TV-DX a VHF-I. sávban.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Ionoszférikus vételek.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: SZOVJET-OROSZ TV-DX VÉTELEK

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

AMIGO írta:Ezúttal az egykori Szovjet, Orosz és egyébb vételekbõl látni itt ízelítõt,melyek az R1, R2 és R3 csatornákon volt fogható.
Szépek a fotók az elektronikus beállítóábrákról. Lenne azonban néhány észrevételem - és már ezért is érdemes volt feltenni a fotókat.
* A vételek nem csak az R1-R2-R3 csatornákról készültek, hanem Budapest esetében az R11-rõl vagy UHF 58 -ról.
* Budapest Széchenyi hegyrõl nem sugároztak katonai mûsort, az Budapest Mátyásföldrõl ment (R11)!
* A katonai adóknak nem találkoztam sem önálló monoszkópjával, sem önálló elektronikus beállítóábrájával. Amíg helyi katonai stúdiókból mentek a mûsorok, voltak önálló inzertjeik (én a budapestit és a fertõdit láttam). Amikor azonban elindult a TSS-FSA mûsora Osztankinóból, lassan mindegyik átállt annak mûholdas átvételére. Innentõl látható ETC-k és inzertek a TSS-FSA ETC-i, inzertjei...
* Budapest Széchenyi hegyrõl a késõbbiek során sugárzott TSS-1 mûsor az Antenna Hungária kezelésében volt, és az "igazi" 1-es mûsort továbbította az UHF sávban (ha jól emlékszem UHF-58.)
* A sorrendben 4. képen látható ETC-t én 1976 -ban láttam (magyar fejlesztés), igaz a Centralnaja Televizija rövidítés (CT) ott felül volt. Ez azonban egyben azt is jelenti: az ETC a szovjet központi TV ETC -je (!)
* A sorrendben 8. fotón látható ETC szintén központi, valószínüleg a szovjet hírközlés átjátszások alkalmából (vagy hiba esetén) beadott ETC-je.

Természetesen fentiek nem kisebbítik amatõrtársunk érdemeit, de talán kicsit tisztul a kép. Segítsük egymást azzal, hogy csak hiteles infók kerüljenek kezdõ amatõrtársaink kezébe.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Válasz Ferinek

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

AMIGO írta:Szerintem volt szovjet katonai adó monoszkóppal együtt ! TÖKÖL: Adás kezdés elött ETC-t sugároztak melyen a felirat cirill betükkel szerepelt. A " Paljot " szavat úgy írták a képernyõre ,hogy POLET-nek lehetett olvasni. Az E betürõl felülrõl hiányzott az a két pont ami miatt az E-t JÓ-nak kellett ejteni ,de aki tanult valamikor oroszul az tudta ,legalább is a szó értelmébõl azonnal kiderült .Ez a szó magyarul azt jelenti : Reptéri felszálló-leszálló . Amikor eltünt a " PALJOT " felíratu ETC ,átváltottak egy ugyanolyan típusúra ,de itt már a " CT " betük szerepeltek szintén cirill betükkel. Néha alul ,néha felül. A " PALJOT " féle egyedi vételemrõl bizonyítékot küldtem fotó formájában Németországba Norbet Kaisernek, aki éppen könyv írásra készült 1988-ban . A képet olyan érdekesnek tartotta Õ is,hogy leközölte abban a könyvében néhány más fotóm társaságában. Azért érdekes így ez, mert ebben a könyvben a Te neved is szerepel ! Gondolom Neked is küldött tiszteletpéldányt küldeményedért cserébe ...
Szevasz Ernõ, Szevasztok Fiúk !
Az okfejtés meggyõzõ, annyi kiegészítéssel: a "Poljot" repülést jelent... Ez viszont csak erõsíti a Tökölrõl származó vételt. Megjegyzem, én nem zártam ki hazai katonai adón ETC vagy monoszkóp alkalmazását, csakhát ez nem volt jellemzõ. Ezek a stódiók nem rendelkeztek monoszkóp generátorral vagy ETC-t elõállító eszközökkel. Persze, ha egyik-másik stúdióba egy rádió amatõr került, úgy minden elképzelhetõ... Kár, hogy nevezett ETC-rõl nem láttam fotót, ti. érdekes lehet pl. az, hogy az ETC fotójára rászerkesztették a feliratot és kamerával adták a test cardot, vagy (amit nehezebben elképzelhetõnek tartok) elektronikusan állították elõ akkoriban a feliratot. A "CT" váltás már Ostankino volt.
Hivatkozott Norbert Kaiser könyvek "szerkesztésében" (rengeteg fotóval) én is résztvettem:

Kép 1.kiadás (1985)Kép 1.kiadás (1984)

A "TV Bildkatalog Europa" magyarországi szovjet katonai adók részét is én állítottam össze:

Kép
A dedikált könyvhöz az alábbi kis lapot kaptam:

Kép

És mégegy érdekes köny:

Kép

Végül egy rövid kérdés: tud valaki közelebbit Norbertrõl ? Mi van vele? Esetleg elérhetõsége?
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Válasz Ferinek

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

AMIGO írta:A " PALJOT " féle egyedi vételemrõl bizonyítékot küldtem fotó formájában Németországba Norbet Kaisernek, aki éppen könyv írásra készült 1988-ban . A képet olyan érdekesnek tartotta Õ is,hogy leközölte abban a könyvében néhány más fotóm társaságában. Azért érdekes így ez, mert ebben a könyvben a Te neved is szerepel ! Gondolom Neked is küldött tiszteletpéldányt küldeményedért cserébe ...
Kép NORBERT KAISER Könyve
Ernõ! Egy kérdés: fenti könyved kiadási éve mikori ? Az enyém 1. kiadás 1984-bõl.
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Válasz Ferinek-2

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

AMIGO írta:Annak a kisméretû szovjet kocka ábrának a feketével írt szövegét miért írtad át pirossal ?
Szevasz Ernõ! Az ok egyszerû: helytakarékossági okokból 2-2 fotót teszek egymás mellé. Esetedben hosszú volt a szöveg, és így különböztettem meg, melyik szöveg melyik képhez tartozik. Fekete: 1. fotó.
Piros: 2. fotó (jobb oldali).
Újabban már inkább hagyom...
Elõkerültek a 2. kiadásból származó könyveim is. Íme:

Kép 2.kiadás (1988)Kép 2.kiadás (1988)
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Szeretnék bemutatni Nektek egy valóban kiváló eredményekkel rendelkezõ TV-DX amatõrt, a kaposvári Gulyás Zoltán-t. Zoltán (a máig is tartó csillagászat hobbija mellett), hosszú évekig foglalkozott a 80-as, 90-es években a földfelszini DX vadászattal, amely során a troposzferikus terjedés sajátosságait kihasználva, a szporadikus "E" rétegek jelvisszaverõ képességének-, az ionoszfréra felsõ rétegei közül az ún. "F2" (és F1) rétegrõl történõ visszaverõdéseknek köszönhetõen, valóban igen színvonalas eredményeket ért el, elképesztõen kiváló minõségben. Köszönhette ezt a kitartó "vadászgatása" mellett, a magas színvonalú kiépítettségû antennarendszerének is, melyrõl minden túlzás nélkül kimondhatom hogy, az "mestermunka". Ilyen profi módon megépített, földi vételekre szolgáló antennarendszerrel én még nem igen találkoztam kis hazánkban, így az "antenna karácsonyfájának" fotóját mellékelten be is mutatom.

Antennarendszerével mindent elért, fogott, a környezõ országok televízió programjai közül, ami a fizika törvényszerûségei szerint fogható volt. Ezekre így most nem is térnék ki, hanem a VHF I.(II.) sávban (40-100 MHz) az 5 emes, speciális DX antennájával (fotón a legalsó antenna) elcsípett kiváló vételeibõl szemezgetek néhányat egy rövid sorozat keretében e topikban, amelyet követõen a Fórumunk "Sat" topikjában a mûholdas tv-zés kialakulásának kezdeti évtizedébõl mutatok majd be vételi eredményeket tõle.

Elõször is az arab világból elért vételei közül mutanám be a CCIR 3 (E.3) csatornán elért jordániai és a szíriai vételeit. A jordán (PM5544 tipusú) tesztábrák azonosító feliratai: JTV AMMAN, ill. JTV SUWEILEH, míg a szíriai tesztábra esetében az ORTAS-DAMAS.

Külön is felhívnám figyelmetek a Zoltán által alkalmazott egyedi arhiválási, rendszerezési módszerre, amely során azonosító felirattal ellátott sajátos "tv-képernyõ keretbe" helyezte el a "megõrizendõ" felvételeit, így azok évekkel-, évtizeddel késõbb is könnyen azonosíthatók még egy esetleges gyengébb minõségû vételi eredmény esetén is.

Üdv.: ING-SAT
http://ing-sat.what.hu

Kép

Kép..Kép..Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Gulyás Zoltán TV-DX eredményei körében most a Norvég Televízió földfelszíni DX vételit mutatnám be.
A norvég vételek különlegessége, hogy az általánosan használt NORGE NRK és a NORGE TELEVERKET, azonosító feliratok mellett, az egyes-, gerincadóhálózati állomások önálló felirattal is kisugározták a PM5544 tipusú tesztábrát.
A csatolt fotók tanúsítása szerint Zoltán eredményesen fogta az E.2 csatornán a GULEN, a GREIPSTAD, a MELHUS, az E.3 csatornán a BAGN, a GAMLEM(SVETEN), és az E.4 csatornán a BREMANGER és a KONGSBERG állomásokat. A norvég televízió vételeinek fotóit mellékelten bemutatom.

Üdv.: ING-SAT

Kép..Kép..Kép

Kép..Kép..Kép

Kép..Kép..Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

ING-SAT írta:Köszönhette ezt a kitartó "vadászgatása" mellett, a magas színvonalú kiépítettségû antennarendszerének is, melyrõl minden túlzás nélkül kimondhatom hogy, az "mestermunka". Ilyen profi módon megépített, földi vételekre szolgáló antennarendszerrel én még nem igen találkoztam kis hazánkban, így az "antenna karácsonyfájának" fotóját mellékelten be is mutatom.
Tényleg nagyon szép, gratulálok. A norvég TV adó ETC-k ismét eszembe juttatták: vagy 15-20 tekercs fekete/fehér filmet õrzök, amit soha nem hívattam elõ (kb.20-25 éve fotóztam õket). Jónéhány UHF sávban készült norvég TV adó ETC -vel...
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Gulyás Zoltán DX eredményei körében ismertetett Norvég TV vételekhez hasonlóan, más európai ország is, pld. a Spanyolország ugyanazon tv-programjának más-más gerincadói, eltérõ azonosító feliratú tesztábrákat is sugároztak az adásidõn kívüli, ún. ipari tesztadásik során.
A Spanyol TV-DX-ek körében néhány tesztábrát mutatok be Zoltán vételibõl válogatva. Az általánosan használt, ún. spanyol típusú TVE 1 monoszkópja mellett, a Spanyol TV 1. programját az E.3. csatornán sugározó AITANA, a GAMONITERIO és a LA MUELA tesztábráját, valamint a TVE 2 programját a VHF I. sávban, az E.2. csatornán kizárólagosan sugározott SANTIAGO DE COMPOSTELLA elektronikus tesztábráját csatolom az ismeretetõmhöz.

Üdv.: ING-SAT

Kép..Kép..Kép

Kép..Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Gulyás Zoltán TV-DX eredményei körében most a Belga-, a Holland-, és a Dán TV sikeres véteibõl mutatnék be néhány felvételt. A Belga TV programok vételének érdekessége, hogy eltérõ programot sugározott a BRT flamand nyelvû adói és az RTBF francia nyelvû adói. A BRT 1. vételét az E.2. csatornán, Antwerpenbõl, míg az RTBF-1 vételét az E.3. csatornán Liege adóállomásról sikerült elérnie. A Holland TV (PTT NED 1) vételét a VHF-I sávban egyetlen adóállomás biztosította, ez az E.4. csatornán Lopik (Ijsselstein), Zoltánnak is ezt sikerült vennie. A Dán TV vételét viszont két állomásról is, az E.3. csatornán Funen-bõl, valamint az E.4. csatornán Copenhagen-bõl sikerült elérnie.

Üdv.: ING-SAT

Kép..Kép..Kép

Kép..Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése