Európa 50 éves TV-zésének monoszkóp kiállítása: Bécs 2005

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Európa 50 éves TV-zésének monoszkóp kiállítása: Bécs 2005

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

2005-ben, Bécsben került megrendezésre az 50 éves tv-zéssel kapcsolatos kiállítás, amelyen bemutatásra került az elmúlt évtizedekben Európában használt-, illetve vehetõ monoszkóp-, és elektronikus tesztábrák széles palettája. A kiállításon bemutatásra kerültek a földi televíziózás-, a kábeles-, a mûholdas közvetlen televíziózás és az ún. feeds-ek során egyes országokból vehetõvé vált tesztábrák több típusa is. Így az Európán kivüli, egyes ázsiai-, ausztráliai feeds-ek során vett tesztábrák is szerepeltek a kiállítás anyagában. A bécsi kiállíltás során az egyes tesztábrák nagyméretû fotóit belülrõl megvilágított "hengertestekre" helyezték el, s 3-3 db. fotó került így felhelyezésre egy-egy függõleges sávban. (lásd: 1. sor 2. fotó).

Az alábbiakban bemutatnák egy vállogatást a bécsi kiállítás anyagából, amelyeket még Kocsis Feri kamerázott le 2005-ben, s megküldte a készített fotóit részemre. A kézhez kapott "alapanyagból" az alábbi fotókat sikerült kivágni, egyenként "körbevágni". Az egyes fotók "donga" megjelenése tehát ebbõl a világító hengeren történõ megjelenítésbõl adódik. A fotók viszonylag magas száma e helyen valószínûleg gondot nem fog okozni, hisz további, nagyszámú fotó e topikban már nem igen várható.

Üdv.: ING-SAT

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

..... és a kezdetek

Kép.Kép

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Kérem a DX Klub tagjait, illetve a Fórumunk olvasóit, hogy ha valakinek további információja, közlésre szánt fotója, illetve egyébb információs anyaga van e kiállíltással kapcsolatban, úgy azt, itt helyezze el, tegye megismerhetõvé számunkra.

Üdv.: ING-SAT
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Köszönöm Misinek, hogy "használható" állapotba hozta a fotókat, gondolom, nem kis munkával.
Remélem, ezzel sokaknak, köztük nekem is örömet szerzett. Egy-egy érdekes monoszkóp, ETC megbizseregteti ereimet.

Íme a meghívó:

[img]http://ing-sat.what.hu/images/Klub-Foru ... -50[1].jpg[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/Klub-Foru ... -50[2].jpg[/img]
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Feri kérésére kiegészítettem a kiállításról bemutatandó eredi fotósor beszámolóját 3 db további, a "kezdeteket" szemléltetõ tesztábrák fotójával, melyeket a sorozat végére illesztettem be.

Üdv.: ING-SAT
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Az 50 éves európai tv sugárzással kapcsolatos, 2005 tavaszi, bécsi (50 év tesztábrái) monoszkóp-kiállítás alkalmával az osztrákok egy 25 eurós, (ezüst) emlék-érmét is kiadtak, melyre mostanában bukkantam az interneten. Fotóját mellékelten be is mutatom.

Kép..Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szevasz Misi!
Hát ez nem jutott eszembe... Nekem mint érme és ex. bélyeggyûjtõnek...
Az érme természetesen nekem is megvan... De vannak TV adós és monoszkópos bélyegeim is...
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5251
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Kocsis Ferenc írta: De vannak TV adós és monoszkópos bélyegeim is...
Szia Feri!

Akkor valószínûleg a mellékelten bemutatandó - a "magyar 50 éves tv-sugárzás megindulásának" emlékére kiadott - magyar, PM tesztábrás emlék-bélyeged is meg van. Persze én a bélyeget kiadók helyében az 50 évvel ez elõtti (mellékelten szintén bemutatandó), magyar (Dr. Nemes Tihamér) tervezésû tv-monoszkópot tettem volna a bélyegre.

Kép...Kép

Mind e mellett a bélyeg feliratozása-, és a 2007. évben, az 50 éves tv-sugárzásra való hivatkozás sem helyt álló ebben a formában, hisz:
- Hazánkban televízió mûsort, elõször az 1939-es budapesti Nemzetközi Vásáron láthattak a nézõk, filmközvetítés formájában, a dr. Nemes Tihamér által készített zártláncú rendszer segítségével. Élõ adás közvetítésére azonban még közel 20 évet várni kellett.....
- Az elsõ próbasugárzásra 1954. január 20.-án került sor a Posta Agancs utcai (Széchenyi-hegyi) stúdiójából.
- Az elsõ televíziós film felvételére 1954. szeptember 2.-án történt.
- Az elsõ helyszíni közvetítések egy Ikarusz autóbuszba épített magyar gyártmányú 4 kamerás berendezéssel történtek az 1956. április 4.-i katonai díszszemlérõl.
- Az elsõ sorozatban készült tv-vevõkészülék (AT 501) az ORION gyárban készült el 1956. nyarán.
- 1957. május 1.-i felvonulással indult el a Magyar Televízió rendszeres sugározása
- 1957. július 2.-án debütált a TV-Híradó, akkor heti Képes Híradó néven.
- 1957.-ben került képernyõre az elsõ hivatásos tv-bemondó, egy frissen érettségizett szigetszentmiklósi kislány: Takács Marika, aki már az elsõ szilveszteri adást élõben konferálhatta.

Igen röviden, ennyit a Magyar Televízió õstörténetérõl, indulásáról.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése