Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 915
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

M.Győzi írta:Ha előbb nem, holnap kiderül, hogy lesz-e valami változás az adóteljesítmények terén is. Igaz, azt írták, hogy ezek változatlanok maradnak, viszont kérdés, hogy felcserélődnek-e.
Nem valószínű, mivel a max. adóteljesítmény nem műsor, hanem frekvencia függő!
Avatar
Pasa
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2009.09.20. 23:40
Tartózkodási hely: Budapest XVII.
Vételi telephely: Budapest XVII.

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Pasa »

Németh Józsi írta:Széchenyi-hegy körzetében már az analóg is a 24-41-en üzemelt 1993? óta...
A 24-esen a 60-as évek végén, a 41-esen és az 58-ason pedig a 80-as évek végén indult az analóg sugárzás.
t.tamás1991
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2020.01.18. 19:45
Tartózkodási hely: Romhány
Vételi telephely: Romhány

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: t.tamás1991 »

Pasa írta:
Németh Józsi írta:Széchenyi-hegy körzetében már az analóg is a 24-41-en üzemelt 1993? óta...
A 24-esen a 60-as évek végén, a 41-esen és az 58-ason pedig a 80-as évek végén indult az analóg sugárzás.
Ha nem tévedek a 24-es először az M2-é volt később az RTL kapta meg. A 41-esen volt az M1, 58-on meg a TV2. Tisztán emlékszem rá innen vettük az adást erősítős lepkével a TV2 képe már mákos volt előbbi kettőé viszont tükör tiszta.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!
Pasa írta:
Németh Józsi írta:Széchenyi-hegy körzetében már az analóg is a 24-41-en üzemelt 1993? óta...
A 24-esen a 60-as évek végén, a 41-esen és az 58-ason pedig a 80-as évek végén indult az analóg sugárzás.
Bár eltértünk a topic témájától, igazad van, akkor legyünk pontosabbak. Az UHF 24-en a 2. műsor sugárzása 1971-ben indult el 5kW-tal, ezt az adót a 70-es évek közepén 40kW-osra cserélték. Az OMK-ból a 41-es csatorna használatba vétele valamikor a 1980-as évek első felében történt meg, ez az MTV1 műsorát 80W-tal, később 1kW-tal relézte. 1993 v. 1994-ben helyezték üzembe a 20kW-os NEC adót a 41-es csatornán (én erre a dátumra gondoltam), ez az adó érte meg az "analóg" lekapcsolást. Az 58-ason először a TSS-1 adása ment, azt nem tudom, hogy mikor helyezték üzembe, mert semmi infó nincs róla, ennek a helyére jött a TV2 20kW-tal 1997-ben.

Ha azt nézzük, 1993-94-től érte meg szélessávú UHF antennát telepíteni Széchényi-hegy vételére, a teljes ellátási körzetben egy antennával lehetett MTV-1-et és MTV-2-t venni, aki közel lakott, az még az orosz műsort is nézhette.

üdv Józsi
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Ezt az antennát: https://rad-sat.com.pl/shop/instalacje- ... r-lte.html
alkalmaztam a Szlovák DVB-T vételre (Nyitra-Párkány viszonylat) és hihetetlen vétel javulást tapasztaltam mindhárom MUX esetében (28-45-48-csatornák).Ha valaki keresne viszonylag kis méretü, de nagy nyereségü antennát akkor ezt a DPM HN 62-es antennát nagyon tudom ajánlani.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Szia Tibor.

Nem tudom magamban tartani hogy ne írjak, mivel egy ilyen nagyságú antenna legnagyobb nyeresége nem haladja meg a 16-17dBi nyereséget ami dB-ben 13.8-14.8 dBd. Főleg ezeknek a szélessávú antennák nyereség maximuma 800 MHz körül van. 470 MHz en jó ha elérik a 9-11dBi nyereséget típustól reflektor fal nagyságától, szögétől függően. Tény hogy hegyvidéki területeken jól használható ahol gyenge a rálátás az adóra, mert minden kósza visszaverődött jelet jobban összeszed mint az irányított antenna. Ahhoz hogy 20dB nyereség összejöjjön nagyon speciálisan méretezett igen hosszú, vagy egy 20 elemes 4-es csoportantenna sem biztos hogy tuja ezt a nagy nyereséget, dB-ben!
Tapasztaltam, de a gyakorlatban is kipróbáltam, az utóbbi években hogy a gyártók, vagy a forgalmazók a valóságot meg sem közelítő értékeket adnak meg egy némelyik antennára. Ez az antenna TV-DX-re alkalmatlan! Főleg nagy távolságra.
Üdv.: podapu
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Kedves podapu.
Én csak azt irtam le amit tapasztaltam.Erre az antennára azért figyeltem fel mert már nem a szokásos 21-69-es csatornákra van méretezve,hanem a 21-59-es csatornákra (474-786 MHz),ami miatt az általam megcélzott 45-48-as csatornák közel a nyereségmaximumán vehetőek.Valóban hegyekkel van körbevéve a vételi helyem,de ekkora vételjavulást még eddig nem tapasztaltam.Tavaly csináltam egy 20 elemes csatornacsoport antennát a 45-48-as vételhez,és az az antenna sokat javitott a vételen az addig használt szintén szélessávú antennához képest,de azt a javulást amit ennél a DPM HN-62-es antennánál tapasztalok meg sem közelitette.Azt gondoltam,hogy a 45-48-as csatornák vétele javulni fog,de ami meglepett,hogy a tőlem 100km-re levő Nyitráról (ami szerencsémre tőlem egy irányba esik a 45-48-as csatornán sugárzó Párkánnyal) sugárzott 28-as csatorna vétele állandóvá vált! Nem tudom,hogy mit jelent az hogy TV-DX-re alkalmas antenna,de ha hegyek takarásában 100km-ről stabil a vételem,akkor olyan helyen ahol elvileg rálátás van a venni kivánt adókra talán még távolabbról is képes azokat venni.Ami fontos,hogy a tapasztalt kiváló vétel vertikális adókra vonatkozik,horizontális pozicióban nem próbáltam ki,és természetesen semmiféle erősitőt sem használtam.Nem tudom,hogy létezik-e olyan erősitő ami tolerálja a nagyon nagy (70-80db) bemeneti jeleket,amiből hátulról Budapestről öt is van (24-29-34-38-41 csatornák) és ennek ellenére tud javitani a sokkal kisebb távoli adók jelén,eddig minden erősitő túlvezérlődött és tönkretette a vételt.Ezért kerestem egy olyan antennát ami erősitő nélkül is meg tudja oldani a vételt,és szerencsére megtaláltam.
Amit még érdemes leirni,hogy nagyon irányérzékeny,ha öt fokot forgattam rajta már durván csökkent a jelszint,ami azt jelzi,hogy egy igen jól irányitott antennáról van szó,ilyen irányérzékenységet még a csatornacsoport antennánál sem tapasztaltam,és úgy tudom,hogy a nagy irányérzékenység egyenlő a nagy nyereséggel,de lehet hogy ezt rosszul tudom.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Tibor.

,, Amit még érdemes leirni,hogy nagyon irányérzékeny, ha öt fokot forgattam rajta már durván csökkent a jelszint,ami azt jelzi,hogy egy igen jól irányitott antennáról van szó,ilyen irányérzékenységet még a csatornacsoport antennánál sem tapasztaltam,és úgy tudom,hogy a nagy irányérzékenység egyenlő a nagy nyereséggel,de lehet hogy ezt rosszul tudom. ??

Na ezt azért kár volt le irnod! Egy Triplex antenna főleg vertikálisan, 60 fokos nyílásszögben mindent lát. Nem kell egy buta antennát agyonra dícsérni. Mindenki tudja hogy mire fejlesztették ki!
Azokon a területeken ahol nincs rendes rálátás az adóra, és a vissza verődött jeleket szedi össze az antenna, oda tökéletes! Írod hogy 5 fokon belül el megy a jel ha elfordítod, egy ennyire szélessávu antenna ha 5 fokon belüli jelet vesz az egyértelmű hogy visszavert jel! Ráadásul a visszaverődési pont igen közel van.
Üdv.: podapu
Tibor

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Szia podapu.
Visszavert jel hogyan lehet pontosan megeggyező az adó irányával?
Miért nem veszi a visszavert jelet a csatornacsoport antenna,ugyanis még fel volt szerelve mikor ezt az új antennát felraktam? Már két hete hogy felszereltem és azóta is folyamatos a vétel mindhárom frekin,ilyen a régi antennával sosem volt.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Hozzászólás Szerző: podapu »

Tibor, Akkor az előző antennáiddal valamit elcsesztél de nagyon!
Üdv.: podapu
Válasz küldése