TV-DX a VHF-I. sávban.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

...ha júniust írnánk meg sem említeném, de október van..., ma 18:02-kor ez volt látható az O1 csatornán.

Kép

üdv Józsi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Németh Józsi írta:Sziasztok!

Ismét lett egy azonosítatlan - pontosabban azonosíthatatlan minőségű - vételem. C2 csatornán (48,250746 MHz képvivővel) vettem ma egy gyenge jelet. A vétel ingadozott, a szinkron csak másodpercekre állt össze. Az antennám délnek volt irányítva, a TV vételt előtt kb. 10 perccel a 50,107 MHz-en (6m rádióamatőr sáv) ZS6.. (Dél-Afrikai Köztársaság) állomást hallottam forgalmazni.
14:47-kor készült, logót nem látok rajta:
Kép

15:00-kor készült, mintha logó lenne mindkét felső sarokban:
Kép

Bal felső sarokban latin betűs felirat van két sorban. A felső: "LSA" 2 v. 3 betű nem olvasható, majd "OP" vagy "OR", az alsó sor nem olvasható. A jobb sarokban egy négyzet alakú logó(?) - több nem vehető ki :( .

üdv Józsi
Szia.
Valóban nem lehet meghatározni ilyen esetben hogy mi lehet,de az biztos hogy 2x vagy lehet 3 szoros ionoszférikus visszaverődés. Eleve ilyenkor elmosódik torzul a kép. A felvétel alapján merem állítani hogy sok ezer kilométeres vétel is lehet. Régebben volt egy pár de nem sok,ehhez hasonló vételem de sosem sikerült azonosítanom.
Üdv.: podapu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

podapu írta:Szia.
Valóban nem lehet meghatározni ilyen esetben hogy mi lehet,de az biztos hogy 2x vagy lehet 3 szoros ionoszférikus visszaverődés. Eleve ilyenkor elmosódik torzul a kép. A felvétel alapján merem állítani hogy sok ezer kilométeres vétel is lehet. Régebben volt egy pár de nem sok,ehhez hasonló vételem de sosem sikerült azonosítanom.
Szia!
A gyanúm, hogy az egyenlítő környékéről jöhetett, a vétel nagyon gyenge volt, a szinkron nehezen állt össze...futott, folyamatosan remegett a kép.
Ma délután is hallottam rádióamatőr forgalmat (morze) 50 MHz-es sávban Csád-ból...igaz harmat gyengén.

üdv Józsi
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Németh Józsi írta:A gyanúm, hogy az egyenlítő környékéről jöhetett, a vétel nagyon gyenge volt, a szinkron nehezen állt össze...futott, folyamatosan remegett a kép.
Ma délután is hallottam rádióamatőr forgalmat (morze) 50 MHz-es sávban Csád-ból...igaz harmat gyengén.
Sziasztok!

"Mint ismert", a Közép-afrikai térségben, a térség országaiban van több, akár jelentős tejesítménnyel sugárzó tv-adó a CCIR 2 (E.2) csatornán. A Közép-afrikai vételi lehetőségekről bővebben is olvashattok a Fórumunk TV-DX fő-könyvtárának a "TV-DX azonosítási segédletek" könyvtárában, a 2012.03.18.-i, térképes kommentemből is.
Egyébként pld. a hollandiai tv-amatőr, Rijn Muntjewerff is vett néhány alkalommal kenyai, zimbabvei, ghánai tv-adást az E.2. csatornán, tehát e térség vétele, akár nálunk is előfordulhatott.
Üdv.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
ING-SAT írta:...
Egyébként pld. a hollandiai tv-amatőr, Rijn Muntjewerff is vett néhány alkalommal kenyai, zimbabvei, ghánai tv-adást az E.2. csatornán, tehát e térség vétele, akár nálunk is előfordulhatott.
Üdv.
Nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar rám mosolyog a szerencse és az alábbi ritka vételről számolhatok be.

Had linkeljek egy videót, amit ma 14:58-kor készítettem. Kb. 14:30-tól folyamatos szinkronjel nyomok voltak láthatók az E2 csatornán. Spektrum analizátoron 4 képvivő (48,25 MHz-hez képest kis eltéréssel) volt látható. Több alkalommal 10-20 másodpercre erősödött csak fel a jel, egy ilyen - harmat gyenge - "csúcson" készült a felvétel:
http://youtu.be/RnlV4QcutFs

Mivel más dolgom volt, a felvételeket kiértékelni csak este kezdtem el...hát jó nagy "mázlim" volt...az egyik felvétel legelső másodpercében egy logó látható (fotón kicsit élesítve). Kb. egy órás netes kutatás után (meg)találtam (fekete/fehérbe konvertáltam).
Kép Kép

Nagy a hasonlóság...szerintetek? én már lekönyveltem, KBC 1 TV - Timboroa Kenya távolság: 5380km (egy adó üzemel az E2-ön). http://www.cck.go.ke/licensing/broadcas ... ister.html

Üdv Józsi
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Németh Józsi írta:...Nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar rám mosolyog a szerencse és az alábbi ritka vételről számolhatok be.
.......
Nagy a hasonlóság...szerintetek? én már lekönyveltem, KBC 1 TV - Timboroa Kenya távolság: 5380km (egy adó üzemel az E2-ön). [url]...
Gratulálok Józsi!

Ez valóban csúcs vétel, csúcs DX! Én a hasonlóságot, egyezőséget, olyan meggyőzőnek tartom, hogy azt teljes megnyugvással könyvelheted el kenyai vételnek, azaz a E.2. csatornán 15/3 kW teljesítménnynel sugárzó (a Viktória tó melletti, az Egyenlítő vonalán lévő) "Kisumu" (Timboroa) vétele sikerülhetett. Ez a vétel még az M.Tóth Laci (dxBozóth) nigériai dx-ét és túlszárnyalja néhány száz km-errel, tehát az eddig ismert magyarországi távolsági csúcsvétel!
Mivel Európában megszünt a VHF-I sávi, gyakran igen nagy jelerőségű tv-sugárzás, így a jövőben, még néhány évig reménykedhetünk ilyen extra különlegességek elcsípésében is.
Mégegyszer gratulálok hozzá Neked!
Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Józsi!

Gratulálok a kenyai vételedhez! Tényleg szerencsés dolog az első pár másodpercben a logó látványa. De hány azonosítatlan vételed is van? Egyszer-kétszer igazán bejöhet! Még jó, hogy pont ment a felvétel! :-) Még egyszer gratulálok!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

Szia!

Ehhez én is csak gratulálni tudok. Rendkívüli eredmény.
Valóban új lendületet adhat a VHF TV-DX vadászatnak.

Üdv. Horváth János
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a gratulációt, de ez az egész csak véletlen...bár egy kicsit elé kellett menni a dolognak. Délnek fordított antenna, vételre kész rendszer és némi információ az aktuális terjedésről...http://www.dxmaps.com/spots/map.php?Lan ... &HF=N&GL=N...és pont időben ott kellett lenni a készülék előtt.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: TV-DX a VHF-I. sávban.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia józsi!

Igen, véletlen! Én meg, ha véletlenül vettem volna repülőjegyet, elrepültem volna Rómába, akkor ott kávézhatnék a Colosseum mellett, épp rálátnék a Forum Romanumra. De nem... :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése