DAB

Földi digitális rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
chucky
Hozzászólások: 736
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: chucky »

Átérve a dinári hegységen, pedig már az olasz 1. és 2. mux is jött, de menet közben nem túl stabil.
Vevőegység mindkét esetben Skoda gyári autórádió.

Kép
Kép
Kép
Kép
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

DAB (AT, SK, CZ, SI, HR)

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Sziasztok!

Gratulálok minden DAB rajongónak, nagyszerűek a vételeitek.
Én csak a ma reggeli vételekről tudok beszámolni.A környező országokból a szokásos MUX-ok mellett a német 6C,7D,8C,10A,11D csat. gyenge jel szinttel erőlködött.
Kép
Kép

További eredményes vadászatot!
Üdv: Tamás
Nagy Tamás
chucky
Hozzászólások: 736
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,
Sok éves földi DX kihagyás után úgy döntöttem, a 91 elemes TV antennát lecserélem egy 5 elemes DAB antennára, aztán várom a tropót!:) Az autós vételek után lázba jöttem, programok már telepítve, csak terjedés legyen! :D

Szabolcs
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1575
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

DAB (PL)

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

chucky írta: 2023.07.21. 21:17 Sziasztok,
Sok éves földi DX kihagyás után úgy döntöttem, a 91 elemes TV antennát lecserélem egy 5 elemes DAB antennára, aztán várom a tropót!:) Az autós vételek után lázba jöttem, programok már telepítve, csak terjedés legyen! :D

Szabolcs
Szia Szabolcs!

Sok sikert kívánok a DAB-kalandozáshoz!
Érdemes figyelni tévén is az északi irányt, mert a múlt héten igen rövid időre, de sikerült fognom a lengyel TV adását Kaliszról a D7-en, V-polárral.
Remélem, hamar jelentkezel az első DX-vételekkel!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
NagyTamás
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2016.05.29. 20:19
Tartózkodási hely: Pápa-Borsosgyőr
Vételi telephely: Pápa-Borsosgyőr

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: NagyTamás »

Szia Szabolcs!

Eredményes vételeket kívánok a DAB sávban!
Holnap reggelre (vasárnap 06:00 UTC ) a Dunántúl fölé az előrejelzés jó DAB terjedést Ígér.Remek alkalom az első DAB DX vételekhez.Sok sikert!

Kép

Üdv: Tamás
Nagy Tamás
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 931
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

DAB (AT, CZ, SK)

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szevasztok!
Július 15-től nálam is kiváló DAB vétel van É-i (340-020°) és DNY-i (210-240°) irányból! Még ma reggel is szépen jöttek a távolabbi adók. Gyakorlatilag Nyugat-Szlovákia, Kelet-Csehország, Szlovénia és Nyugat-Horvátország "játszott"...
Először sikerült vennem az osztrák Wolfsberg adóját Kärnten-ből (6A, 2,5 kW). A távolság 174 km. Megjegyzem az ORF-2 analóg műsorát gyakran vettem innen az UHF-44 -en...
Kép

Ugyancsak először akadt horogra (igaz, azóta figyelem és ezen időszakban szinte állandó a vétele) a szlovák Borsky Mikulás adója (6D, 10 kW).
Megjegyzem, az fmscan.org oldalon hibás a TII kód! A jelenlegi érték: 0001
Kép

Folytatva az újonnan megcsípett adókat: a cseh Frydek-Mistek (7B, 0,15 kW) TII kódja itt is helytelen az fmscan.org oldalon... A helyes érték: 0702
Kép

Végül néhány info a szlovák DAB+ adókról: minden adóengedély 2023. december végéig van érvényben.
A Towercom jelenlegi adólistája:
Kép
Fentieken túl a Towercom leányvállalata, az AVIS is üzemeltet egy adót Nitra-Zobor telephelyen.
chucky
Hozzászólások: 736
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,
Felszereltem az 5 elemes DAB antennát. Szlovákia felé van irányítva. Úgy néztem nálam Hatvanban a legesélyesebb Rimaszombat vétele a 11C csatornán. Egyelőre nem találtam jelet, de próbálkozom. Jobb híján a DAB playerrel.
Mennyire irányérzékeny egyébként a DAB?

Szabolcs
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1575
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DAB

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

chucky írta: 2023.07.31. 10:13 Sziasztok,
Felszereltem az 5 elemes DAB antennát. Szlovákia felé van irányítva. Úgy néztem nálam Hatvanban a legesélyesebb Rimaszombat vétele a 11C csatornán. Egyelőre nem találtam jelet, de próbálkozom. Jobb híján a DAB playerrel.
Mennyire irányérzékeny egyébként a DAB?

Szabolcs
Szia Szabolcs!

Az 5 elemes antennának elég nagy a nyílásszöge, ha van jel, a Dab Player "antenna alignment" funkciójával szépen lehet is látni, ahogy mocorog a jelszint az irányváltoztatásra.
A DAB kb. olyan, mint a DVB-T, ha erős a jel, nagy szögben fogható, de minél kisebb a jel, annál pontosabb beállítást igényel.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 931
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

DAB (CZ, SK, SI)

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Gyuri július 15-én jelezte a "Riadólánc"-on, hogy előző naptól remek terjedés alakult ki a VHF III. sávban. Nos, én a hírre azonnal "rárepültem"... Tényleg remek vételek jöttek össze, nálam egészen ma reggelig! Mindvégig, az időjárástól teljesen függetlenül stabil vérteleim voltak minden napszakban északi- és DNY-i irányból. Jól behatárolható volt ez a sáv végig. Konkrétan 320°-010° (É-i irány), illetve 190°-225° (D-DNY-i irány).
Sajnos, ebbe a sávba kevés szlovák állomás fér bele, lengyelek pedig nem jöttek... Egyedül Wroclaw (5B) erőlködött mindvégig, de nem volt elég a jelszint...
Ma kora hajnalban még jöttek a cseh adók, de reggelre már csak a stabil vételek maradtak meg... Viszont Szilu kettős Quadja kiválóan muzsikált, annak ellenére, hogy alacsonyan (a földtől 10 m magasra) van telepítve...
Az elmúlt jó pár napban igyekeztem a cseh TV tornyokat minél nagyobb arányban lehozni, Brno (55) és Jihlava (65) esetében számban... Nem volt olyan nap, hogy egy-két miniadójuk be nem futott volna... És itt a lista az általam eddig Cseh és szlovák TV adókról:
Kép

És néhány érdekesebb fotó az elmúlt napok vételi döppingjéből:
Cseh mux:
2023.07.16.:
Kép

2023.08.04.:
Kép

Szlovén mux:
2023.07.29.:
Kép

Inkább csak érdekességként teszem fel egy korábbi vételem: Szlovák mux Bratislava és Dunajská Streda vételéről...
2023.04.05.:
Kép
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Villámcsapás...

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Hogy miért vagyok csendben mostanában!

Bocsi hogy a Fórum DAB részébe írok, de itt találkoztok velem a leggyakrabban.
Július 25-én egy közel 300km-es zivatarlánc vonult el felettünk és 26-án hajnali 1:04 perckor be talált hozzánk egy villám.
Minden áramtalanítva volt csak a internet kábel bent maradt és ami azzal valamilyen úton érintkezésben volt, az minden tönkre ment
Számítógép, monitor. Az egyik tv-ben bent maradt az antenna kábel, de áramtalanítva volt,valahogy elkerülte a figyelmem. a villám be ment a
tuneren, szétégette a panelt és fel robbant a táp. A 3D tv áramtalanítva Digi beltéri volt rajta áramtalanítva, a parabola fejben a twin fej, a beltéri a tv kuka lett.
Az antenna árbocon minden erősítő, és mind a két antenna forgató meghalt. Az öreg képcsöves tv-ről meg is feledkeztem, áram alatt maradt kábel a tunerben és semmi baja.
A kár tetemes nem tudom mikor jelentkezem újra. Biztosításunk van. Majd látom hogy fog alakulni.
Üdv.: podapu
Válasz küldése