Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Egy évvel ezelőtt,gondoltam egy merészet.
Hamarosan közeledik a legújabb napfolt maximum.
Nagyon remélem,hogy a gazdaságilag gyengén fejlődött országok közül sokan
nem álltak át a digitális sugárzásra.
Megépítettem a Harcsenkó mérnök által tervezett a VHF I-II sávra tervezett
kiváló antennát.
Mivel nagyon komolyan mondom,hogy én nem értek az OIRT FM sáv vételére,
(úgy igazából nem is érdekel),de izgatott,hogy mit tud ez az antenna.
Megkértem a kiváló Németh Józsit,hogy Team Wiewer-en keresztül tesztelje már le
az antennát,hogy mégis mit tud.
A Józsi meghökkent,hogy az általa tesztelt ukrán adó mekkora jelet produkált.
Nagyon remélem,hogy sok év után sikerül kiváló F2-es vételeket produkálnom!
Kép
Kép
Kép
Csak teszt! Azóta elkészült a 12 m- es új árbóc!.
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia János!

Gratulálok az új kettős quadhoz!
Kitartásod megvan, közeli, zavaró adó tuti nem lesz, ha jön valami, te garantáltan megfogod!
Izgalommal várjuk a várhatóan nagyszerű eredményeidet!

Sok sikert, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy 2 db szélessávú UHF triplex antennát lehet e csoportba kötni? Tudom inkább a csatornára hangolt antennáknál működik ez jól, de pl. lepkéknél láttam ilyen összekötést. Sajnos nem mindenük egyforma: a Tecatel Mandarine dipolja kb. 5 cm-rel szélesebb mint a Synaps AHD344-esé, illetve előbbi antenna reflektorja minimálisan nagyobb, a direktor távolságok, szélességük, átmérőjük viszont egyezik. Hajdú Mihály oldalán néztem is mekkora távolságokat ajánl adott elemszámnál, igaz ez is inkább csatornára hangolt antennákhoz lehet. Ha minden elemet számolok akkor kb. 40 elemesek lehetnek, de rövidségük miatt akár le is számíthatnám a plusz 2 direktorsort, így max. 25-re jön ki az elemszám. Van e esetleg valakinek tapasztalata bármilyen szélessávú antenna csoportosításában avagy csak és kizárólag csatornára hangolt antennáknál működik? Bármilyen tippet, tanácsot elfogadok. Előre is köszönöm, szép estét!
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

t.tamás1991 írta: 2022.11.30. 21:50 Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy 2 db szélessávú UHF triplex antennát lehet e csoportba kötni? Tudom inkább a csatornára hangolt antennáknál működik ez jól, de pl. lepkéknél láttam ilyen összekötést. Sajnos nem mindenük egyforma: a Tecatel Mandarine dipolja kb. 5 cm-rel szélesebb mint a Synaps AHD344-esé, illetve előbbi antenna reflektorja minimálisan nagyobb, a direktor távolságok, szélességük, átmérőjük viszont egyezik. Hajdú Mihály oldalán néztem is mekkora távolságokat ajánl adott elemszámnál, igaz ez is inkább csatornára hangolt antennákhoz lehet. Ha minden elemet számolok akkor kb. 40 elemesek lehetnek, de rövidségük miatt akár le is számíthatnám a plusz 2 direktorsort, így max. 25-re jön ki az elemszám. Van e esetleg valakinek tapasztalata bármilyen szélessávú antenna csoportosításában avagy csak és kizárólag csatornára hangolt antennáknál működik? Bármilyen tippet, tanácsot elfogadok. Előre is köszönöm, szép estét!
Szia Tamás!

Különböző antennákat ne köss össze, gyengébb lesz a párba kötött csoport, mint külön-külön egyesével lennének. Azonos antennáknál működik, de frekvenciafüggő lesz az eredmény. Lesz olyan csatorna, ahol sokkal jobb vétel lesz, és olyan is, ahol szinte nem lesz javulás. Sőt, a sok antennaelem bizonyos frekvenciákon még nagy oldalnyalábot is okoz, ezáltal lehet, hogy egy zavaró adó miatt még rosszabb is lesz a pár, mint egy antenna. Ilyenkor a két antenna közötti távolsággal kell kísérletezni. Alapvetően használd Hajdú Mihály kitűnő infóit, adatait!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Pár hónapja már írtam, hogy majd várhatóan forgathatóvá teszem antennarendszerem. A legfelső részre a TV antennát szeretném rakni de elgondolkodtam rajta, hogy az egyik triplexemet esetleg lecserélném egy Iskra DTX 92-es antennára, hogy inkább ezt forgassam (mondjuk az ára szépen felment de inkább erre adok ennyi pénzt mint egy triplexre szerintem jobban megéri). Igaz szólóban túl messze lévő adókra még ez sem lehet jó max ha csoportba lenne több ilyen. Ha esetleg valamelyikőtöknek van ilyen típusú antennája nyugodtan írja le a tapasztalatait róla. Érdekelne, hogy az UHF IV-es sávban jobban produkál e mint a jelenlegi triplexem. Elvileg a két itthoni bolt ahol kapható 12,5 dBi-t ír legkisebb nyereségnek ez dB-ben kb 10 dB lehet. A Mindig Tv mellett egy pár helyi adót fognék vele. ÉK-re légvonalban 45-50 km-re van a Karancson a salgótarjáni TV ez erősítős lepkével korábban jött. K-i irányban kb. 55-60 km-re van a gyöngyösi igaz itt már a Cserhát dombjai árnyékolhatnak. A 3. pedig Bp-ről a Főnix lehet szintúgy kb. 50-55 km-re tőlem, bár ez esetben a szlovák adóra állított antenna bekavarhat mivel Selmecbánya szintén sugároz ezen a frekin. Egyébként kipróbáltam a jelenlegi H poláros antennával akár Széchenyi hegynek akár Nagy Hideg hegynek állítottam a 31-esen így is volt jel, tehát a szlovák adó annyira jól fogható, hogy H poláros antennával is van jel. Egyébiránt gyenge jelekhez erősítőt is tudok rakni van egy 25dB illetve egy 12dB erősítésű is. Persze nyilván ezen távokat egy triplex is áthidalja viszont gyanúm szerint az Iskra még stabilabb vételt biztosíthat. Válaszaitokat előre is köszönöm! Szép estét!
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasz t.tamás1991

A DTX valóban egy jó antenna, volt!, 2000 környékén mikor bővült az adások száma és az UHF sáv tetejét is kezdték használni a tv társaságok. Az az 790-860 MHZ között. A 60-69 csatornákról van szó. Ugyan is ez az antenna ott hozza a maximum nyereséget. Jelenleg a UHF sáv a 48-as csatornánál vége van. Itt az antenna nem éri el a 15dBi nyereséget sem. Fölösleges pénzkidobás megvenni. Itt a fórumban írtam a triplex antennákról, sőt meg is vettem a legnagyobbat akkoriban valami 25 ezerért és azóta is dobozban van, még azt sem érdemli meg hogy kiszellőztessem. Ennyi elég is a triplex antennáról. Tévedés ne essék nem egy rossz antenna, de nem DX-re való! Ha UHF DX-re szánod rá magad akkor sok sikert, teli a sáv magyar adókkal és igen nagy teljesítményűek az adók, nehéz lesz. Ahhoz hogy sikered legyen nagyon kis nyílásszögű antenna kell és ahhoz képest igen nagy nyereségű hogy valami külföldi adót ki tudjál szűrni a magyar adások között. Vagy egy igen hosszú antennára lesz szükséged aminek nagy a nyeresége és a nyereség maximuma a 48 csatorna körül van. Vagy csoport antenna aminek még kisebb a nyílásszöge. Erősítő: Nem szabad a sok magyar adó közt nagy nyereségű erősítőt használni mert túl vezérlődik Max 15dB és a zajszintje bőven 1dB alatt legyen. Ha be tudsz szerezni 2db győri X elemes antennát és azokat párban használod még azzal talán labdába rúgsz. Ugyan is ez az antenna pont azt tudja ami most kell, 21-50 csatorna közt tartományt tudja.
13.7dB a 21 csatornán és 16dB a 48-as csatornán. Ezt az antennát a 80-as években gyártották és akkor még alig volt adó az V. sávban. most megint oda kerültünk csak ép digitális adás van. Ja igen most azt mondják az nem digitális antenna. Egyet tudni kell az antenna nem tesz különbséget az analóg és a digitális adás közt, az antenna csak frekvencia függő! Úgy hogy ha valahol találsz ilyen használt antennát 5 ezerért is lehet venni darabját én is úgy vettem :) Van még egy lehetőség építesz 4X16 elemes antennát egymás melletti csoportban . A nyereség meghaladja a 18dB-t és majdnem 15 dB-az indulása a 21 csatornán.
Kép
Kép
Ez egy sima yagi antenna a Hajdú Misi könyvéből. Megépítheted és ez sem lesz drágább mint a DTX. Ugye nem vettem el a kedved az UHF DX-től, ez egy szép kihívás! :)
Üdv.: podapu
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

podapu írta: 2023.02.24. 08:30 Szevasz t.tamás1991

A DTX valóban egy jó antenna, volt!, 2000 környékén mikor bővült az adások száma és az UHF sáv tetejét is kezdték használni a tv társaságok. Az az 790-860 MHZ között. A 60-69 csatornákról van szó. Ugyan is ez az antenna ott hozza a maximum nyereséget. Jelenleg a UHF sáv a 48-as csatornánál vége van. Itt az antenna nem éri el a 15dBi nyereséget sem. Fölösleges pénzkidobás megvenni. Itt a fórumban írtam a triplex antennákról, sőt meg is vettem a legnagyobbat akkoriban valami 25 ezerért és azóta is dobozban van, még azt sem érdemli meg hogy kiszellőztessem. Ennyi elég is a triplex antennáról. Tévedés ne essék nem egy rossz antenna, de nem DX-re való! Ha UHF DX-re szánod rá magad akkor sok sikert, teli a sáv magyar adókkal és igen nagy teljesítményűek az adók, nehéz lesz. Ahhoz hogy sikered legyen nagyon kis nyílásszögű antenna kell és ahhoz képest igen nagy nyereségű hogy valami külföldi adót ki tudjál szűrni a magyar adások között. Vagy egy igen hosszú antennára lesz szükséged aminek nagy a nyeresége és a nyereség maximuma a 48 csatorna körül van. Vagy csoport antenna aminek még kisebb a nyílásszöge. Erősítő: Nem szabad a sok magyar adó közt nagy nyereségű erősítőt használni mert túl vezérlődik Max 15dB és a zajszintje bőven 1dB alatt legyen. Ha be tudsz szerezni 2db győri X elemes antennát és azokat párban használod még azzal talán labdába rúgsz. Ugyan is ez az antenna pont azt tudja ami most kell, 21-50 csatorna közt tartományt tudja.
13.7dB a 21 csatornán és 16dB a 48-as csatornán. Ezt az antennát a 80-as években gyártották és akkor még alig volt adó az V. sávban. most megint oda kerültünk csak ép digitális adás van. Ja igen most azt mondják az nem digitális antenna. Egyet tudni kell az antenna nem tesz különbséget az analóg és a digitális adás közt, az antenna csak frekvencia függő! Úgy hogy ha valahol találsz ilyen használt antennát 5 ezerért is lehet venni darabját én is úgy vettem :) Van még egy lehetőség építesz 4X16 elemes antennát egymás melletti csoportban . A nyereség meghaladja a 18dB-t és majdnem 15 dB-az indulása a 21 csatornán.
Kép
Kép
Ez egy sima yagi antenna a Hajdú Misi könyvéből. Megépítheted és ez sem lesz drágább mint a DTX. Ugye nem vettem el a kedved az UHF DX-től, ez egy szép kihívás! :)
Szia podapu!

Köszönöm a sok hasznos tanácsot! Igen azt gondoltam, hogy az Iskra ott a legjobb ahol már nincs is sugárzás. Talán azt lehet mondani, hogy a sáv jelen részében nem sokkal jobb mint a jelenlegi antennám. Van egyébként nekem is szimulátor programom EZNEC Pro néven. Ennek segítségével meg neten lévő rajz által sikerült megépítenem egy 9 elemes CCIR URH antennát 2db Iskra FM 50 antennából és szuper lett. De bocsánat ha eltértem az eredeti témától. Szóval a programba bevittem a jelenlegi antennám paramétereit e szerint 9-12 dB lehet a valós nyeresége a triplexnek a 21-48 csatornák között. Ha jól belegondolok a 3 ágat egymás után rakva tulajdonképpen ugyanazt a hosszt kapnám mint a DTX-nél. Rajz alapján talán át lehetne építeni a triplexet is. Mivel 2 ilyen antennám is van hosszabb alacsonyabb frekire való elemeket lehetne készíteni az egyik antenna reflektorából is. A szlovák adóra külön triplexem van és mivel V poláros akár reflektor nélkül is üzemelhetne, pontosabban mivel hátul van a bilincse lehetne az árbóccső a visszaverő felület. Itthonról nem lenne ami zavarná mivel itt meg minden H poláros. A Tecatel Mandarine-om reflektorfala 16 elemes kb. 55 cm szélesek, nagyságrendileg félbevágva csaknem 30 elem kijönne belőle (nyilván rajz alapján lenne pontosan méretezve). Lényegében a jelenlegi 60-as csatornákra méretezett antennát úgy kellene átépíteni, átméretezni, hogy az a 48-ason produkáljon a legjobban. Gondolom a hosszabb elemek miatt a 21-es induló nyeresége is emelkedne. Azt viszont nem tudom, hogy az eredeti egymás alatt lévő 3 gerinc vagy inkább hosszan egyetlen gerincbe téve érne e el jobb eredményeket. A szoftverben próbálkoztam már hosszabb elemekkel rendelkező átméretezett verzióval is. Jelenleg 12 cm szélességűek a direktorok ezeken az antennákon. Kíváncsiságból virtuálisan átméreteztem, a direktorok hosszát kb. 4 cm-rel meghosszabbítottam viszont az eredeti távolságokat úgy hagytam ahogy most van (kb. 9 cm-enként követik egymást). Úgy számolt, hogy a 21-esen 12 dB lenne a nyeresége a 48-ason meg kb. 15 dB. És ugyanebben a 3 gerinc egymás alatt elrendezésben csináltam meg a koordináta rendszerben. Nem tudom persze a valóságban mennyire lenne reális bár ha abból indulok ki, hogy a rádióantennám is jól sikerült talán működőképes lenne. De természetesen nem vitatom a Te segítőkészségedet hiszen jóval tapasztaltabb vagy mint én. Olvastam itt sok nagyszerű antennáról korábban mint pl. Spektrum BTA S50 vagy a Hirshmann Fesa antennák, hogy milyen pompás eredményeket hoztak. A digitális antenna meg csak marketingfogás hiszen a vevőtől függ a jel típusa. Nekem is van analóg korból maradt nagylepkém, nagymamámnak pl. ez fogja a Mindig TV-t. Az erősítőt kivettem belőle (pedig árnyékolt volt) sima balunt csináltam belőle koaxból, így is tökéletesen működik hiába, hogy elvileg a koax balun nem szélessávú. Viszont pont ezért hogy csak UHF-re méretezett az illesztés semmiféle szélessávú zavart nem vesz. A távolabbi adókról szólva: tőlem légvonalban kb. 2 km-re 400m magas dombok vannak kb. D-i, DK-i irányban szóval pl. alföldi helyi adókat ebből kifolyólag szinte lehetetlen venni, románt pláne. 3 helyi tv-re lehet esélyem: ÉK-nek salgótarjáni kb. 45-50 km-re, K-nek gyöngyösi kb. 55-60 km-re és DNY-nak a Főnix, viszont ezen a frekin a szlovák is sugároz. Ny-nak a Börzsöny 8-900m-es hegyei árnyékolnak, az osztrák adók innen majd 200km-re vannak. Bár azt hiszem novemberben amikor az URH antennám épp NY-nak volt állítva a napokig tartó ködben kiváló tropó volt az osztrák rádiók kitűnően jöttek pedig ez az antenna jelenleg csak tesztárbócon van mindössze 4m magasan! A padláson lévő NY felé Nagy Hideg hegy irányába néző triplexen is nemegyszer elment a jel a 24-esen lehet ezt is Bécs zavarta akkor, sőt a 23-ason és a 32-esen is volt jelfoszlány ahol nem is szokott (talán Rechnitz és Sopron volt az). Meglepődve tapasztaltam, hogy a lepkén is eljátszódott ugyanez. Habár ilyen kisebb nyereségű antennáknál csoda lenne ha ez tényleg ez miatt történt. Ne haragudj ha sokat írtam remélem örömmel olvasod írásomat! További szép estét!
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Sziasztok!

Az ősz folyamán elkészült az új antennarendszerem. Korábban tetőn voltak (az albumban van róla kép) de annak belső felújítása miatt (régi szarufák közé újak kerültek így sűrűn vannak az oszlopok ami miatt nehezebb a kibújás) illetve az egyszerűbb szerelhetőség miatt kerültek áthelyezésre. Az alapot egy 2,5m magasságú betonozott 40x40-es zártszelvény adja (bár inkább vasbeton mivel a belseje ki van öntve betonnal) előtető tartóoszlopa, erre van szakáruházban kapható csőtoldó dupla bilincsekkel felrögzítve egy 4m hosszú 5/4-es acélcső 1m-rel megemelve a talajtól. 5m magasan pedig a jól ismert 120 fokos kikötés van 6-os sodronykötéllel (bár egyik nem a legtökéletesebb mivel a kötél dőlésszöge meg van akadva a palatető csúcsán). Erre a 4m-es csőre van még bilincselve egy 2,5m hosszú megegyező méretű cső ez a bilincs lazításával forgatható igaz kézzel. A bilincsek nem 1 pár csavarral vannak felfogatva hanem 2-vel, tehát maga a bilincs külön van rögzítve, nem 1 pár csavar tartja a bilincset meg az árbócot is. Forgatós résznél a 3 bilincs közül az alsót nem szabad lazítani mert az csapágynak van. Az árbócnak egy baja van, hogy a teteje max. 6-6,3m magasan lehet vagyis a ti profi rendszereitek mellett eltörpül. Igaz tetőn sem volt 8m-nél magasabban. Az antennáim se kimondott DX-re valók: 1-1 H illetve V polárba felszerelt triplex fogja az UHF sávú adókat magyar és szlovák adókat (jelenleg Karancs/Poprád az irány). Ezek egymás mellett vannak: két 60 cm-es erkélytartóból csináltam kereszttartót úgy, hogy összefogattam őket 10-es menetes szárral. Az alattuk lévő antenna pedig egy 2 db Iskra FM 50-ből megépített 10 elemes URH antenna (igaz a reflektorja 3 elemes ebből egy elem nem gyári hanem fürdőszobából való 18 és 20mm-es összetoldott rugós alucső egyszerű nevén ruhaszárító). Az antenna felülről merevített 4-es sodronykötél merevíti az amúgy vékonyka 18x18-as gerincet. A fix csövön van még egy V poláros rádióantenna ez az egyik Iskra dipólja, ez alatt pedig egy volt Telekomos parabola (73 cm), ami 4 hold jelét fogja (sorrendben: 28.2, 19.2, 13, 9fok, 19.2-es centerrel). A kábelek kültéri fekete 3x-os árnyékolású feszítőszálasak. A 3 forgatható antenna egy Terra MA081L típusú szabályozható erősítésű árbócerősítőre van kötve. Mivel magasban szédülök ezért alacsonyabb magasságban szereltem fel a feljebb lévő antennákat majd ezután hidraulikus emelővel toltam feljebb a csövet. Persze gondolkozom magasabbra szerelésben: mondjuk ha vennék egy szál 6/4-es csövet odabilincselve az oszlophoz ahogyan most a 4m-es van (de ez esetben nem kellene elemelni a talajtól), 1 helyett 2 szintes drótkötél kikötéssel és erre a 6m-es csőre menne a mostani 4m-es forgathatónak de úgy, hogy csak 2m-t lógjon túl a mechanikai stabilitás okán. Így viszont lenne kb. 8m magasan ami azért jobb lenne. De hogy ne csak írjak itt találhatóak a képek róla:

https://ibb.co/album/GsC3HS

Minden további esetleges kérdést, választ szívesen fogadok! További szép estét!
Válasz küldése