ennek a csomagnak a vétele.

Íme, a fogott adók, csatornasorrendben:

5B-V, Polskie Radio:
Kép

5C-V, DR Deutschland:
Kép

6D-V, DAB+ Austria:
Kép

7A-V, RTI cz DAB:
Kép

7A-V, Oberbayern Süd:
Kép

10A-V, Oberbay/Schw:
Kép

11A-V, Polskie Radio:
Kép

11B-H, ETV:
Kép

11D-V, Bayern:
Kép
Kép

Egyelőre úgy néz ki, hogy most, este szépen erősödik a vétel, elképzelhető egy kisebb tropó ismét!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése