EGYEBEK

A Magyar TV-DX Klub -al kapcsolatos hírek, információk.

Moderátor: ING-SAT

Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Tolómotorok...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

A Covid vírus, valamint a határzárak miatt kicsit nőtt a szabadidőm, így néhány dologra hívnám fel a figyelmet. Elsőként a tolómotor témakörből! Tavaly év végén meghibásodott a Strong 24" típusú tolómotorom a 180-as tükrömön. Mivel e típus már nem beszerezhető (és a régit nem nagyon akartam javítgatni), egy HARL-3624+ (24") típus került felszerelésre. Már a szereléskor feltűnt, hogy a Harl szemmel láthatóan rövidebb (!!!) a Strongnál! És az eredmény: a korábban átfogott 58,0⁰ W - 103,5⁰ E tartomány 49,0⁰ W - 84,5⁰ E -re csökkent... Természetesen a nyugatabbra (és keletebbre) lévő műholdakat is elő tudom varázsolni, de ahhoz a tetőre kell mennem, a tolómotor rögzítését előbbre/hátrébb szerelnem...
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Adatmentés VHS-ről...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Gondolom, nem vagyok egyedül abban, hogy az elmúlt időszakban - az akkori legmodernebb, még elérhető technika mellett - VHS kazettákra készítettem a TV-DX felvételeket... 1972-1988 között kizárólag fotóztam, előbb fekete/fehérben, majd színesben is, majd előhívtam és nagyítottam a fotókat. 1988-tól ez kiegészült a videofelvételek készítésével is. "Elhasználtam" három videomagnót is (a harmadik még most is üzemel, digitalizáláshoz használom), valamennyi a nálam jól bevált Samsung. Pontosan 251 db kazettát írtam tele, természetesen filmekkel, családi felvételekkel, TV-DX-el. Szinte kizárólag nagyon jó minőségű kazettákra készítettem a felvételeket. A jópár DX-es kazetta mellett szinte valamennyi kazettára került "töltelék" DX felvétel... Nos, ezen kazetták digitalizálásának, vágásának, a felvételek rendszerezésének álltam neki március végén! Eddig 95 db kazettát digitalizáltam, melyből 52 db-ot fel is dolgoztam. Ezen kazetták az 1988-1991 -es években készültek (időrendi sorrendben dolgozok velük). A munka során tapasztaltakat osztanám meg. A 30-32 éves VHS felvételek a mai napig élvezhetőek, digitalizálhatók, de van néhány "érdekesség". A PAL rendszerben sugárzott TV műsorok felvétele (pl. osztrák, német, holland stb.) szinte kifogástalan minőségben maradt fent, míg gyengébb, esetenként szinkronhibás a saját kamerával felvett és kis kazettáról nagyra másolt felvételek többsége ezen időszakból. A SECAM rendszerű adásokból rögzített (Magyarország 1996-ban állt át a PAL rendszerre) 29-32 éves felvételek esetében a lejátszáskor az fekete/fehér, 1-5 másodpercre sűrűn bevillanva egy-egy szines "képkocka"...

Néhány kazetta, a nem feltétlen a kiváló minőségűek közül (de TV-DX relikvia)...
Kép
Kép
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: EGYEBEK

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Feri!
A SECAM rendszerű adásokból rögzített (Magyarország 1996-ban állt át a PAL rendszerre) 29-32 éves felvételek esetében a lejátszáskor az fekete/fehér, 1-5 másodpercre sűrűn bevillanva egy-egy szines "képkocka"...
SECAM adásra kétfajta rögzítési eljárás létezett...lehet nem azonos módszerrel játszod le a kazettát, mint ahogy rögzítetted (másik képmagnó).
https://prohardver.hu/tema/video_digita ... -2188.html

üdv Józsi
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: EGYEBEK

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Németh Józsi írta:Szia Feri!
A SECAM rendszerű adásokból rögzített (Magyarország 1996-ban állt át a PAL rendszerre) 29-32 éves felvételek esetében a lejátszáskor az fekete/fehér, 1-5 másodpercre sűrűn bevillanva egy-egy szines "képkocka"...
SECAM adásra kétfajta rögzítési eljárás létezett...lehet nem azonos módszerrel játszod le a kazettát, mint ahogy rögzítetted (másik képmagnó).
https://prohardver.hu/tema/video_digita ... -2188.html

üdv Józsi
Adatmentés?? Volt, rá technikai megoldás, hogy 0-ákkal és 1-esekkel írjunk tele egy vhs-t, már a '90-es években, mint ahogy régen, mondjuk egy floppy-t, a PC-n. (~1GB/óra, ha jól rémlik.) Ez inkább: Érték és Emlékmentés!!
Kocsis Ferenc írta:1988-tól ez kiegészült a videofelvételek készítésével is. "Elhasználtam" három videomagnót is (a harmadik még most is üzemel, digitalizáláshoz használom), valamennyi a nálam jól bevált Samsung. Pontosan 251 db kazettát írtam tele, természetesen filmekkel, családi felvételekkel, TV-DX-el. Szinte kizárólag nagyon jó minőségű kazettákra készítettem a felvételeket. A jópár DX-es kazetta mellett szinte valamennyi kazettára került "töltelék" DX felvétel... Nos, ezen kazetták digitalizálásának, vágásának, a felvételek rendszerezésének álltam neki március végén! Eddig 95 db kazettát digitalizáltam, melyből 52 db-ot fel is dolgoztam.
Én, a sajátjaimat, már több éve digiztem, úgy ahogy PC-n, egy TV-tunerrel. Najó, ha akarnám, DVD-felvevővel is nekik eshetnék. Túl vagyok, már 100+ filmen, ami azt illeti. Voltak, a piacos kalóz, másolt szinkes/narrátoros cuccoktól kezdve, a moziban felvett, feliratos filmeken át, a '80-90-es évekbeli SECAM/PAL-os MTV-s felvétekkel karöltve, a mai 2000-es évek ker. TV-s felvételekig bezárólag minden. Meg, pár gyári kazi is. Amit, nyögvenyelősen tudnátok digizni, ahogy olvastam valahol, az a S-VHS-re erőltetett vagy sima VHS-re (S-VHS-ként megtévesztve a videót, a kazi megfúrásával), erőltetett (ME)SECAM-os felvételek visszajátszása.
Kocsis Ferenc írta:A munka során tapasztaltakat osztanám meg. A 30-32 éves VHS felvételek a mai napig élvezhetőek, digitalizálhatók, de van néhány "érdekesség". A PAL rendszerben sugárzott TV műsorok felvétele (pl. osztrák, német, holland stb.) szinte kifogástalan minőségben maradt fent, míg gyengébb, esetenként szinkronhibás a saját kamerával felvett és kis kazettáról nagyra másolt felvételek többsége ezen időszakból. A SECAM rendszerű adásokból rögzített (Magyarország 1996-ban állt át a PAL rendszerre) 29-32 éves felvételek esetében a lejátszáskor az fekete/fehér, 1-5 másodpercre sűrűn bevillanva egy-egy szines "képkocka"...

Néhány kazetta, a nem feltétlen a kiváló minőségűek közül (de TV-DX relikvia)...
Pontosan, milyen SAMSUNG videókkal lettek ezek a kazik felvéve és a 3.-ikként működőképes maradt, az melyik típusa volna?? Én nálam, ahogy feltűnt, a PAL-os felvételeknél eléggé változó a helyzet. Belebotlottam, egy ~30 éves PAL-os felvételbe, a német RTL-ről, az ténylegesen nagyon jó minőségben maradt fent, de nem ez a jellemző az akkori felvételek zömére, pláne ha másolt is. A jól sikerült SECAM-felvételek is meglepően jó minőségben tudnak, néha egy-egy kazi mélyéről előkerülni. Ezek, valahogy jobban fekszenek a Pana videónak és felvevőnek. Volt, olyanra példa, hogy szinte 0(!) képhibával került le a szalagról, egy-egy ilyen felvétel. (Narrisnál, atomritka.)

Ami, meg a FF-ben leledző SECAM felvételeidet illeti: Mivel és hogy digitalizáltad őket?? A szinkronhibák, miben viszonyulnak meg? (Ugrál, remeg a kép, alul-felül hangyásabb?) A videóban van beállítási lehetőség, hogy milyen videóformátumú szalagot kívánsz lejátszani?? (AUTO/NTSC/PAL/SECAM) Ilyen, felvételbe én is belebotlottam már sajna, kölcsönkért vhs-eknél és ott is SAMSUNG videóval lettek ezek felvéve. Mellesleg, Józsi utalt is rá, mi lehet még a másik oka neki. (Több mint valószínű, hogy nem MESECAM-ban rögzültek ezek, a szalagokra.) Erre, videót nem könnyű manapság fellelni. Olyan TV-s felvételt is volt alkalmam látni, gyűjtői darabot, ahol kis időre, az egyébként PAL-ban rögzült/leadott adás, SECAM-ba ment át és vissza. Amúgy, minden digizés előtt, nem árt a szalagpályát alaposan megtakarítani és netán a kazikat is átcsévélni és csévélésenként is takarítgatni, újra és újra. Pláne, ha már porosodó, netán penészes darabról van szó. Nameg, a fejeket is. Ilyen, monoszkóp-os vhs tokom van nekem is 1db. A benne lévő kazi, nem biztos, hogy a belevaló 'fajta' volna.

Üdv:
logovadasz
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: EGYEBEK

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

logovadasz írta:Adatmentés?? ... Ez inkább: Érték és Emlékmentés!!
...Pontosan, milyen SAMSUNG videókkal lettek ezek a kazik felvéve és a 3.-ikként működőképes maradt, az melyik típusa volna??
...Ami, meg a FF-ben leledző SECAM felvételeidet illeti: Mivel és hogy digitalizáltad őket?? A szinkronhibák, miben viszonyulnak meg? (Ugrál, remeg a kép, alul-felül hangyásabb?) A videóban van beállítási lehetőség, hogy milyen videóformátumú szalagot kívánsz lejátszani?? (AUTO/NTSC/PAL/SECAM) Ilyen, felvételbe én is belebotlottam már sajna, kölcsönkért vhs-eknél és ott is SAMSUNG videóval lettek ezek felvéve. Mellesleg, Józsi utalt is rá, mi lehet még a másik oka neki. (Több mint valószínű, hogy nem MESECAM-ban rögzültek ezek, a szalagokra.) Erre, videót nem könnyű manapság fellelni. Olyan TV-s felvételt is volt alkalmam látni, gyűjtői darabot, ahol kis időre, az egyébként PAL-ban rögzült/leadott adás, SECAM-ba ment át és vissza. Amúgy, minden digizés előtt, nem árt a szalagpályát alaposan megtakarítani és netán a kazikat is átcsévélni és csévélésenként is takarítgatni, újra és újra. Pláne, ha már porosodó, netán penészes darabról van szó. Nameg, a fejeket is. Ilyen, monoszkóp-os vhs tokom van nekem is 1db. A benne lévő kazi, nem biztos, hogy a belevaló 'fajta' volna.
Kedves Jóska!
Igazad van: ez tényleg emlékmentés!
A jelenleg is működőképes videóm típusa: "Samsung SV-651X" A korábbi videóim közül az egyik biztosan még a padlásomon pihen, majd előkerítem, megnézem a típusát...
A digitalizálást "AverMedia DVD EZMarker 7" (Model No. C039) stickel végzem, "CyberLink PowerDirector 17" szoftverrel. A régi SECAM felvételek a PowerDirector PAL videobeállítása mellett hibátlanul lejátszhatók fekete/fehérben. A PowerDirector beállítását SECAM-ra váltva a felvétel simán lemegy fekete/fehérben, de sűrün "pattan" a kép, színesre váltva egy-két pillanatra. MESECAM rendszerű videóm nem volt... Az nálam is előfordult, hogy SECAM felvételt lejátszva a PowerDirector automatikusan visszaállt menet közben PAL-ra (fordítva nem)... Másolás előtt a szalagokat mindig átcsévélem legalább kétszer, bár a tárolása pormentes helyen, szobahőmérsékleten történt.
A "Satellite" szalagokat (pár db) mint írtam relikviaként vásároltam. Az ugyancsak gyenge minőségű "Watson" szalagot pedig azért, mert akkoriban ez volt az első elérhető 5 órás szalag... Ezekre egyébként DX felvételek kerültek...
És végül még egy érdekesség: egyes régi szalagok esetében a PowerDirector megszakítja a digitalizálást, jelezve, hogy védett tartalomról van szó (!) Maga a műsor lejátszása tovább megy... Ezek sűrűbben (de nem feltétlenül) a SECAM felvételeknél fordulnak elő, szinte minden esetben gyenge TV vételnél...

Üdv: Feri
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: EGYEBEK

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Kocsis Ferenc írta:Kedves Jóska!
Igazad van: ez tényleg emlékmentés!
A jelenleg is működőképes videóm típusa: "Samsung SV-651X" A korábbi videóim közül az egyik biztosan még a padlásomon pihen, majd előkerítem, megnézem a típusát...
Szia Feri!

A videód, sajnos nem tudja a MESECAM-ot! (A használati útmutatók zömében, nem látni erre utalást.) Remélhetőleg, hardveresen tudja, a SECAM-ot, a digizőketyere. (Ez is egy ok lehet.) A kézikönyvben semmi nyoma ennek. Valószínűleg, ott kell keresni elsőként, az FF-kép okát. Kell keríteni, egy olyan videómagnót, amelyik tudja. A legbiztossabb olyan videó lenne, amely a francia SECAM-ot is lekezeli, nem csak a MESECAM-os felvételeket. Jó esetben, egy kommerszebb Panasonic magnó is megteszi. Pl.: NV-HV sorozat nagytestvérei.

De! Az, az extrém eset is előfordulhat egyes felvételeknél, hogy eleve SECAM-színsegédvivő jel megléte nélkül kerülhettek rögzítésre a szalagra, az adott felvétel. Vagyis, mindegy hogy játszod le, fekete-fehér marad. Akkoriban, amikor fel lettek véve, színes volt a visszajátszott felvétel? (Az eleve gyenge felvételeket leszámítva.) Amikre, utaltam tegnap, azok elképzelhetőek, hogy már ilyenek voltak eleve, mivel semmi szín nem volt a kb. 10 órányi videóanyagban, pár db(!) kósza színes képkockán kívül.
Kocsis Ferenc írta:És végül még egy érdekesség: egyes régi szalagok esetében a PowerDirector megszakítja a digitalizálást, jelezve, hogy védett tartalomról van szó (!) Maga a műsor lejátszása tovább megy... Ezek sűrűbben (de nem feltétlenül) a SECAM felvételeknél fordulnak elő, szinte minden esetben gyenge TV vételnél...
Na, ez is egy bosszantó hiba tud lenni. Nálam, ilyenre TV-tunerrel sosem volt gond, mert egyszerűen letojta a másolásvédelmet, a tunerkártya/digizőszoftver. Digizésre, a Fly2000TV volt használva, a Lifeview FlyTV Prime 30 vagyis a FlyVideo 3000 analóg tunerkártyával. (https://ibb.co/3h6rqrp) Digizésre, ingyenes alternatívaként, ott a Dscaler is. Ilyenbe, a DVD-felvevőkkel is belebotol az ember, hacsak nem kerít egy Fullframe TBC-s S-VHS-magnót vagy külső TBC-egységet, amivel megszabadulhatunk, a másolásvédelemtől és ezzel együtt, az esetleges ilyen hibák, nagy részétől is. Nálam, PAL-os felvételeknél jött ez inkább elő. Másodjára, már nem igazán volt erre példa, pont ugyanott, ha netán elsőre előjött volna. De, SECAM-nál is volt erre példa. De, van másolásvédett 'másolt' vhs-felvétel is a (került) kazik mélyén. Ez, se egy gyakori lelet.

Továbbá, nem tudom belefutottál-e már, olyan bosszantó hibába, hogy az adott felvétel hangja végig jó halk vagy váltakozó hangerejű? Sajnos, ilyenre is volt példa, legfőkképp SECAM-os anyagoknál. A lenti bal oldali kép is egy ilyenből való.

Kép Kép
.SECAM-os kalóz? (DVD-felvevő)...PAL-os kalóz narris (TV-tuner)...

/Még keresek elő pár képet, a lemezek mélyéről/

Az ígért képek, minta gyanánt:

Kép Kép Kép
..PAL, kalóz/narr. (DVD-felvevő)..PAL, 1988-91 Műholdas TV (DVD..)..PAL, 1996, MTV-s felvétel (DVD.)

Az 1996-os MTV-s felvételen, még ott a SECAM-korszak öröksége. Valószínűleg, lehet még SECAM-os kópiáról került vetítésre, azért is bordós a kép teteje. A lentebb látható, másik MTV-s felvételen, ennek már nincs nyoma.

Kép Kép Kép
..Feliratos mozis (anamorf 16mm?)..2000-es MTV1-es felvétel..1990-92-es TV-felvétel, talán kábelTV-s forrásból. (PAL/DVD-felvevő)

A furcsábbak, SECAM-ban:

Kép Kép
..1990, MTV-2-es felvétel (DVD.)...Többször másolt (DVD.)...

Kép Kép
..kalóz vagy MTV-s, kék-csíkos.....SECAM-felvétel, FF-ben..... (mindkettő: DVD..)

Ami, nekem még mindig homályos, technikai oldalról, a régi SECAM-os felvételeknél, a kék-csíkos variánsa. Csak, 1 kazin botlottam bele eddig ilyenbe. Videómagnó sajátosság vagy felvételi mód-tól függ? (Natív vagy MESECAM, stb..) Netán, másolás következménye? Az FF-képű, egy kölcsön vhs-ről van, amire utaltam fentebb, hogy milyen lehetséges oka van neki. SECAM-felvételeknél, el lehet veszni, hogy miféle forrásból van, ha nincs konkrét nyom a felvételben, az eredetére. Amiből nincs, az a narris+SECAM-kombó, ami a legritkábban fordulhat elő, egy vhs-en.

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Adatmentés VHS-ről...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

logovadasz írta:Pontosan, milyen SAMSUNG videókkal lettek ezek a kazik felvéve és a 3.-ikként működőképes maradt, az melyik típusa volna??
Samsung SVX-303:
Kép
https://ibb.co/MfWR6gw
https://ibb.co/JmG1PPj

Samsung VX-370:
Kép
https://ibb.co/SywKwX1
https://ibb.co/YtTvqF6

Samsung SV-651X:
Kép
https://ibb.co/N3Y5p7L
https://ibb.co/DW0RKtg
https://ibb.co/2YTcKWL

(A videók a beszerzési időpontok sorrendjében!)
Az SV-651X videomagnó üzemel jelenleg is, a másik kettő hibás, a padláson "konzerválva"...
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Re: Adatmentés VHS-ről...

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Szia Feri!

A kézikönyvek adatlapjait átnyálazva, kitűnt, hogy kettő alkalmatlan a MESECAM-ban rögzített felvételek lejátszására. (A "B/W signal" szöveg, az adatlapokon, erre utalhat.) A másodikat, a VX-370-est kéne beröffenteni vagy egy másik jó magnót kölcsönkérve, letesztelni valamilyen SECAM-ban vett/rögzített MTV-s felvételen a 'műsort', hogy színes lesz-e. Az az eset is elképzelhető (ha csak, nem mindegyik, a VX-370-essel lett felvéve, ami SECAM-ban volt vehető.) hogy eleve FF-ben került rögzítésre a kazettákra, az adott felvétel. Gyengébb DX-felvételeknél még elmegy, ha a TV-n, sem volt színes a kép. A francia TV-adók zöme, lehet mindenképp FF lesz, akárhogy is játszod le őket. Valahogy, feléleszteni kéne, a VX-370-est, ha nincs másik magnó.

Üdvözlettel:
logovadasz
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Tolómotorok...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Kocsis Ferenc írta:Már a szereléskor feltűnt, hogy a Harl szemmel láthatóan rövidebb (!!!) a Strongnál!
Megnéztem és tényleg így van! A munkahenger hossza a 24" -os tolómotoroknál a Strong esetében 69,5 cm, míg a Harl esetében 66,2 cm !

Üdvözlettel: Feri
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Árak anno...

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Egy kis nosztalgia az 1989-es árjegyzékből...

Kép
Válasz küldése