Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
eagle2
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.12.17. 02:17
Tartózkodási hely: Budapest
Vételi telephely: Budapest

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: eagle2 »

4591-esen nem lehetne barkácsolni valamit ?
a nyereséget esetlleg növelni?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1176
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

eagle2 írta:4591-esen nem lehetne barkácsolni valamit ?
a nyereséget esetlleg növelni?
Szia!

Barkácsolni mindenen lehet, de érdemes-e :?: ...ez egy fontos kérdés. Ki lehet próbálni, konkrétumot - szerintem - ne várj senkitől. A kísérletező TV-DX-erek egy-egy antenna megépítése során a bolti ár sokszorosát is elköltik, egy a boltinál 1-2 dB-lel nagyobb nyereségű antenna megalkotása során.
Az Inglar 4591 egy nagyon jó antenna, hasonló "X"-elemes antennák bővítését (elemszám növelés) már többen megkísérelték, több kevesebb sikerrel. Van aki összeépített 2 darabot...5m-es hossznál már mechanikai problémák adódtak.
Ha több nyereségre van szükséged, javaslok 4591-ből 2-es vagy 4-es csoport kialakítását.

üdv Józsi
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2272
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Szia eagla2!
Esetleges barkácsoláshoz van kedved itt egy táblázat segitségül.Könyedén leolvashatod milyik változtatás mihez vezet.

Kép
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Körner 19.3

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok

A Körner 19.3 DX-antenna, URH-ra ismerős valakinek? Nagyon jó, vagy van jobb is? Elméletileg ~9-11dB nyereség mellett tudna 30-38dB E/H viszonyt, ami igencsak magasnak tűnik. Bár, az antenna se apró, 5m-es elektromos hosszt írnak, 5 elemes reflektorfal, 13 direktor. Ehhez hasonló a 15.12-es típus is.

Részletek itt (Az antenna-fájlt, milyen program kezeli le?): http://www.ham-radio.com/k6sti/korn193.htm

Az elemek méreteinek megfelezésével nem lenne alkalmas a III-as sávra? (88 --> 176-180Mhz-től, 108 --> 216-221Mhz-ig.)

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1176
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia "logovadasz"!

A linket ismerem, a Körner 19.3-mal személyesen még nem találkoztam :) Ezzel az antenna konstrukcióval Hans Peter Körner (Ericson cég antenna fejlesztő főmérnöke) a szintén kimagaslóan jó amerikai APS-13-at "múlta felül". Nem egy külföldi fórumon adott személyesen tanácsot a DX-ereknek az általa tervezett antennák után építéséhez. Az antenna konstrukció nagyon ki van hegyezve, állítólag az elemek összeszerelésének, rögzítésének módja sem mindegy. Az antenna átméretezése biztos lehetséges, de félő, hogy nem fogja hozni a kiváló paramétereket. Ha az E/H viszonyt nem nézzük, akkor alapból azt mondhatjuk, hogy az antenna rosszabb, mint egy 15 elemes hosszú-Yagi...így feltehető a kérdés, megéri átméretezni :?:

Javaslom, a fúrás/faragás előtt az MMANA-Gal antenna analizáló szoftverrel történő modellezést.

üdv Józsi
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Úgy tudom, hogy egy ötelemes Yagival lehetőség lenne mind az öt TV sávban dx-elni; ennek van nyeresége az I sávtól kezdve a V sávig. Tudna valaki belinkelni ide egy fényképet a szóbanforgó antennáról?
Üdv: Győzi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1318
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasz Győzi.

Nézd széles sávú antennával nem fogsz jól dx-elni az biztos. Yagiban én még nem láttam az elmúlt 40 évben olyan antennát ami tökéletes lett volna I-V. sávig. M. Cesky,Rádió és televízió vevőantennák könyve foglalkozik úgymond teljesen széles sávú antennával. Megépítettem,fent volt az árbocon egy darabig de gyér eredményeket produkáltam vele. Nem véletlen az hogy bármilyen, URH vagy akár a TV-DX-ről van szó mindenhol igen nagy elemszámú antennákkal találkozol, vagy párban vagy akár négyes csoportba építve. Az egyik szempont az aránylag nagy nyereség és a legfontosabb a minél kisebb nyílásszög és előre hátra viszony az antennáknál. Egy ilyen széles sávú antenna a három legfontosabb tényező egyikét sem tudja. Sokkal jobb az eredmény ilyen esetben a három antenna, VHF I-sáv, III sáv, IV-V sávú UHF antenna és ezt a három antennát egy közösítő szűrőből lehozod egy kábelen.
Üdv.: podapu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Szia Gyuri!

A múltkor mutattad a te antennacsoportodat; szépen ki lehetnek dolgozva.
Te milyen antennát használsz konkrétan az I sávra? Magad építetted ki ezt, vagy be tudtad szerezni?
Üdv: Győzi
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

A lepkének létezik olyan fajtája, melynek az X alakú elemei nem függőlegesen, hanem vízszintesen helyezkednek el egymáshoz képest?
Üdv: Győzi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1318
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Győzi

Csak olyan létezik amelyiknek vízszintesen helyezkednek el az X elemei egymás alat. Ha véletlenül mégis függőlegesen vannak akkor vertikálisan van az antennád! :) Így a H polaritású adásokat nagyon rosszul fogja.

Előző kérdésedre a válaszom, minden antennámat magam építem!
Az I Tv sávra egy 4 eles yagim volt a viharig. Majd tavaszra rendbe hozom azt is!
Üdv.: podapu
Válasz küldése