Antennák földi vételhez

Hol és mit érdemes vásárolni.
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

Kocsis Ferenc írta:Szevasztok!
Legújabb tagunk, Laczó János kérdése: van valakinek tapasztalata az alábbi antennáról?
"Szeretnék épiteni egy lepkeantennákból álló rendszert.Gondoltam itt a kettő a kettőn rendszerre.
Erre az antennára gondoltam: http://www.ostelsat.hu/szelessavu_anten ... _A0024.htm "
Én ma vettem hozzá egy LNA 188-as erősítőt, majd ha időm engedi tesztelem a szlovák vételre, közeli vételre (25-30 km-re) erősítő nélkül is alkalmas lehet, de erősítővel sokkal többre képes. ?ár évekkel ezelőtt alkalmaztuk ezt a típust is még az analóg időkben, de ma is tökéletesen teszi dolgát ismerősi körökben sok helyen a hozzá adott erősítő panellel, még csak nem is az LNA családdal, szerintem ezzel az LNA típussal jobb vételt lehet elérni, mint a régi félével amit még régen adtak hozzá.
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Személyes tapasztalatom csak minimális, az is negatív...anno dombok között inhomogén térben próbálkoztam vele...sikertelenül. A miértre itt a válasz az USA-ból, ahol ezt az antenna elrendezést "16 bay antenna" néven említik...
http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/16bay.html - "Why this 16-bay antenna might not work" - "Miért nem működik ez a 16 elemes antenna" - mert szinte képtelenség olyan ponton felállítani a nagy felületű UHF antennát, ahol az összes venni kívánt adó homogén erőtérrel van jelen az antenna teljes felületén...

A negatív tapasztalatom ellenére, kipróbálnám, hogy síkvidéki viszonylatban ez az antenna mire képes...

üdv Józsi
Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: scansat »

Sziasztok.
Erről az antennáról vannak hazai tapasztalatok?
Winegard HD7698P Platinum

Kinézete és szerkezete több mint érdekes. Elég bonyolultnak is tűnik ahhoz hogy csak a ficsör miatt nézzen ki úgy ahogy. A gyártó majd 110Km-t ad hatótávnak meg, de persze a HD meg 4K szavakkal bőven tűzdeli a reklámot. 130 USD free shipping most. Munkatársammal néztük, tán megérné kipróbálni?

https://d38mfwkkxtsm2m.cloudfront.net/d ... 450292.pdf
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1174
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
scansat írta:Erről az antennáról vannak hazai tapasztalatok?
Winegard HD7698P Platinum
Szerintem hazai tapasztalat nincs, de itt egy link: http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/comparing.html - engedd meg, hogy "elemezzem":
FF Winegard HD-7698P VHF/UHF Combo
Mint látható, ez egy 2 sávos antenna - VHF III. sávban 10 elemes "LDPA" - 190 MHz-en 8,5dBd nyereséggel (kb. 7 elemes Yagi), az UHF sávban 13db direktor, 5db dipol (LDPA), ill sarokreflektor - 6...14dBd (470-790 MHz) nyereséggel.
Ajánlom figyelmedbe a J Channel Master 4221 - 9...13dBd (470-790 MHz) nyereséggel rendelkezik - erre a gyártó majd 100km-t (60+ miles) ad...és ezt az antennát mi csak "nagy lepkének" nevezzük.

Vigyázni kell az USA-ból származó értékelésekkel, ajánlásokkal, mert ott a hatóság (FCC) a digitális UHF adók teljesítményét 1000 kW ERP-ben maximálta, míg az ITU 200 kW ERP-t ajánl maximumnak, de a gyakorlatban 50-100 kW ERP max teljesítményeket használnak (EU-ban az adóteljesítmény tized része, mint az USA-ban). Az adótorony méretek is eltérnek, USA-ban sík vidéken 500-600m magas adótornyokat is építenek, míg nálunk pl. a Győr-Szabadhegy-i torony csak 95m magas, de a szentesi sem éri el a 240m-t (magasabbról nagyobb terület sugározható be).
https://youtu.be/40F8mALRukA
https://youtu.be/ZaDGDSKqUNU

üdv Józsi
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Sziasztok!
Elnézést kérek,de folyamatosan hétvégeken is dolgozom,ezért nem tudtam érdemben eddig nyilatkozni a nagylepke antennákról
Ugyanis merő kíváncsiságból én megépitettem a kettő a kettőn rendszert úgy horizontálisan,mint vertikálisan.
Kép
Remélem vasárnap már nem kell menni dolgozni.Jelentkezni fogok a tapasztalatokkal.
Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: scansat »

Szia Józsi!

Hát hála és köszönet! Nem gondoltam volna hogy egy ilyen bonyolult szerkezetű antenna csak ennyit tud. :(
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Avatar
scansat
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2013.12.03. 20:59
Tartózkodási hely: Tét
Vételi telephely: Tét

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: scansat »

Laczó János írta:Sziasztok!
Elnézést kérek,de folyamatosan hétvégeken is dolgozom,ezért nem tudtam érdemben eddig nyilatkozni a nagylepke antennákról
Ugyanis merő kíváncsiságból én megépitettem a kettő a kettőn rendszert úgy horizontálisan,mint vertikálisan.
Kép
Remélem vasárnap már nem kell menni dolgozni.Jelentkezni fogok a tapasztalatokkal.
Szép! Én raktam volna azért rá egy tolómotort hogy a széles sáv maradjon. Mire szeretnéd használni?
"...and remember that closed source leads to the dark side of the force! "
Jaume Sabater
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Sziasztok!
Ígéretemhez híven megosztom a tapasztalataim a nagylepke csoportantenna vételi tapasztalataimról.
Kb. 2 évvel ezelőtt teszteltem a rendszert.Elsősorban arra voltam kíváncsi,hogy a DAB-ot hogyan fogja.
Akkor még nem ismertem a Harcsenko-féle kettős qvadot.
Gondolom,hogy sokan úgy ismerik a nagylepkét,hogy ez egy UHF antenna.
Bizony tudja a III. sávot is,de nem akkora nyereséggel.
Annó simán fogtam vele (1 darabbal) az SR1,SR2,Markiza szlovák adókat Poprádról.(200 km.) Igaz viszont,hogy sokkal nagyobb teljesitménnyel sugároztak,mint most.
Mivel a QTH-m sik,reflexio mentes területen található,az Alföldi amatőröknek bátran merem ajánlani.
Visszatérve a DAB vételre,egy átlagos napot választottam ki tesztelésre.
Rtl-es stickem van.Az antennák közösítési pontjára egy lengyel brutál erősitőt (SWA 9701) tettem. Ez a nagylepke lokátor kb. 12-14 SNR-rel vette a budapesti DAB-ot.
Lényeg az,hogy müködött.
Nem volt ilyen szerencsém a horizontális verzióval. Olyan szinten leültette a HEVC-es Strongomat,hogy kikapcsolni is csak a hálózati csatlakozó kihúzásával lehetett.A szerviz azóta kijavitotta.
Tapasztalat: Ha valaki szeretné megépiteni csak 20x20-as aluminium zártszelvényt használjon vascsövek helyett.Nagyon megszenvedtem vele,mire fölvittem a tetőre.
Ne használjatok nagyteljesitményű erősitőt,bőven elegendő egy kiszajú 10-15 db-es erősitő!
Avatar
Laczó János
Hozzászólások: 472
Csatlakozott: 2017.03.12. 15:53
Tartózkodási hely: Kengyel (Jász-Nagykun-Szolnok megye)

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Laczó János »

Szia scansat!
Nem fogom használni ezeket az antennákat.
Nem azért,mert nem jók,csak időközben megépitettem a Harcsenko-féle kettős qvadot,melynek a nyeresége 9 dBd végig a III.sávon.
Mivel a fő profilom az FM RDS DX, tv-t nem is igen szoktam nézni.Pedig mindenem volt a TV-DX. Gyuri barátomtól kaptam egy kiváló polárváltót és egy FESA 818 N60-at).Még minden lehetséges...
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1557
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Antennák földi vételhez

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Laczó János írta: megépitettem a Harcsenko-féle kettős qvadot,melynek a nyeresége 9 dBd végig a III.sávon.
Szia János, sziasztok!

Ha jól tudom, az általam küldött méretek alapján készítetted azt a quadot, amiről írsz. A méretezése nem azonos az általad említett Hercsenko-féle antennával, így a nyeresége, és a sávszélessége sem azonos azzal.
Íme, a nyereséggörbe, és a hozzá tartozó E/H viszony grafikon, a MmanaGal progi szerint:
Kép

Látható, hogy az antenna a VHF-III. sáv alján és felső részén már nem hibátlan, ami a nyereségnövelés miatt felszerelt hullámvezetőknek, és a reflektorfalnak köszönhető. Én egy 24 dB erősítésű, kis zajú erősítővel használom. Még nem tapasztaltam túlvezérlődést, de majd, ha egyszer elindul a győri DAB+ sugárzás, elképzelhető, hogy problémát fog okozni a nagy erősítés.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése