Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Nem regisztrált olvasók kérdései a tvdxklub@freemail.hu e-mail címre küldött levélben.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Kocsis Ferenc írta:Molnár Viktor írta 2012.01.06. (16:58)

Jó estét ! Csak 1 kérdésem van . Vételi hely Stuttgarttól 25km délre (Unterensingen), s az ORF adását akarom nézni. Bregenz (Lindau mellett) 150 km légvonalban. Van-e értelme megpróbálnom ? Ha ideje engedi , várom válaszát !
Köszönettel: Viktor (Kiskunmajsáról) Tel.: 30/359-2435
Kedves Viktor!

A kérdésére kielégítő választ a német fm és tvdx fórumon kaphat: http://www.ukwtv.de. Létezik egy webes forrás, ami az adóállomás paraméterei és a domborzat figyelembe vételével megjeleníti a kiválasztott adóállomás ellátási területét http://www.dvbtmap.eu. Az alábbi térkép a Bregenz-i adóállomás ellátási körzetét mutatja, amibe már nem esik bele az ön vételi helye.

üdvözlettel: Németh József
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Juhász László" 2013.08.13. (21:47)

Jó estét!
Azt szeretném kérdezni, hogy nálam nem jönnek rendesen a szlovák dig.adások. Július vége körül nagyjából egy hétig stabilan jött a 3. multiplex, némi kockásodással, kb.80%-os jelszinttel, itt Nagycsécsen, ezt a 25-ös csatornáról tudom fogni, az utóbbi kb.egy hónapban szinte nem jött semmi, csak néha-néha sötétedés után egy kis ideig, utána "eltűnt"( a set-top-box is az antennabeállítás opcióban a megfelelő minőségű vételhez kevés jelet mutat, pedig az adó felé van irányítva az antenna(Kassa-Dubník), és a többi multiplexet még eddig fogni sem tudtam, nem tudom miért, erre szeretnék választ kapni.

Előre is köszönöm !
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Kocsis Ferenc" 2013.09.28. (21:38)

Kedves Laci!

Kérdésedre az alábbi fórumon kapsz választ: viewtopic.php?f=12&t=110&p=5141#p5141
Figyeljed a vonatkozó bejegyzéseket.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Bánfi Imre" 2013.09.10. (22:16)

Tisztelt Kocsis Ferenc!

Elnézést, hogy levelemmel zavarom, de a címben feltüntetett témában elég kevés információt találtam az interneten, és az Ön oldala tűnik a legfelkészültebbnek a témában.
Német nyelvtanulás céljából szeretnék rendszeresen német nyelvű TV-t nézni, viszont csak most tűnt fel, hogy az utóbbi években a kábeltelevíziós műsorkínálatból szinte teljesen kikoptak a német csatornák.
Arra gondoltam, hogy talán az osztrák digitális földfelszíni sugárzás lehet a megoldás a problémámra, hiszen Győr talán nincs olyan messze a vételhez.
Sajnos nem igazán értek az antennákhoz és magához a földfelszíni sugárzás technológiájához, ezért gondoltam írok Önnek, aki egyértelműen szakértője a témának.
Tudna nekem tanácsot adni, milyen minimális eszközberuházással válnának elérhetővé számomra az osztrák csatornák?
Köszönöm, hogy elolvasta levelem és várom megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel: Bánfi Imre
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Kocsis Ferenc" 2013.09.28. (21:58)

Kedves Imre!

A vételi lehetőségekről (Győr) a Győr környéki amatőr társaim tájékoztatják az alábbi fórum oldalon:
viewtopic.php?f=12&t=110&p=5143#p5143

Ami a technikai oldalát illeti a dolognak: egy DVB-T (MPEG-4) beltéri egység már 6.500 Ft-tól kapható, az átlag készülékek 10-15 eFt/db -ba kerülnek.
Az antenna sem költséges, egy jó minőségű antenna ára sem éri el a 10 eFt-ot. Viszont Győr esetében tatőtéri antenna kell mindenképpen.

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Kocsis Ferenc írta:"Juhász László" 2013.08.13. (21:47)

Azt szeretném kérdezni, hogy nálam nem jönnek rendesen a szlovák dig.adások. Július vége körül nagyjából egy hétig stabilan jött a 3. multiplex, némi kockásodással, kb.80%-os jelszinttel, itt Nagycsécsen, ezt a 25-ös csatornáról tudom fogni, az utóbbi kb.egy hónapban szinte nem jött semmi, csak néha-néha sötétedés után egy kis ideig, utána "eltűnt"( a set-top-box is az antennabeállítás opcióban a megfelelő minőségű vételhez kevés jelet mutat, pedig az adó felé van irányítva az antenna(Kassa-Dubník), és a többi multiplexet még eddig fogni sem tudtam, nem tudom miért, erre szeretnék választ kapni.
Kedves László!

Sajnos én nem ismerem az észak-keleti országrész vételi lehetőségeit, csak az elméletemet szeretném önnel megosztani. Az ön lakhelyén Kassa-Dubník adóállomás vétele nem a legideálisabb választás, mert az adóállomás dombok mögött, azaz árnyékban van. Analóg sugárzásnál a nagy adóteljesítmény (600kW) miatt ez nem okozott problémát, de DVB-T-nél más a helyzet. Jelenleg legnagyobb teljesítménnyel, 10kW-tal a közszolgálati multiplexet sugározzák, ezt tetézi, hogy nem a 260m magasan lévő régi antenna rendszerről, hanem az adótorony "derekán" elhelyezett segédantennákról (kb. 130m). Ennél a két oknál fogva jelentősen csökkent az adótorony ellátási területe, amit SFN üzemeltetett több hasonló teljesítményű adóval korrigálnak. Az időszakos vétel betudható az időjárásnak, azaz a légkör páratartalmának, magasság függő hőmérséklet eloszlásának.
DE - önnek van egy másik lehetősége, mégpedig a szintén 10kW-os rozsnyói adóállomás, ami a vételi helyétől kb. 80km-re N338° irányban van. Dubník 115km (N20°) távolságához képest ez az adóállomás jelentősen közelebb helyezkedik el, a közszolgálati MUX-ot az 54-es, a kereskedelmi adókat a 27-es csatornán sugározza. Nagycsécstől rozsnyói adóval közel azonos irányban (N330°) "látható" a Király-hegyi adó - 120km távolságban. Az adó 2000m-es tengerszint feletti magassága miatt ennek vételét sem zárom ki.

Javaslatom, érdemes lenne egy próbát tenni - vevőantennát kb. 45°-kal nyugati irányba elforgatni és megpróbálni Rozsnyó ill. Poprád vételét. Terepprofilon látható, hogy domborzati takarás egyik adóállomás irányában sincs. Még egy fontos dolog, ezek az adóállomások függőleges polarizációval sugároznak, az antennát is ennek megfelelően kell szerelni (a szlovák analóg ill. magyar adóállomások vízszintes polarizációt alkalmaznak).

Nagycsécs és a szlovák adóállomások elhelyezkedése:
Kép
Terepprofil azaz domborzat - távolság térkép a három adóállomás és Nagycsécs között:
Kép

üdvözlettel: Németh József
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Juhász László" 2013.10.13. (21:30)

Kedves Ferenc!
Nagyon nagyon hálás vagyok az információkért,és üdvözlöm Németh Urat is!
További sikeres munkát kívánok Önöknek!
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Póczik András" 2013.10.12. (13:00)

Kedves Kocsis Ferenc!

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy a Magyarországon vásárolt
Strong DVB-T (alap) tuner használható e Németországban (Bonn) az
ottani szabadon fogható adások vételéhez?
Az itthon használt szoba antenna elegendő az ottani közszolgálati
vételhez?

Válaszát várva, üdvözlettel.

Póczik András
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Kocsis Ferenc" 2014.10.14. (20.47)

Kedves András!

Németországban DVB-T (MPEG-2) rendszerű a műsorsugárzás, így a Magyarországon vásárolt MPEG-4 vevők megfelelőek ott is (Visszafelé kompatibilis a rendszer).
Ugyanez vonatkozik a TV antennákra is, de az antenna méreténél figyelembe kell venni a TV adó távolságát, esetleges takarásban létét.
Végül javaslok egy fórumot, ahol bármely kérdésére (köztük erre is) választ kaphat.
viewtopic.php?f=12&t=110&p=5196#p5196

Üdvözlettel: Kocsis Ferenc
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Kérdések a DVB-T / DVB-H -val kapcsolatban.

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

"Kávé József" 2013.09.29. (21:44)

Kedves Feri,
köszönöm, hogy feltetted a Facebookra az M3 indulását, a múltkorit is olvastam, megosztottam. Erről a mostani frissítésről eszembe jutott egy gondom és mivel te még mindig nagy szakértő vagy ebben is, ezért megkérdezlek:

Előrebocsátom, hogy nekem T-Home előfizetésem van, két beltérivel tehát ott nincs gondom a digitális átállással, de van egy műholdas beltérim (Strong 4155), egy külön szobában, ahol néha főleg német adókat nézek és a ma még fogható földi adókat, köztük a gyengén fogható helyi adó, a Pécs TV műsorát is. Mit tudsz arról, megmarad ez a Pécs TV, gondolom digitális lesz,ha marad. Nekem igazából a digitális adók nem kellenének, de ez a városi Tv igen. Kell-e ezért set top box-ot vennem, vagy a Strong beltérimmel vehető lesz valahol (a készüléken úgy látszik, mintha DVB adások vételére is alkalmas lenne,de ezt még nem tapasztaltam. Talán kódtörő számok kellenének majd? Mi tudsz erről? Vagy még korai a kérdés?
Ha lesz egy kis időd légy szíves megírni,szerinted mi várható és mit lehet tenni.

Köszönöm előre is.
Jóska.
Válasz küldése