Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok!

Ismét, a bosnyák III-sávú tv-csatornák kapcsán: Már, hetek óta nem igazán láttam őket, talán még újév előtt volt rá példa, ami rémlik. Oszt, ennyi volt, kifúlt, a III-sávnak is? Máshol, nem igen lehet már analóg adás, elérhető távolságban, ha jól sejtem.

A korábbiak egyikére, t.tamás tagtársunk felvetésére: Analógban, volt nekem is ilyesmi tapasztalatom, hogy jött pár kábeltv-s adás, igaz hangyásan, de nézhető minőségben. Tudjátok, min lepődnék én meg?? Kalóz DVB-rendszerű TV-adóállomás vételén. :mrgreen:
Vajon, erre volt már valahol példa, a világban? (Analógban, bizonyára még lesz rá.)

Ki tudtátok betűzni, lefordítani, az RTRS adásán, a kép jobb felső sarkán lévő, hosszúkás szöveget?

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok!

Akár, az előző kommentem folytatásaként is felfoghatjuk, eme írást:

Az elmúlt napokban, látta valaki a BHRT1 adását, a III-as sávon, a CCIR11-es csatornán??? Napok óta semmi. Natúr hangyafoci. 2021.12.30.-án, még az éterben volt a műsor, ami biztos. Csak, az RTRS-t látom, a CCIR5-ös csatin, itt faszányosan zavar, Édesanyám kombi tűzhelye, pluszban még a CCIR9-esen is van némi jelnyom. Az UHF-sáv innen eléggé esélytelen, a sok csatornafedés miatt.

UPDATE: Ma délelőtt (2022.01.08.-án) is ugyanez, a helyzet, amit fentebb vázoltam. A BHRT1-nek, se híre, se hamva. A CCIR9-es csatin, néha 3 képvivő is keveredik egymással. (Az összes, az RTRS adója lehet?) Egy jó kis tropó lehetne már, hogy tisztábban lássunk, mi a helyzet. Talán, 13-ára lesz valami, most egész Európában, a béka segge alatt van, a terjedés. :mrgreen:

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasz Logovadász!

Azt azért nem mondanám hogy a béka seggében van a tropó mert tegnap az az 7-én dél, dél-nyugat ,nyugati irány egészen jó volt, Jött a Bosnyák a C5-ön meg a C11-en igaz szemcsésen de színesben jó hanggal. Úgyszintén a III. sávban a DAB adások. Horvát: 8C, 9C Zágráb, 9C Ivanscica. Szlovén 12B. 10D, Osztrák: 8A Graz, 5D Semmering, 5D Bécs, 11C Bécs. 12B Pozsony SNR: 10db feletti tartományban folyamatos vétel volt órákon keresztül!
Ebben az évben Január 1.2.7 én volt tropó! A múlt év Decemberében, 14 nap volt mikor 300-460km közti távolságból lehetett adást venni és a Bosnyákok is jöttek. nem egy alkalommal!
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Még mindig van analóg adás Boszniából C5 PTPC, A minőség nem igazán jó.

Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Annyira el voltam foglalva a DAB Rádióval hogy a meglévő analóg adásról majdnem meg feledkeztem. Pedig itt is jót tett az erősítő csere.

Kép
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok!

Elsőként, az analóg adásokról: A bosnyákok, hősiesen, de még mindig kitartanak, a III-as sávon, több adóval is sugározván, az adott csatornákat. Ahogy két napja jeleztem, a Riadóláncban, azóta kiderült, hogy a BHRT1 műsorát, nem csak a CCIR10-es csatornán lehet néha vételezni, hanem a CCIR9-esen is, interferálva, az itt meglévő RTRS adásával. Ez utóbbi adását, ezeken a csatornákon láttam még: CCIR5, 9 és 12. Elvileg, a CCIR6-os csatin is üzemel még az adó. A lenti kép tegnap készült, még a TXT is vehető volt, hanem is 100%-osan. Ma is hasonló minőségben jött a reggeli órákban, az RTRS műsora. A 4 elemes antennával.

Kép Kép
............................RTRS/CCIR5.............................

Essék szó, a digitális világról is: Ma sikerült elsőként vételeznem, ezzel újabb trófea került, a gyűjteménybe, az oly szűkös UHF-sávon, helyi TV-s viszonylatban, a Paksi Városi Televízió, aka TelePaks képében, az UHF33-as csatornán. A csatorna FHD-ban sugároz, ~5Mbps összbitrátával, 192kbps-es MP2-es hangsávval. A lenti képeken láthatjátok, a főbb vételi paramétereket. Ezen felül: a GI, az 1/32 és a FEC 2/3 értékekkel bír. Az adásból mentett kép, FHD!

Kép Kép
......................TelePaks/DVB-T/UHF33......................

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia. logovadász.
Gratulálok, Szép vételek!
Üdv.: podapu
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok! Szia Gyuri!

Köszönöm szépen, a dicséretet.

Még mielőtt, az újabb lenti képre rátérnék, az alábbi tapasztalatról írnék, DVB-T fronton. Úgy néz ki, a tropós időszakban, inkább rosszabb, mintsem jobb volna, a TelePaks vétele, az elmúlt napok megfigyelései alapján. Az jött ki, hogy nagyjából stabilan vételezhető a műsor, (némi antenna forgatás, emelgetés/süllyesztés közepette, a kerti 'lepkén'), a vételi jelszint, 60% környékén van, a ködös/felhős idő ellenére is. A jelminőség, az csak 22%-nyi, ennyire tudtam csak feltornászni, vagyis nem sok jeltartalék van, feltehetően, a HD adás miatt. 16%-on már hajlamos némi képhibákra, de a lockhatár már 7%-nál már néha meg van. Az adó nagyjából ~42km-re lehet tőlem. Ebből kiindulva és feltételezve, ha a Fehérvár TV adója műszaki okok miatt leállna, akkor elméletben, a ~55-60km-re lévő Kalocsa TV esetleges vétele, sem zárható ki, az UHF48-as csatornán, ha hasonló adókarakterisztikát feltételezek, a két helyi TV-adó esetén. A ~32W vs. 100W teljesítmény különbségek okán is. Amíg, az UHF60-as csatornán adott a TelePaks, lehetett akármilyen tropó, esélytelen volt a vételem onnan, talán Szentes miatt is, max. 2 vagy 4db 92 elemes antenna tudta volna csak abszolválni, a vétel kérdését.

A képre rátérve: Ez a kép, 2022.10.31.-én éjjel 23 óra 53 perckor készült. Hogy, mivel? Az Off topik-ban, lehet találgatni... :mrgreen:

Kép
..........RTRS/CCIR 5..........
apafi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.01.11. 09:52
Tartózkodási hely: Kiskőrös
Vételi telephely: Kiskőrös

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: apafi »

Szia!
Annyit szeretnék, még hozzá tenni a Fehérvár TV (K 48) zavarásával kapcsolatban, hogy 2020.szept. 5. óta az adóteljesítménye tíz szerese lett, vagyis 1000W. Tehát a Fehérvár TV, már rég nem helyi tv, hanem körzeti tv. Nem tudok róla, hogy az országban van-e még egy 1KW ERP sugárzó helyi adó.

Üdv.
Apafi
Válasz küldése