Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

antenna

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok. Szia Józsi.

Láttam az antennák paramétereinek az összehasonlítását, kb. úgy nyolc éve kísérleteztem is egy két típussal. Ami elfogadható és házilag is könnyen kivitelezhetõ volt az úgynevezett Channel Master 4228 8-Bay néven ismertetett antenna. Ez valóban jól dolgozott de csak a tv IV. sávjában,úgy 600MHz-ig utána elmaradt bármelyik széles sávú antennától. Kb. egy évig volt fenn az árbocon és leváltotta a Fesa 817N37 21-37,ami jócskán túl tett rajta.

Kép

Üdv.:podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

antenna

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia.
Józsi ha van kedved kísérletezni vele,szívesen átviszem az ukrán adásokra kimondottan elfogadható volt,O22,O28,O34 csatikra. Így párban igen jó a nyílásszöge,ami szimplán nem mondható jónak.
Üdv.: podapu

Kép
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1175
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: antenna

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

podapu írta:Szia.
Józsi ha van kedved kísérletezni vele,szívesen átviszem az ukrán adásokra kimondottan elfogadható volt,O22,O28,O34 csatikra. Így párban igen jó a nyílásszöge,ami szimplán nem mondható jónak.
Üdv.: podapu
Szia!

Köszönöm a felajánlást, de a IV. sávra "el vagyok látva" bontott antennákkal. Van egy 15 elemes Yagim, két 4 sugárzós "lepke" + egy FESA815 N37 is a garázsban. Anno az RTL Klub-ra már nem voltak jók, az új antennák felszerelése után ezeket megmentettem a színesfém gyûjtõk elöl. Egy újabb árbocot kellene felállítanom TV-DX antennáknak. Most szereztem egy használt Conrad AR-302 forgatót (1,2 m primes alutükörért cserébe), erre akarok feltenni néhány antennát, de úgy látom, a csapágyazását kicsit meg kell erõsíteni, mert így gyárilag nem sokat bír...

üdv Józsi
derrick
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2010.08.30. 15:25
Tartózkodási hely: Pécs
Vételi telephely: Pécs

antennák közeltere - kérdés

Hozzászólás Szerző: derrick »

Üdv!

Van egy INGLAR-féle "TV-4591F DIGITAL" antennám a 21-69-es csatornára.
És most kaptam egy másik Yagi-t, a 6-12-es csatornákra, van vagy 2 méter hosszú.
A két antennát egy árbócon szeretném használni.
Praktikusan az UHF-est a tetején hagyom, gondolom az az aminek jobban bezavarna ha keresztül lógna rajta az árbóc.
A kérdés: mennyivel kell lejjebb szerelnem az árbócon a VHF-es yagi-t hogy ne zavarjanak be egymásnak a csúcson lévõ UHF-essel ?

Ja: mindkettõ horizontális polaritással lenne feltéve.

Elõre is köszönöm a segítséget!
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

antenna

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia derrick.

Még a nyolcvanas években jelent meg a két könyv amit figyelmedbe ajánlok,annak ellenére hogy régi kiadású könyvek,de amíg lesz földfelszíni tv adás addig örök érvényûek. Ez az analóg és digitális adásokra egyaránt érvényes. Nagyon elterjedt az a kifejezés hogy digitális antenna,ez egy szép szlogen de egy antenna nem tesz különbséget analóg meg digitális adás között. Az antenna csak frekvencia függõ.
Mind két könyv az elektronika sorosat kiadásában készült. E Spindler AZ ANTENNA ÉPÍTÉS GYAKORLATA a másik Hajdú Mihály TELEVÍZIÓS TÁVOLSÁGI VÉTEL Ebben a két könyvben szinte minden benne van amire szükséged lehet egy jó antenna rendszer kialakításához. Interneten antikváriumokban,aránylag olcsón beszerezhetõek a könyvek.
Az általad kért megoldás az antennák közti távolságokról.

Kép.Kép

Üdv.: podapu
derrick
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2010.08.30. 15:25
Tartózkodási hely: Pécs
Vételi telephely: Pécs

Hozzászólás Szerző: derrick »

Köszi a segítséget, és a szakirodalom ötleteket!
Azért írtam hogy "digital" mert az antenna nevében volt :)
Gondolom arra céoznak vele, hogy az UHF sáv tetején a legnagyobb az erõsítése, mivel itthon leginkább ott van a digitális mûsorszórás...
No persze a hazai adások az én pozíciómban egy darab dróttal is jönnének, meg tudom számolni a tv torony ablakait kilesve a padlásról ;)
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2254
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!

A hozzászólásokat olvasva jutott eszembe, éppen 30 éve jelent meg az elsõ antenna cikkem. Elõtte jó néhány típust épitetem és használtam kissebb-nagyobb sikerrel. Manapság rengeteg új antenna kerül forgalomba különbözõ fantázia néven. Direktor sorok töbszörözésének köszönhetõen jó nyereségüek. Persze ne felejtsük el, ezeknek az antennáknak kísérleti darabjai már 20-ével ezelõtt elkészültek.
Mellékelten néhány dokumentum:

Kép..Kép..Kép
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2254
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!

Antennákal kapcsolatban a régi idõkrõl:
Bár a HTV gyártott antennákat, de TV-DX célokra mindig magam épitettem. Az erõsitõk rendszerint házi készítésûek voltak. Rengeteget talpaltam rajzok után. Könyvtár, könyvesbolt és figyeltem a havi kiadványokat, Rádiótechnika, Ezermester.
Amikor Rijn Muntjewerff meghivott hollandiába és meglátogattunk néhány amatõrt csak ámultam milyen remek felszerelésel DX-elnek. Ezeket a fotókat szeretném most közre adni.

(Kép.1) Martin Brouwer, (Kép.2) Rinus Slagter,

Kép..Kép

(kép.3-4) Rijn Muntjewerff,

Kép..Kép

(kép.5) Joop Prose, (kép.6) Jan Griep.

Kép..Kép
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2254
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!

A Holland téma zárásaként még némi info. Rijn M. régi antenna árbóca is igen magas volt. Egy nagy vihar beton tuskóstól kidöntötte és minden daradokra tört. Akkor Svédektõl rendellt új árbócot. Anyaga alu ötvözet és a bennelévõ drótkötél pálya csörlõvel ellátva teszi lehetõvé a torony kiemelését és leeresztését. Hollandia rendkivül jó QTH és két érdekes vételt szeretnék kiemelni. La Dole állomást az 1-sávban mi is vettük. Viszont arról nincs tudomásom,hogy UHF-en sikerült volna valakinek.
(La Dole Ch-69 Telecinet. Foto: WRÕ )
Egy másik jelentõs vétel TSS Ch-29. Foto: RMU

Kép...Kép

Kép...Kép
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2254
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!

Kis kitérõután, Podani Gyuri elõzõ hozzászólását támogatva tenném közzé a hirschmann cég ajánlását. Földi adások vételénél az árbócon több antenna elhelyezése esetén 1 méter távolság betartását javasolják az antennák között. (1980-81 Hirschmann katalógus)

Kép...Kép
Válasz küldése